Jak wykorzystywać średnią kroczącą do bronienia zysków?

Średnia krocząca to jeden z podstawowych narzędzi analizy technicznej stosowanych na giełdzie. To wskaźnik, który pomaga zidentyfikować kierunek trendu cenowego aktywów, takich jak akcje, waluty czy towary, przez wygładzenie codziennych fluktuacji cen.

Inwestorzy i analitycy wykorzystują średnie kroczące do identyfikacji trendów, generowania sygnałów kupna i sprzedaży oraz jako wsparcie lub opór w analizie technicznej. Co istotne, istnieją różne rodzaje średnich kroczących, z których każda ma swoje zastosowania i charakterystyki.

Marcin Tuszkiewicz, współzałożyciel innowacyjnej aplikacji dla inwestorów Squaber, w swoim cotygodniowym programie na antenie Telewizji Biznesowej, wyjaśnia jak stosować średnią kroczącą do zabezpieczania transakcji i ustawienia stop lossa. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Marcin Tuszkiewicz o prowadzeniu pozycji po średniej kroczącej

Marcin Tuszkiewicz wyjaśnił, że średnia krocząca jest dynamicznym poziomem wsparcia, który daje bardzo dobre rezultaty w momencie, w którym rynek wyraźnie zmierza na północ.

Ekspert zaznaczył przy tym, że najlepiej przystosowane do ceny są wykładnicze średnie kroczące, gdyż w nich największe znaczenie mają bieżące notowania, niż ceny, które miały miejsce w odległych okresach.

Zabezpieczenie pozycji średnią kroczącą polega na tym, że zamykamy swoje zlecenie (sprzedajemy akcje) w momencie, w którym cena zamknięcia spadnie poniżej średniej kroczącej.

Jakie średnie kroczące najlepiej sprawdzają się w zabezpieczaniu pozycji?

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z trendem wzrostowym i otworzyliśmy już pozycję, warto ją zabezpieczać stosując właśnie średnią kroczącą. Dla Marcina Tuszkiewicza najlepiej w tym kontekście sprawdzają się:

  • 21-okresowa wykładnicza średnia krocząca (dla silniejszych ruchów cen w górę)
  • 55-okresowa wykładnicza średnia krocząca (dla stabilniejszych spółek)
  • 100-okresowa prosta średnia krocząca

Natomiast, gdy mamy do czynienia z wyjątkowo dynamicznym ruchem na wykresie, który trafia się na spółkach wyróżniających się wysoką zmiennością, Marcin Tuszkiewicz stosuje – jako bardziej precyzyjne zabezpieczenie naszych zysków – dwie inne średnie kroczące:

  • 13-okresowa wykładnicza średnia krocząca
  • 9-okresowa wykładnicza średnia krocząca (dla ekstremalnie silnych ruchów wzrostowych)

Marcin Tuszkiewicz o strategii Multi Moving Averages

Marcin Tuszkiewicz poleca również łączenie średnich kroczących z ceną. W ten sposób powstaje strategia Multi Moving Averages. Polega ona na jednoczesnym korzystaniu z trzech średnich kroczących:

  • 21-okresowej wykładniczej średniej kroczącej
  • 55-okresowej wykładniczej średniej kroczącej
  • 100-okresowej prostej średniej kroczącej

Zgodnie z opisywaną strategią te trzy średnie wskazują nam trend. Jeśli 21-okresowa średnia znajduje się powyżej 55-okresowej, a 55-okresowa powyżej 100-okresowej, to mamy do czynienia z wyraźnym trendem wzrostowym.

W strategii Multi Moving Averages z sygnałem kupna mamy do czynienia, kiedy cena przebije 21-okresową średnią kroczącą. Zlecenie zabezpieczające stop loss stawiamy zaś na poziomie 100-okresowej prostej średniej kroczącej lub na poziomie ostatniego lokalnego dołka.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...