Raport BLS deprecjonuje USD! Co zrobi Fed?

W 13. odcinku programu „Rynki z Axi” Arkadiusz Jóźwiak – redaktor Telewizji Biznesowej, omawia bieżącą sytuację na rynkach finansowych. Czym żyły rynki na przestrzeni minionego tygodnia i jakie trendy mogą dominować w przyszłości? Przekonamy się poniżej:

Jak interpretować ostatni raport Nonfarm Payrolls?

W piątek opublikowano najnowszy raport dotyczący zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych. Dane odzwierciedlające kondycję rynku pracy w USA okazały się sporym rozczarowaniem, co wywołało wyraźne osłabienie dolara amerykańskiego oraz silne wzrosty na amerykańskim rynku akcji i rynku kryptowalut.

Z piątkowego raportu wynika bowiem, że stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych w minionym miesiącu nieoczekiwanie wzrosła z 3,8% do 3,9%. Było to w dużej mierze spowodowane rozczarowującą liczbą 175 tysięcy nowych etatów, podczas gdy ekonomiści oczekiwali, że przybędzie 238 tysięcy miejsc pracy.

Co więcej, dynamika wzrostu wynagrodzeń w ujęciu miesięcznym wyniosła 0,2%, co oznacza spadek z 0,3% miesiąc wcześniej.

Pierwsza obniżka stóp FED już we wrześniu?

Pogorszenie się kondycji rynku pracy w Stanach Zjednoczonych jest jednym z argumentów przemawiających za tym, by Rezerwa Federalna USA szybciej rozpoczęła cykl obniżek stóp procentowych.

Mimo wszystko, scenariusz bazowy w dalszym ciągu zakłada, że pierwsze obniżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych zostanie ogłoszona dopiero w drugiej połowie września.

Wszystko dlatego, że dane z rynku pracy są tylko jedną z dwóch ważnych składowych, na bazie których członkowie Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku podejmują decyzje dotyczące zmiany stóp procentowych. Zdecydowanie większe znaczenie mają zaś obecnie dane dotyczące inflacji konsumenckiej.

W praktyce, gdyby dziś Rezerwa Federalna USA obniżyła stopa procentowe, to ruche ten mógłby się przyczynić do dalszego ponadnormatywnego wzrostu inflacji, co z kolei w perspektywie kilku miesięcy zmusiłoby Fed do drastycznych podwyżek stóp procentowych.

Arkadiusz Jóźwiak o inflacji konsumenckiej w USA

Poprzedni raport dotyczący inflacji konsumenckiej nie napawał szczególnym optymizmem, jeśli chodzi o obniżki stóp procentowych w USA. Należy bowiem zauważyć, że wskaźnik CPI w ujęciu rocznym wzrastał zarówno w lutym, jak i w marcu, zaś w ujęciu miesięcznym inflacja konsumencka rośnie już od listopada.

W efekcie, aby Rezerwa Federalna USA mogła rozpocząć cykl obniżek stóp procentowych, inflacja w Stanach Zjednoczonych musiałaby ponownie zacząć spadać.

USDPLN – analiza kursu

W trakcie piątkowej sesji kurs dolara amerykańskiego na moment osunął się nawet poniżej granicy 4 złotych.

Tam pojawiła się niewielka reakcja popytowa, lecz zdaniem Arkadiusza Jóźwiaka, w żadnym wypadku nie wskazuje ona na większe odbicie. Istnieje więc szansa, że amerykański dolar już niebawem podejmie próbę ponownego spadku poniżej poziomu 4 złotych.

Gdyby udało mu się pokonać tę granicę, rajd na południe byłby prawdopodobnie kontynuowany w stronę poziomu 3.92 PLN, gdzie przebiega linia wieloletniej tendencji wzrostowej, od której rynek w ostatnich kilkunastu latach odbijał się regularnie.

Indeks Dow Jones – czy będzie atak na nowe ATH?

Indeks Dow Jones pokonał w piątek istotny opór techniczny. W efekcie, zwyżka ta jak najbardziej może być kontynuowana dalej – co najmniej do okolic 39 200 punktów. Jeśli stronie popytowej uda się również wybić ten poziom, to w grę będzie wchodził atak na historyczne maksimum.

Indeks NASDAQ 100 – techniczny opór pokonany!

Indeks NASDAQ 100 także w piątek pokonał istotny opór techniczny. Jeśli w kolejnych dniach ten rajd będzie kontynuowany, to według Arkadiusza Jóźwiaka, indeks może zmierzać nawet w kierunku historycznych szczytów z marca bieżącego roku.

Indeks S&P 500 – historyczny szczyt będzie przebity?

Również indeks S&P 500 zdołał w piątek pokonać kluczowy opór techniczny. Kolejnym ważnym oporem jest zaś poziom historycznych maksimów sprzed kilku tygodni.

Bitcoin – wraca hossa kryptowalutowa?

W piątek Bitcoin zdołał powrócić ponad pułap wsparcia zlokalizowany na poziomie 61 tysięcy dolarów.

Jeżeli najsłynniejsza kryptowaluta zdoła kontynuować rajd na północ, to zdaniem Arkadiusza Jóźwiaka, notowania BTC mogą w najbliższym czasie dotrzeć do oporu zlokalizowanego w rejonie 67 tysięcy dolarów. Jego wybicie otworzyłoby zaś Bitcoinowi drogę do retestu szczytu przyjmującego wartość 73 tysięcy USD.

W ocenie Arkadiusza Jóźwiaka wzrostowy rajd BTC może jednak zostać zatrzymany przez poziom 67 tysięcy dolarów, co doprowadzi do dynamicznej korekty i ponownego zejścia do okolic 61 tysięcy USD.

W ujęciu długoterminowym można zaś odnieść wrażenie, że obecnie mamy do czynienia z szeroką korektą. Po jej zakończeniu najstarsza kryptowaluta ma zaś potencjał by powrócić na ścieżkę wzrostów, wybić opór zlokalizowany na poziomie 73 tysięcy dolarów i zmierzać dalej na północ.

Arkadiusz Jóźwiak zwrócił uwagę, że “argumentem przemawiającym za ruchem wzrostowym na rynku kryptowalut są oczekiwane obniżki stóp procentowych Fed. Nie można jednak zapominać, że w listopadzie w Stanach Zjednoczonych odbędą się wybory prezydenckie, przez co drugie półrocze może przebiegać pod dyktando kampanii wyborczej”.

W efekcie, według Arkadiusza Jóźwiaka, obietnice wyborcze składane w trakcie kampanii, mogą w naturalny sposób bezpośrednio oddziaływać na wzrosty Bitcoina.

Srebro – czy zakończyła się korekta?

Notowania srebra na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni doświadczyły korekcyjnego spadku. Obniżka ta, na ten moment, zatrzymała się w rejonie wsparcia znajdującego się w okolicach 26 dolarów za uncję. Poniedziałek przyniósł nam zaś odbicie na notowaniach srebra.

Arkadiusz Jóźwiak ostrzegł jednak, że srebro ma jeszcze niewielką przestrzeń do tego, aby zejść niżej – w grę wchodzi tutaj nawet powrót w rejon pokonanej wcześniej linii tendencji spadkowej.

Arkadiusz Jóźwiak podsumował więc, że “krótkoterminowo należy zdawać sobie sprawę z ryzyka pogłębienia ruchu spadkowego na notowaniach srebra. Natomiast w średnim terminie sytuacja zaczyna wyglądać bardzo optymistycznie”.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...