LPP w Rosji. Spółka przedkłada zyski ponad etykę

Piotr Żółkiewicz, Zarządzający Funduszem Zolkiewicz & Partners omawia najistotniejsze wydarzenia pierwszego kwartału 2024 roku na rynkach finansowych. Ekspert porusza między innymi takie tematy, jak spór państwa z NBP, Kredyt 0%, skutki upadku FTX, ekscytacja technologiami AI czy działalność LPP w Rosji. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Piotr Żółkiewicz o działalności LPP w Rosji

Popularna firma analityczna Hindenburg Research sporządziła raport stwierdzający, że LPP sprzedawała bardzo dużą część swojej odzieży w Rosji, pomimo deklaracji, że tego nie robi. Wywołało to panikę na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, kurs akcji LPP spadł o ponad 30%.

Następnie zarząd LPP zwołał konferencję, na której wyjaśnił, że faktycznie wybrano scenariusz przewidujący kontynuowanie działalności w Rosji przez 4,5 roku, gdyż był to scenariusz najbardziej zyskowny.

Wcześniej zaś zarząd zarzekał się, że raport Hindenburg Research był swego rodzaju atakiem na spółkę w celu przejęcia kontroli, co nie miało nic wspólnego z prawdą. Co gorsza, spółka nadal nie zamieściła na swojej stronie internetowej nagrania wideo ze swojej konferencji, na której podała szczegóły dotyczącej działalności w Rosji.

Piotr Żółkiewicz o szwajcarskiej aferze Orlenu

Szwajcarska spółka-córka Orlenu straciła wyjaśnionych okolicznościach 1,6 miliarda złotych.

Spółka dokonała przedpłat na ropę, a następnie nie dostała ani paliwa, ani pieniędzy. Co gorsza, nie do końca wiadomo, komu i dlaczego te środki zostały przelane. Inwestorzy podejrzewają, że był to kolejny mechanizm finansowania poprzedniego rządu.

Spór między rządem a NBP okiem Piotra Żółkiewicza

Nadal trwa spór pomiędzy rządem a Narodowym Bankiem Polskim. Co ciekawe, w ostatnich dniach prezes NBP Adam Glapiński oświadczył, że sytuacja budżetu jest trudna, przyznając niejako, iż do ruiny budżet doprowadził poprzedni rząd.

Ponadto, obecnie toczy się dyskusja na temat tego, czy Adam Glapiński powinien zostać postawiony przed Trybunałem Stanu. Zdaniem Piotra Żółkiewicza inwestorzy zagraniczni z ulgą przyjęliby postawienie prezesa NBP i kilku członków Rady Polityki Pieniężnej przed Trybunał Stanu, gdyż w ostatnich latach dochodziło do ośmieszania polskiej waluty oraz tak ważnej instytucji, jaką jest Narodowy Bank Polski.

Piotr Żółkiewicz o nowym prezesie GPW

Nowym prezesem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wybrany został Tomasz Bardziłowski. Według Piotra Żółkiewicza, “Tomasz Bardziłowski. to osoba, która bardzo dobrze rozumie polską giełdę, a jego wybór powinien przynieść prawdziwy powiew świeżości na GPW”.

Kredyt 0% z perspektywy Piotra Żółkiewicza

Piotr Żółkiewicz zaznaczył, że z zapowiedzi rządu wynika, że “Kredyt 0%” będzie bardzo limitowanym programem, ilość mieszkań dostępnych w nim będzie niewielka. Nie zmienia to faktu, że kolejny program tego typu z całą pewnością brutalnie podniesie ceny nieruchomości i ograniczy ich dostępność dla osób najmniej zarabiających.

Taki program jest zatem bardzo szkodliwy – zarówno dla podatnika, jak i całego rynku mieszkaniowego, gdyż niszczy on mechanizmy rynkowe, które jako jedyne byłyby w stanie zapewnić dużą ilość tanich mieszkań.

Piotr Żółkiewicz o skazaniu Sama Bankmana-Frieda

Sam Bankman-Fried został skazany na 25 lat za doprowadzenie kryptowalutowej giełdy FTX do upadku. Co istotne, klienci FTX co prawda odzyskają większość utraconych środków, lecz po tak zaniżonych wycenach, że w praktyce poniosą ogromne straty.

Piotr Żółkiewicz o potencjalnym przejęciu Hubspot przez Google

W ostatnich tygodniach dużo mówi się o tym, że Google planuje przejąć amerykańską spółkę Hubspot, której kapitalizacja przekracza 30 miliardów dolarów. Firma ta tworzy software do marketingu i zarządzania leadami reklamowymi.

Eksperci uważają jednak, że istnieją małe szanse, iż transakcja ta zostanie zatwierdzona przez amerykański urząd antymonopolowy.

Ekscytacja technologiami AI okiem Piotra Żółkiewicza

Piotr Żółkiewicz jest zdania, że najnowsze modele AI mogą w przyszłości kompletnie zmienić układ sił wśród największych spółek technologicznych.

W ostatnim czasie do grona gigantów dołączyła NVIDIA – lider hardware’u do AI. Akcje tej spółki poszybowały tak mocno, że jej kapitalizacja jest już wyższa od wartości rynkowej Google. Warto przy tym dodać, że wiodącymi klientami spółki NVIDIA są obecnie Microsoft, Meta, Amazon oraz właśnie Google.

Co jednak bardzo istotne, każda z tych firm coraz szybciej skaluje produkcję własnych procesorów, na własne wewnętrzne potrzeby, co w przyszłości może stanowić zagrożenie dla biznesu spółki NVIDIA.

Piotr Żółkiewicz o konflikcie w Gazie

Piotr Żółkiewicz podkreślił, iż konflikt w Gazie ma na ten moment znacznie mniejszy wpływ na rynki finansowe niż wybuch wojny na Ukrainie – i to pomimo faktu, że liczba ofiar wśród cywili w Palestynie jest dużo wyższa, mamy tutaj do czynienia z jedną z największych tragedii w ostatnich 100 latach.

“Eksperyment argentyński” z perspektywy Piotra Żółkiewicza

Piotr Żółkiewicz oznajmił, że nowy prezydent Argentyny, o skrajnie liberalnych poglądach, przez swoje pierwsze 100 dni piastowania tego urzędu, zwolnił około 120 tysięcy urzędników, obiecał sprywatyzowanie wszystkich firm państwowych, obciął firmom subwencje o połowę, zlikwidował połowę ministerstw i zmienił mechanizmy walutowe.

Dziś reformy te zaczynają już działać, wydaje się, że w kolejnych latach działania te powinny obywatelom Argentyny przynieść dobrobyt i ustabilizować gospodarkę.

Odmrożenie rynku IPO w USA okiem Piotra Żółkiewicza

Po dwóch latach na giełdzie w Stanach Zjednoczonych doszło do odmrożenia rynku IPO. W ostatnich miesiącach coraz więcej spółek technologicznych debiutuje na Wall Street. Najgłośniejszym wydarzeniem w tym kontekście był debiut spółki Reddit.

Piotr Żółkiewicz o akcjach Boeinga

Akcje spółki Boeing potaniały już w tym roku o 33%. Co gorsza, w ostatnich tygodniach liczba doniesień o poważnych usterkach tych samolotów – takich jak wypadnięcie drzwi, elementów kadłuba, poszycia czy kół podczas lotu – cały czas rośnie.

Warto przy tym dodać, że niektórzy eksperci zwracają uwagę, iż Boeing kładzie ogromny nacisk na inkluzywność, co ich zdaniem mogło być właśnie bezpośrednią przyczyną opisywanego wzrostu liczby wypadków.

Okazuje się bowiem, że ten producent samolotów w ostatnich latach koncentrował się na zatrudnianie na niektóre stanowiska inżynierskie osób o konkretnej płci, orientacji i kolorze skóry – te aspekty były dla spółki ważniejsze niż ich kompetencje merytoryczne.

Piotr Żółkiewicz o PKB w Chinach

W Chinach znów mamy do czynienia ze wzrostem produktu krajowego brutto rzędu 5%. Według Piotra Żółkiewicza tak duży wzrost gospodarczy tak dojrzałego państwa, o dość niekorzystnej już sytuacji demograficznej, oznacza niezwykle szybki, godny pozazdroszczenia rozwój.

Piotr Żółkiewicz zaznaczył przy tym, że spadki na chińskich rynkach akcji w ostatnich latach sprawiły, że obecnie wyceny najlepszych firm w Państwie Środka są bardzo atrakcyjne, jeśli spojrzymy na ich wskaźnik ceny do zysku.

Inflacja w USA okiem Piotra Żółkiewicza

Inflacja w Stanach Zjednoczonych w marcu wyniosła 3,5% w ujęciu rocznym, co było wynikiem o 0,1 punktu procentowego wyższym od oczekiwań ekonomistów, co zaniepokoiło rynek.

Piotr Żółkiewicz zwrócił jednak uwagę, że metodologia liczenia inflacji w USA nie uwzględnia bieżących rynkowych cen kredytów, czynszów i stawek najmu, tylko ceny, które ludzie płacą na podstawie umów podpisanych lata temu.

W praktyce stawki te obecnie spadają, przez co realna inflacja w USA jest dziś niższa niż pokazuje to oficjalny wskaźnik CPI.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...