Za bardzo komplikujemy ETF-y, które w praktyce są proste

Tomasz Wróbel dyrektor sprzedaży Beta ETF w rozmowie z Izabelą Kozakiewicz, redaktorką Telewizji Biznesowej, podczas XXIV Konferencji Rynku Kapitałowego w Bukowinie Tatrzańskiej omawia produkty finansowe, jakimi są Exchange Traded Fund, czyli ETF. Jaka przyszłość czeka ETF-y? Przekonamy się poniżej:

Dla kogo ETF-y są odpowiednim instrumentem finansowym?

Tomasz Wróbel uważa, że ETF-y to instrument finansowy dla każdego. Okazuje się bowiem, że z reguły inwestor lokujący swój kapitał w ETF-y rozpoczyna swoją przygodę z giełdą, a następnie zaczyna samodzielnie inwestować w akcje.

Co więcej, dziś wartość aktywów funduszy ETF na całym świecie przekroczyła już wartość funduszy otwartych. Dyrektor sprzedaży Beta ETF podkreślił jednak, że trzeba pamiętać, iż ETF-y można nabyć tylko za pośrednictwem domu maklerskiego.

Nie zmienia to faktu, że w Polsce ETF-y nadal nie są zbyt popularne. Jedynie 7% inwestorów w naszym kraju wie czym są ETF-y, co oznacza, że przed polskim rynkiem kapitałowym jeszcze długa droga, jeśli chodzi o edukowanie inwestorów.

Tomasz Wróbel o ETF-ach w Europie Zachodniej

Tomasz Wróbel oznajmił, że w Europie Zachodniej mamy prawdziwą ETF-ową rewolucję. Okazuje się, że na światowych giełdach mamy już ponad 9 tysięcy ETF-ów, podczas gdy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie jest ich zaledwie 11.

Wynika to z faktu, że w Europie Zachodniej mamy znacznie większą liczbę świadomych, dojrzałych inwestorów.

Specyfika ETF-ów okiem Tomasza Wróbla

Tomasz Wróbel stwierdził, że “ETF-y nie są bardziej skomplikowane od akcji. Dziś za bardzo komplikujemy ETF-y, które w praktyce są proste”.

Dyrektor sprzedaży Beta ETF wytłumaczył, że za pomocą funduszy ETF kupujemy bowiem od razu zdywersyfikowany portfel, umożliwiający długoterminowe inwestowanie, uzyskujący w kilkuletnim horyzoncie lepsze stopy zwrotu niż fundusze otwarte.

Struktura inwestujących w ETF-y z perspektywy Tomasza Wróbla

Tomasz Wróbel jest zwolennikiem długoterminowego inwestowania. z perspektywą wynoszącą minimum 3 lata, za pomocą ETF-ów. Zdaniem dyrektora sprzedaży Beta ETF nie są one odpowiednim instrumentem do generowania szybkich zysków.

Tomasz Wróbel o przyszłości ETF-ów

Według Tomasza Wróbla rynek ETF-ów będzie w Polsce powoli rósł, podobnie jak świadomość inwestorów.

Dyrektor sprzedaży Beta ETF zauważył przy tym, że “na polskim rynku mamy obecnie ponad 300 tysięcy aktywnych rachunków maklerskich, dlatego również w interesie domów maklerskich jest to, aby rozwijać swoją ofertę poprzez promowanie tak prostych produktów, jakimi są ETF-y”.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...