Bitcoin wraca na ścieżkę wzrostów!

W 11. odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu „Rynki z Axi” Arkadiusz Jóźwiak – redaktor Telewizji Biznesowej, omawia bieżącą sytuację na rynkach finansowych. Czym żyły rynki na przestrzeni minionego tygodnia i jakie trendy mogą dominować w przyszłości? Przekonamy się poniżej:

Prognoza kursu BTC po halvingu

Za nami czwarty halving Bitcoina. Halving do wydarzenie, po którym nagroda dla górników wydobywających nowe bloki i tym samym utrzymywanie sieci Bitcoin, zmniejszyła się o połowę.

Przy trzech poprzednich halvingach Bitcoin wzrastał bezpośrednio przed tym wydarzeniem, a po nim wzrosty te jeszcze przyspieszyły. I wiele wskazuje na to, że tym razem również jest rozgrywany identyczny scenariusz.

Arkadiusz Jóźwiak zaznaczył przy tym, że co prawda optymizm na rynku jest obecnie widoczny, ale dane z przeszłości nie gwarantują, że tym razem będzie tak samo, a próba statystyczna jest względnie niewielka.

Na dodatek, rynek kryptowalut już dojrzał, mamy na nim doświadczonych, świadomych inwestorów, a nawet fundusze inwestycyjne. Arkadiusz Jóźwiak podkreślił ponadto, że poprzednio ani razu Bitcoin nie ustanawiał w ostatnich tygodniach przed halvingiem nowego historycznego szczytu, a tym razem się to wydarzyło.

Nie zmienia to jednak faktu, że z technicznego punktu widzenia, nadal na rynku Bitcoina mamy do czynienia z trendem wzrostowym. Na dodatek, notowania BTC w minionym tygodniu odbiły od horyzontalnego wsparcia znajdującego się w okolicach 61 tysięcy dolarów.

W efekcie, rynek kryptowalut ma obecnie przestrzeń do kontynuacji wzrostów w rejony najbliższych oporów – i to zarówno w ujęciu krótko- jak i średnioterminowym. Największą potencjalną przeszkodą dla realizacji tego scenariusza jest aktualnie zaś ryzyko zaognienia konfliktu Iranu z Izraelem.

DAX 40 spadnie jeszcze niżej?

Arkadiusz Jóźwiak zwrócił uwagę, że indeks DAX 40 kontynuuje serię spadków. Co gorsza, do najbliższego wsparcia ma on jeszcze daleką drogę – jest więc spory potencjał do kontynuacji korekcyjnego ruchu spadkowego.

Prognoza dla indeksu Dow Jones

Arkadiusz Jóźwiak podkreślił, że kurs indeksu Dow Jones pod koniec ubiegłego tygodnia osunął się w rejon technicznego pułapu wsparcia, a następnie pojawiła się tam silna reakcja popytowa, wskazująca na możliwe odbicie i powrót na ścieżkę wzrostów co najmniej do okolic 38 500 punktów.

Indeks NASDAQ osuwa się coraz niżej

Arkadiusz Jóźwiak zauważył, że indeks NASDAQ również osunął się pod koniec ubiegłego tygodnia do technicznego wsparcia, lecz żadna reakcja popytowa tutaj się do tej pory nie pojawiła. Jeśli atakowana obecnie strefa wsparcia zostanie wybita, wyprzedaż będzie mogła być kontynuowana nawet do rejonu 16 100 punktów.

Czy kurs srebra wybije opór?

Arkadiusz Jóźwiak zaznaczył, że srebro testuje w ostatnim czasie poziomy, które po raz ostatni osiągane były w 2021 roku. W ostatnich dniach na rynku dominuje jednak presja podażowa, co może przełożyć się na spadek kursu tego kruszcu do wsparcia znajdującego się w okolicach 26 dolarów za uncję.

Prognoza kursu dolara australijskiego do dolara amerykańskiego

Arkadiusz Jóźwiak wskazał, że kurs pary walutowej AUD/USD na początku minionego tygodnia osunął się poniżej technicznego wsparcia znajdującego się w rejonie 0.6450. Obecnie strona popytowa próbuje powrócić powyżej tej bariery.

Jeśli poniesie ona klęskę, kurs dolara australijskiego wobec dolara amerykańskiego będzie mógł zmierzać nawet w kierunku październikowych dołków. Na rynku możemy więc obecnie dostrzec duży potencjał do kontynuowania tendencji spadkowej.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...