Robert Ogór, prezes zarządu AMBRA S.A. na antenie Telewizji Biznesowej

Robert Ogór, Prezes Zarządu AMBRA w najnowszej rozmowie z Tymoteuszem Nowakiem, redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej omawia sytuację na rynku alkoholi. Oto, czego się dowiedzieliśmy.

Jakie są przyczyny stabilnego wzrostu spółki AMBRA?

Robert Ogór ocenia, że za pomocą trafnych wyborów obszarów rynkowych oraz innowacyjności spółce AMBRA udaje się wykreować dosyć stabilny wzrost wyników finansowych oraz stale rosnącą dywidendę.

Jak wygląda spożycie alkoholu w Polsce?

W krajach rozwiniętych w ostatnich latach obserwowaliśmy modernizację sposobu konsumpcji alkoholu. W efekcie, alkohol zmieniał się w typ produktu, który towarzyszył rosnącym aspiracjom i zindywidualizowanym stylom życia.

Ponadto, dochodzi również do wzrostu wydatków na alkohol, podczas gdy jego konsumpcja nie rosła. Wynika to oczywiście ze wzrostu popularności alkoholi premium.

Dlaczego alkohole 0% dynamicznie zyskują na popularności?

Robert Ogór jest zdania, że napoje alkoholowe są i pozostaną sferą emocji i aspiracji. Alkohol towarzyszy nam w różnych sytuacjach życiowych, podnosi ich rangę, wpływa na nasze emocje i przeżycia.

Jednocześnie konsumenci coraz mniej chcą znajdować się pod wpływem alkoholu, ponieważ coraz częściej zauważają oni, że niekoniecznie wpływa ona pozytywnie na przebieg tych sytuacji życiowych.

W efekcie, konsumenci chcą korzystać z różnych sytuacji społecznych i jednocześnie kontrolować konsumpcję samego alkoholu, aby nie znajdować się zbytnio pod wpływem. W tym aspekcie właśnie doskonale sprawdzają się alkohole 0%, dlatego ich oferta dynamicznie się poszerza – zarówno, jeśli chodzi o piwa, jak i wina.

Robert Ogór dodaje przy tym, że AMBRA chce być liderem polskiego rynku alkoholi 0%. Okazuje się bowiem, że akcjonariusz spółki należy do pionierów dealkoholizacji, posiada unikalne know-how i technologie, z których AMBRA korzysta.

Jak przebiega zielona transformacja spółki AMBRA?

Robert Ogór twierdzi, że AMBRA doskonale pojmuje strategię zrównoważonego rozwoju – zarówno pod kątem równowagi środowiskowej, jak i społecznej – i uważa, że jest to ogromna szansa dla polskiej i europejskiej gospodarki.

Prezes spółki AMBRA jest przy tym zdania, że zielona transformacja to wyścig o przyszłe korzyści gospodarcze, a nie o koszty. Z tego powodu, AMBRA rozpoczęła swoje działania w tym zakresie od zbilansowania emisji po stronie produkcji.

Obecnie zakład produkcyjny spółki jest już zeroemisyjny Część zapotrzebowania firmy na energię pokrywa własna farma fotowoltaiczna, a pozostałą część energii AMBRA kupuje. Dodatkowo, kadra zarządzająca spółki, licząca 30 osób, przeszła na samochody elektryczne.

Jak prezentują się wyniki finansowe spółki AMBRA?

W segmencie napojów bezalkoholowych spółki AMBRA w pierwszym półroczu roku obrotowego 2023/2024 doszło do wzrostu sprzedaży o 2,6%. Robert Ogór zaznacza jednak, że dynamika wzrostu produktów pozyskiwanych z dealkoholizacji wina jest dużo większa.

Jednocześnie, spółka odnotowała spadek wolumenu sprzedaży o 1,5%, który wynikał z ujemnej dynamiki rynku wina spowodowanej inflacją i spadkiem siły nabywczej. Mimo wszystko, przychody spółki w omawianym okresie wzrosły o 3,8%. Zysk operacyjny spółki zanotował natomiast spadek rok do roku o 7,2%.

Jakie są perspektywy rynku alkoholowego w 2024 roku?

Robert Ogór oczekuje, że 2024 rok w całej gospodarce będzie bardziej przyjazny, dojdzie do wzrostu wydatków na konsumpcję, a wyniki finansowe AMBRA ulegną poprawie i tym samym spółka powróci na ścieżkę stabilnego wzrostu.

Zobacz więcej

Polecamy

Prawdziwa biblia dla inwestora - Biznes Nieoczywisty

Najlepsza książka o inwestowaniu: „Spacer po Wall Street”

0
W najnowszym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Biznes Nieoczywisty” Jakub Zadrożny - partner w SPECTATOR communications advisors rozmawia z Cezarym Chybowskim -...
Telewizja Biznesowa PlayWay

Krzysztof Kostowski, prezes PlayWay S.A. gościem Telewizji Biznesowej w programie Gaming na Giełdzie

0
W ósmym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu "Gaming na giełdzie" Tymoteusz Nowak - redaktor naczelny Telewizji Biznesowej i Paweł Sugalski - Fund...
Debata "Bessa w branży gamingowej: przyczyny, skutki, perspektywy"

Debata: Bessa w branży gamingowej – Babieno, Gamracy, Jaśkiewicz, Sugalski

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Bessa w branży gamingowej: przyczyny,...