Wzrosty na Wall Street tylko pozorne?

W najnowszym odcinku programu „Rynki z EXANTE”, analityk, inwestor giełdowy i redaktor Telewizji Biznesowej Marcin Podlacki analizuje sytuację na rynkach finansowych po weekendzie majowym. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Na co wskazuje indeks strachu i chciwości?

Popularny Indeks strachu i chciwości osiąga obecnie wartość 40 punktów, co oznacza, że znajdujemy się w obszarze strachu, choć jeszcze miesiąc temu indeks ten znajdował się w rejonie chciwości.

Według Marcina Podlackiego odbudowanie zaufania inwestorów po dotkliwej korekcie na Wall Street nie jest tak łatwe, jak się niektórym wydawało. W efekcie, aby Indeks strachu i chciwości wrócił w okolice chciwości, amerykańskie indeksy giełdowe będą musiały pokonać swoje historyczne szczyty.

Kiedy dojdzie do obniżki stóp procentowych w USA?

Komitet Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej USA po raz kolejny zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Z retoryki przewodniczącego Fed, Jerome’a Powella wynikało jednak, że być może nie będzie tak źle, jak spodziewają się niektórzy eksperci i w 2024 roku czeka nas więcej niż jedna obniżka stóp procentowych. W konsekwencji, rynek zakłada obecnie, że do pierwszej obniżki stóp procentowych w USA dojdzie już we wrześniu.

Marcin Podlacki o serii gorszych danych z USA

Podczas gdy my w Polsce odpoczywaliśmy w ramach długiego weekendu majowego, to Amerykanie mieli pracowity tydzień pod kątem danych makroekonomicznych. Kluczowe raporty makroekonomiczne zza Wielkiej Wody okazały się jednak zaskakująco słabe.

Po kilku miesiącach bardzo pozytywnych zaskoczeń kwietniowe dane dotyczące zatrudnienia na amerykańskim rynku rozczarowały. Pokazano tylko 175 tysięcy nowych etatów w sektorach pozarolniczych, co było rezultatem znacznie poniżej rynkowego konsensusu na poziomie 245 tysięcy oraz wyniku sprzed miesiąca rzędu 315 tysięcy.

W efekcie, po publikacji danych dotyczących zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych, indeks S&P 500 zyskał ponad 1%. Inwestorzy liczą, że niższa od oczekiwań liczba nowych etatów zmusi Rezerwę Federalną USA do szybszego rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych.

Warren Buffett sprzedał akcje Apple

Warren Buffett w ostatnim kwartale zdecydował się na sprzedaż 13% posiadanych udziałów Apple. Papiery wartościowe tej spółki nadal jednak są najistotniejszą pozycją w portfelu Berkshire Hathaway.

Warto też wiedzieć, że na odbywającym się w miniony weekend dorocznym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway w Omaha, Warren Buffett udzielił po raz pierwszy tak dokładnej odpowiedzi na pytanie o to, jak będzie wyglądać zarządzanie spółką w razie jego śmierci.

Zdaniem słynnego inwestora pełnię władzy nad konglomeratem, zarówno nad przejęciami jak i portfelem, powinien objąć Greg Abel – 61-letni Kanadyjczyk, który nadzoruje rozległą część biznesów Berkshire.

Co ciekawe, eksperci spodziewali się, że zarządzanie portfelem akcji o wartości 362 miliardów USD przypadnie w udziale dwóm deputowanym do spraw inwestycji Buffetta, Toddowi Combsowi i Tedowi Weschlerowi.

Podczas sobotniego zgromadzenia założyciel Berkshire Hathaway stwierdził jednak, że również na tym polu decyzje powinny należeć do Abela. Jak wyjaśnił, na zmianę decyzji o przyszłej roli jego następcy wpłynął wzrost wartości aktywów spółki.

Rosja zapowiada ćwiczenia z wykorzystaniem broni jądrowej

W odpowiedzi na prowokacyjne oświadczenia i groźby przedstawicieli państw zachodnich pod adresem Rosji, rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że w najbliższym czasie przeprowadzi ćwiczenia, których scenariusz zakłada użycie broni jądrowej o charakterze innym niż strategiczny.

Analiza indeksu S&P 500

Indeks S&P 500 ma za sobą dobry tydzień. Po korekcie w okolice 4950 punktów, najważniejszy amerykański indeks odrobić już około 4%. Do historycznego szczytu brakuje już więc naprawdę niewiele – nieco ponad 2%.

Analiza Bitcoina

Po dynamicznej korekcie i spadku w okolice 56 500 dolarów, kurs Bitcoina odrobił ponad 10% i w tej chwili ponownie testuje on okolice 65 000 dolarów. Zmienność jest naprawdę duża. Marcin Podlacki spodziewa się, że w szerszej perspektywie wzrosty na rynku BTC będą kontynuowane i nowe historyczne maksimum już wkrótce zostanie osiągnięte.

Analiza Apple

Marcin Podlacki zauważył, że na wykresie Apple jesteśmy w trakcie dwufalowej korekty w ujęciu długoterminowym. Akcje spółki zaliczyły już podwójne dno na poziomie 165 dolarów. Teraz kurs odrabia straty, lecz wciąż jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, że średnioterminowy ruch spadkowy dobiegł już końca.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...