W nowym programie emitowanym na antenie Telewizji Biznesowej, o nazwie “certyfikaty Raiffeisen w praktyce”, Marcin Podlacki oraz Anna Kujawska – CEE Country Manager w Raiffeisen Bank International AG omawiają szczegółowo certyfikaty inwestycyjne Raiffeisen dostępne do handlu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Program skupi się na konkretnych instrumentach inwestycyjnych, takich jak certyfikaty bez dźwigni i z dźwignią finansową, oraz ich praktycznym wykorzystaniu w różnych sytuacjach rynkowych.
Czy certyfikaty inwestycyjne to dobra alternatywa dla tradycyjnych akcji? Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w certyfikaty z dźwignią finansową? Czy certyfikaty inwestycyjne mogą zastąpić inne formy inwestycji? Jakie są zalety i wady inwestowania w certyfikaty Raiffeisen na GPW? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w pierwszym odcinku:
Jakie certyfikaty Raiffeisen są notowane na GPW?
Anna Kujawska poinformowała, że “na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie mamy w tej chwili około 2700 certyfikatów. To bardzo duża pula produktów inwestycyjnych. Certyfikaty możemy podzielić na instrumenty bez dźwigni finansowej oraz na te z dźwignią finansową”.
Certyfikaty bez dźwigni finansowej dzielą się na produkty z warunkową ochroną kapitału oraz certyfikaty indeksowe, które są zbliżone do funduszy ETF. 80% wszystkich certyfikatów stanowią jednak te z dźwignią finansową. Ich pula jest bardzo szeroka.
Większość aktywów bazowych, na które opiewają certyfikaty, to spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Mamy tutaj pełne pokrycie spółek z WIG20 oraz niektóre spółki z mWIG40. Aktywami bazowymi są również same indeksy WIG20 i mWIG40.
Aktywami bazowymi są także surowce – metale szlachetne, ropa naftowa i gaz ziemny. Co więcej, znajdziemy też certyfikaty, których aktywami bazowymi są wybrane duże spółki z rynku niemieckiego oraz sam indeks DAX 40. Ponadto, w najbliższym czasie pojawią się certyfikaty, których aktywami bazowymi będą pary walutowe.
Jak wygląda kwestia płynności na certyfikatach Raiffeisen?
Anna Kujawska wyjaśniła, że “Raiffeisen Bank International jest animatorem rynku dla wszystkich instrumentów, których jest emitentem. Bank ma podpisaną z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie umowę o animowanie rynków i jest zobligowany przez cały czas trwania sesji giełdowej dostarczać płynność co najmniej po stronie kupna”.
Na większości produktów Raiffeisen Bank International dostarcza jednak kwotowania zarówno po stronie kupna, jak i sprzedaży – i to w dość dużych ilościach po obu stronach. Płynność jest zatem w pełni zabezpieczona.
Jaką dźwignię finansową mamy na certyfikatach Raiffeisen?
Anna Kujawska wytłumaczyła, że “w zależności od tego, jaki produkt z dźwignią inwestor wybiera, to podejście do dźwigni się nieco różni. W Certyfikatach Faktor dźwignia jest stała i wynosi od 2 do 10, zarówno dla instrumentów Long, jak i Short”.
Jakie są koszty otwierania i zamykania pozycji na certyfikatach Raiffeisen?
Anna Kujawska podkreśliła, że “certyfikaty Raiffeisen notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, co oznacza, iż handel nimi odbywa się poprzez biura maklerskie. Każde biuro maklerskie pobiera prowizje określone swoją tabelą opłat. Certyfikaty mają z reguły bardzo podobną prowizję do akcji”.
Ponadto, należy wiedzieć, że mamy do czynienia z dwoma rodzajami kosztów, w zależności od instrumentów. Pierwszym kosztem jest spread, który różni się w zależności od produktu, a jego maksymalna wysokość została ustalona w umowie z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie.
Drugim kosztem są koszty finansowania, które związane są z produktami Faktor i Turbo, gdzie handlujemy z dźwignią finansową. Koszt ten z reguły oparty jest o wskaźnik WIRON, powiększony o marżę emitenta.
Warto również zaznaczyć, że certyfikaty Raiffeisen są papierami wartościowymi, co oznacza, iż można nimi handlować na kontach IKE i IKZE.
Jakie są wyzwania dla początkujących inwestorów związane z certyfikatami Raiffeisen?
Anna Kujawska stwierdziła, że “największym wyzwaniem jest z reguły ryzyko walutowe, które występuje w przypadku instrumentów opartych o instrument bazowy kwotowany w walucie obcej. Ryzyko walutowe wpływa bowiem na wycenę certyfikatu”.
Drugim wyzwaniem jest kwestia nokautów na Certyfikatach Turbo. Część instrumentów bazowych jest bowiem handlowana poza godzinami handlu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Oznacza to, że instrumenty bazowe mogą być notowane poza godzinami notowań Certyfikatów Turbo.
Generuje to możliwość negatywnego dla inwestora scenariusza, polegającego na tym, że jeśli dojdzie do nokautu – dotknięcia ustalonej bariery przez określony instrument bazowy – poza godzinami sesji, to inwestor traci 100% zainwestowanych środków.
Trzecim wyzwaniem jest to, że Raiffeisen Bank International, jako animator rynku, w określonych sytuacjach jest zmuszony kwotować tylko i wyłącznie po stronie kupna – tak, aby inwestor mógł zawsze sprzedać swój certyfikat.