Zrównoważony rozwój to część bycia normalnym człowiekiem

Robert Adamczyk, Doradca do spraw ESG w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, w rozmowie z dr Anną Grygiel-Tomaszewską, podczas XXIV Konferencji Rynku Kapitałowego w Bukowinie Tatrzańskiej, omawia zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem.

Jak powinny wyglądać kolejne inwestycje w Polsce i czym zajmuje organizacja POLSIF? Przekonamy się poniżej:

Wyzwania zrównoważonego rozwoju z perspektywy Roberta Adamczyka

Robert Adamczyk uważa, że “zrównoważony rozwój jest częścią bycia normalnym człowiekiem. Podejmując działania w kierunku zrównoważonego rozwoju wykonujemy duży krok do tego, abyśmy byli zdrowi psychicznie i finansowo, a zarazem dbamy o nasze środowisko”.

Robert Adamczyk zwrócił uwagę, że w środowisku, w którym dbamy o zrównoważony rozwój, żyje nam się znacznie lepiej – w miastach jest więcej terenów zielonych, a transport emituje mniej zanieczyszczeń.

Robert Adamczyk zaznaczył ponadto, że z perspektywy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, zrównoważony rozwój to głównie patrzenie w przyszłość. Wyzwaniem jest to, jak pomóc spółkom oszacować ryzyka, aby były one w stanie długoterminowo dbać o aspekt ludzki i środowiskowy, generując przy tym cały czas zyski.

Robert Adamczyk o czynnikach ryzyka ESG

Robert Adamczyk oświadczył, że czynniki ryzyka ESG stanowią próbę przez regulatorów i inwestorów uregulowania kluczowych aspektów związanych ze zrównoważonym rozwojem i ładem korporacyjnym.

W efekcie, zdaniem Robert Adamczyk celem czynników ryzyka ESG jest oszacowanie, czego potrzebujemy na przyszłość, jak zarządzać demografią, co zrobić by młodzi pracownicy chcieli dołączyć do naszej firmy, jak zmniejszyć oddziaływanie na środowisko, jak doprowadzić do równości w zarządach.

Robert Adamczyk zaznaczył przy tym, że “Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju patrzy na inwestycje w kontekście tego, co będzie za 10-15 lat. Oszacowanie tych ryzyk nie jest więc łatwe, lecz pomoc firmom w tym zakresie jest bardzo istotna”.

Finansowanie zmian z perspektywy Roberta Adamczyka

Robert Adamczyk zwrócił uwagę, że “zmiany już się dzieją, gdyż technologia się zmienia. Jest to widoczne na przykład w energetyce”.

Robert Adamczyk wytłumaczył, że cała struktura tworzenia energii się zmienia, lecz proces ten wymaga kapitałochłonnych inwestycji – dlatego odpowiadają za nie duże konsorcja inwestorów. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju również uczestniczy w finansowaniu tych zmian.

Robert Adamczyk oznajmił ponadto, że Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju często prowadzi również analizy aspektów środowiskowo-społecznych, co pomaga w oszacowaniu ryzyk ESG i przygotowaniu tych projektów. Okazuje się bowiem, że gdy te ryzyka nie będą odpowiednio oszacowane, to wartość tych projektów będzie niższa.

Czym zajmuje organizacja POLSIF?

Robert Adamczyk wyjaśnił, że “POLSIF zostało stworzone, ponieważ w Polsce występowała potrzeba na apolityczne stowarzyszenie niezależne, skupiające osoby z różnych dziedzin, zajmujące się zrównoważonym finansowaniem może na dodatek dać nieformalną opinię i pozwolić osobom zajmującym się takimi tematami, wspólnie ją przedyskutować”.

Robert Adamczyk dodał, że w ramach POLSIF można zapraszać osoby, które chcą się wspólnie uczyć i przekazywać wiedzę z obszaru zrównoważonych finansów. Jest to o tyle istotne, że w przyszłości sektor zrównoważonego rozwoju, według Roberta Adamczyka, będzie dla nowego pokolenia jednym z najważniejszych sektorów gospodarki w Polsce.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...