Anioły biznesu: jak inwestują, jak pozyskać ich wsparcie i uniknąć pułapek

Akces POINT to nowa edukacyjna formuła panelu eksperckiego, emitowana na Antenie Telewizji Biznesowej. Jej celem jest pomoc startupom w skutecznym pozyskiwaniu dofinansowania, w celu komercjalizacji ich innowacyjnych projektów.

Tematem serii wywiadów, Akces POINT jest finansowanie polskich startupów poprzez akcelerację, granty, finansowanie dłużne, inwestycje anielskie, inwestycje funduszowe, venture building i crowdfunding.

W trzecim odcinku programu Adam Iwan i Anna Jurgaś z Akces NCBR oraz ich goście: Katarzyna Gryzło – CEO HearMe.pl i Dominik Krawczyk – CEO COBIN Angels, rozmawiają o aniołach biznesu. Czym charakteryzuje się ta forma wspierania startupów?

Kim jest anioł biznesu i jak inwestuje swoje pieniądze?

Anioł biznesu to osoba, która inwestuje swój prywatny kapitał w startup, zapewniając mu przy tym wartość dodaną w postaci kontaktów, doświadczenia i pomocy w rozwijaniu spółki.

Dla kogo przeznaczone są inwestycje anielskie?

Co do zasady, anioły biznesu inwestują w spółki na wczesnych etapach rozwoju, często już nawet na etapie minimalnej wersji produktu lub na etapie zalążkowym. Na amerykańskim rynku zdarza się jednak, że anioły biznesu inwestują w startupy również podczas późniejszych rund finansowania.

Czym inwestycje anielskie różnią się od innych form wsparcia finansowego?

Co ciekawe, w przeciwieństwie do Venture Capital, anioły biznesu dokonują bardziej intuicyjnych inwestycji, bazują oni na własnych doświadczeniach i biorą pod uwagę to, jaką wartość dodaną sami mogą wnieść do danego startupu.

W efekcie, anioł biznesu jest zaangażowany w dany startup nie tylko finansowo, ale i emocjonalnie, między nim a założycielem startupu nawiązuje się unikalna więź. Dzięki temu pozwoli on startupowi uniknąć wielu poważnych problemów, z którymi borykają się firmy na wczesnym etapie rozwoju.

Jak można pozyskać wsparcie aniołów biznesu?

Przede wszystkim właściciel danego startupu musi w 100% wierzyć w swój biznes, być w niego maksymalnie zaangażowany i potrafić mówić o nim z prawdziwą pasją.

Wyzwania startupu po nawiązaniu współpracy z aniołem biznesu

Najważniejsze, aby w takiej sytuacji startup musi postawić się w roli anioła biznesu i spróbować zrozumieć dlaczego taki inwestor postanowił zainwestować w ich biznes oraz czego od nich oczekuje.

Jak inwestują aniołowie biznesu w Polsce?

W pierwszej kolejności, jeszcze przed podpisaniem finalnej umowy, anioł biznesu musi ustalić ze startupem czego obie strony od siebie oczekują – nie tylko w kwestii finansów, ale również w obszarze rzeczywistego zaangażowania w startup. Należy zatem ustalić zasady komunikowania się oraz to, co anioł biznesu może wnieść do startupu.

Jakie korzyści dla startupu przynosi wsparcie anioła biznesu?

Za największą korzyść trzeba uznać wartości dodaną, którą do startupu wnosi anioł biznesu, w postaci sieci kontaktów i pomocy w rozwijaniu oraz ukierunkowywaniu spółki.

Jak przebiega współpraca między startupem a aniołem biznesu?

Na początku obie strony ustalają zasady komunikowania się – w tym raportowania każdych istotnych dla startupu zdarzeń. Następnie odbywają się spotkania kwartale, mające na celu podsumowanie ostatnich trzech miesięcy, omówienie wyzwań, które nadchodzą oraz szczegółowe opracowanie i modyfikowanie strategii.

Potencjalne konflikty między aniołem biznesu a startupem

Konflikt jest naturalną rzeczą w biznesie. W efekcie, w zdecydowanej większości konfliktów obie strony są w stanie rozwiązać je polubownie i iść na kompromis. W ekstremalnych przypadkach konfliktów może zaś dojść do sprzedaży udziałów.

Jak inwestycje anielskie wspierają rozwój startupów?

Anioł biznesu do startupu, oprócz kapitału, wnosi swoją sieć kontaktów, pomaga w rozwoju, pomaga w ekspansji zagranicznej, pomaga w ukierunkowaniu działań na rynku, zapewnia wsparcie doradcze, a także zwiększa wiarygodność startupu w oczach funduszy inwestycyjnych.

Jakie są pułapki związane z inwestycjami anielskimi?

Największą pułapką jest niedopasowanie anioła biznesu i właściciela startupu. Ważne jest, aby obie strony nie miały mocno odbiegających od siebie oczekiwań. Z tego powodu decyzja o nawiązaniu współpracy z aniołem biznesu musi być bardzo dokładnie przemyślana przez startup.

Jak wygląda zakończenie inwestycji anielskiej?

Z reguły to anioł biznesu inicjuje proces zakończenia inwestycji anielskiej – i robi to z odpowiednim wyprzedzeniem. Z perspektywy anioła biznesu strategii zakończenia inwestycji jest kilka.

Po pierwsze, może on sprzedać swoje udziały już przy kolejnej rundzie inwestycyjnej startupu. Drugą strategią jest wyjście z inwestycji przy wejściu spółki na giełdę. Trzecią metodą jest sprzedanie swoich udziałów inwestorowi strategicznemu.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...