Kruk zanotował rekordowy pod każdym względem 2023 rok

Michał Zasępa, Członek Zarządu Kruk SA w rozmowie z Tymoteuszem Nowakiem, redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, podsumowuje bardzo udany dla spółki 2023 rok, a także tłumaczy czego dotyczy rezerwa uwzględniona w ostatecznym wyniku. Czy bieżący rok będzie równie udany? Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Michał Zasępa o wynikach finansowych Kruk SA w 2023 roku

Michał Zasępa zaznaczył, że 2023 rok był rekordowy pod każdym względem dla firmy Kruk. Spółka wygenerowała 984 miliony złotych zysku netto, co stanowi wzrost rzędu 22% rok do roku.

Co więcej, rekordowe były również spłaty i inwestycje w portfele, dzięki czemu wyniki finansowe w ujęciu średnio- i długoterminowym także powinny się utrzymywać na wysokim poziomie, ponieważ aktywa, w które spółka zainwestowała będą z nią pracować przez kolejne kilkanaście lat.

Co kryje się się pod odpisem, będącym odzwierciedleniem szacunków zarządu w rocznym raporcie finansowym?

Michał Zasępa wytłumaczył, że raz na kilka lat dochodzi do kontroli skarbowej. W tym roku skupia się ona na cenach transferowych. Kruk prowadzi zaś niezmienną politykę cen transferowych od kilkunastu lat.

Urząd skarbowy stwierdził zaś, że spółka powinna zmodyfikować liczenia cen wewnątrz grupy. Z tego powodu zarząd firmy spodziewa się, że kontrola ta może się zakończyć nałożeniem dodatkowo podatku i w tym celu utworzyła odpis.

Michał Zasępa o portfelach wierzytelności Kruk SA

Michał Zasępa zaznaczył, że Kruk notuje obecnie rekordy, jeśli chodzi o spłaty wierzytelności, czym się wyróżnia pozytywnie na tle branży na całym świecie. Zdaniem Michała Zasępy wynika to ze stabilnego, organicznego wzrostu grupy.

Zarząd firmy do lat stawia bowiem na wewnętrzną poprawę procesów windykacyjnych i odpowiedzialną ekspansję. Michał Zasępa podkreślił, że dzięki temu procesy windykacyjne są coraz bardziej efektywne i na tych samych aktywach spółka jest w stanie zarobić więcej.

Ponadto, Michał Zasępa oświadczył, że spółkę wyróżnia w branży zarządzania wierzytelnościami również fakt, iż jest ona cały czas relatywnie nisko zadłużona – dlatego podwyżki stóp procentowych nie wywołały u niej zatrzymania ekspansji biznesu, tak jak to się stało u konkurencji.

Michał Zasępa zwrócił też uwagę, że spowolnienie gospodarcze nie przełożyło się na europejskich rynkach, na których Kruk działa, na spadek zamożności konsumenta – nadal miał on środki, by regulować swoje przeterminowane zobowiązania.

Michał Zasępa o rekordowych inwestycjach i dywidendzie

Michał Zasępa zaznaczył, że zarząd spółki Kruk zarekomendował przeznaczenie blisko 35% zysku na dywidendę, co pokazuje, że firma potrafi utrzymać wysokie tempo wzrostu i jednocześnie dzielić się zyskiem.

Michał Zasępa przyznał również, że w tym roku firma planuje mniejsze inwestycje niż w rekordowym zeszłym, mają one sięgnąć 2,5 miliarda złotych. Nie zmienia to faktu, że mowa tutaj nadal o dwucyfrowym tempie wzrostu wartości aktywów, co powinno umożliwić kontynuację prężnego rozwoju spółki.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...