Halving Bitcoina – co zmieniło się dla rynku kryptowalut?

Emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program „Rynki na papierze” to cotygodniowy przegląd prasy papierowej. Prowadzący Ludwik Sobolewski oraz Jan Szpetulski-Łazarowicz przedstawiają najciekawsze i najważniejsze bieżące informacje ze świata biznesu i finansów.

W najnowszym odcinku programu omówione zostały między innymi takie kwestie, jak halving Bitcoina, inwestowanie w spółki dywidendowe, podatek od zysków kapitałowych czy debiut Premier Energy Group na giełdzie w Bukareszcie. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Halving Bitcoina – co czeka rynek kryptowalut w nadchodzących latach?

Niektórzy analitycy specjalizujący się w rynku kryptowalut uważają, że po halvingu Bitcoina, który miał miejsce w ubiegły weekend, osiągnięcie ceny 100 tysięcy dolarów za BTC nie wydaje się już być tak szalone. Warto dodać, że kapitalizacja Bitcoina wynosi już 1,3 biliona dolarów.

W efekcie, rola BTC na światowym rynku kapitałowym jest już naprawdę znacząca – dziś w Bitcoina, za pomocą notowanych na amerykańskiej giełdzie funduszy ETF, inwestują już nawet uczestnicy tradycyjnego świata finansów.

Eksperci od rynku kryptowalut uważają ponadto, że po halvingu rajd wzrostowy na Bitcoinie będzie kontynuowany, trend ten może nawet rozciągnąć się na 1,5 roku.

Jakie polskie spółki wypłacają najwyższe dywidendy?

Okazuje się, że najlepsze spółki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie mogą się dziś pochwalić stopą dywidendy na poziomie nawet 12%. Mowa tu o takich podmiotach, jak Wittchen, Marvipol, Bank Pekao czy Atal.

W efekcie, jako że teraz mamy sezon rocznych sprawozdań, walnych zgromadzeń akcjonariuszy i uchwalania dywidend, to dobry moment na zwrócenie uwagę na spółki dywidendowe, które już od lat regularnie dzielą się zyskiem, gdyż stanowią one wyjątkowo atrakcyjne uzupełnienie naszego długoterminowego portfela inwestycyjnego.

Ile wynosi podatek od zysków kapitałowych w Rumunii?

Ludwik Sobolewski wyjaśnił, że w Rumunii podatek od zysków kapitałowych wynosi zaledwie 1% – jeśli inwestor trzymał papiery wartościowe w swoim portfelu dłużej niż 3 lata, lub 3% – jeśli ten okres był krótszy. Z kolei, podatek od dywidendy w tym kraju wynosi 8%.

Premier Energy Group wchodzi na giełdę w Bukareszcie

Premier Energy Group – prywatna spółka, działająca w sektorze OZE i będąca zarazem dystrybutorem gazu oraz energii elektrycznej w Rumunii – szykuje się do debiutu na giełdzie papierów wartościowych w Bukareszcie (BSE).

Wartość IPO sięgnie 125 milionów euro. Co istotne, głównym akcjonariuszem Premier Energy Group jest czeski fundusz private equity Emma Capital, którego właścicielem jest zarazem CEO PPF Group – największego funduszu private equity w Europie Wschodniej.

Czy finał Ligi Mistrzów w przyszłości odbędzie się w Warszawie?

Stadion Narodowy w Warszawie nie spełnia obecnie wymogów do tego, aby odbył się na nim finał Ligi Mistrzów. Okazuje się, że brakuje na nim 1726 krzesełek, czyli 3% pojemności stadionu.

Koszt dobudowania takiej liczby miejsc nie byłby zbyt duży, na taki krok zdecydował się już Stadion im. Ferenca Puskása w Budapeszcie, który stara się obecnie o organizację finału Ligi Mistrzów w latach 2026-2027.

Czy Iran jest za słaby ekonomicznie, żeby zaatakować Izrael?

Produkt krajowy brutto Iranu wynosi obecnie 460 miliardów dolarów amerykańskich, podczas gdy PKB Izraela kształtuje się na poziomie 530 miliardów USD.

Zdaniem Ludwika Sobolewskiego, Iran nie jest zatem ani zbyt słaby ekonomicznie, ani militarnie, by zaatakować Izrael. Iran nie może jednak przeprowadzić zmasowanego ataku na Izrael – ze względu na to, jaki ten kraj ma sprzymierzeńców. Oczywiście mowa tu przede wszystkim o Stanach Zjednoczonych.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...