„Kompas Kuczyńskiego” to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym Michał Kryński rozmawia z Piotrem Kuczyńskim, znanym analitykiem rynków finansowych, na temat globalnej ekonomii, finansów oraz geopolityki.
W najnowszym odcinku Piotr Kuczyński omawia start sezonu publikacji raportów kwartalnych spółek w USA oraz jednoczesne oczekiwanie świata na atak Izraela na Iran, a przede wszystkim na odwet Iranu. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Piotr Kuczyński o potencjalnym ataku Izraela i odwecie Iranu
Piotr Kuczyński oświadczył, że “w ubiegły czwartek rynki ewidentnie czekały na atak Izraela na Iran, ponieważ w środę Binjamin Netanjahu i Joe Biden rozmawiali o tym, jak i gdzie Izrael może uderzyć. Atak Izraela na pewno będzie bardzo mocny – nie wiadomo tylko, czy będzie on wycelowany w instalacje naftowe czy atomowe”.
Stany Zjednoczone co prawda bardzo sprzeciwiają się tej drugiej opcji, ale Binjamin Netanjahu zdaje się w ogóle nie słuchać Joe Bidena. Rynki bardziej obawiają się jednak, jak odpowie Iran, czy nie będzie chciał on zablokować Cieśniny Ormuz, przez którą przepływa ponad 20% globalnego handlu ropą.
Co więcej, pytanie brzmi czy taka blokada przez Iran nie poskutkowałaby militarną reakcją Stanów Zjednoczonych. To właśnie tego scenariusza rynki najbardziej się dziś obawiają.
Czy Rosja zarobi krocie na swoich węglowodorach, gdy Iran zablokuje Cieśninę Ormuz?
Piotr Kuczyński zaznaczył, że “Rosja ma zawarte długoterminowe kontrakty z Indiami i Chinami. To te kraje są największymi odbiorcami ropy rosyjskiej. Dlatego w przypadku zablokowania Cieśniny Ormuz przez Iran cena rosyjskiej ropy sprzedawanej do Chin i Indii niewiele się zmieni”.
Czy Iran ma po swojej stronie sojuszników na Półwyspie Arabskim?
Piotr Kuczyński podkreślił, że “w Iranie – w przeciwieństwie do innych krajów arabskich – rządzą szyici, a nie sunnici. Z tego powodu kraj ten jest nieco osamotniony w starciu z Izraelem”.
Piotr Kuczyński o danych z amerykańskiej gospodarki
Piotr Kuczyński wskazał, że “ostatnie dane z amerykańskiego rynku pracy były zadziwiająco dobre – sektor pozarolniczy stworzył o ponad 100 tysięcy więcej miejsc pracy od oczekiwań. Co więcej, dane z poprzedniego miesiąca zostały zweryfikowane w górę, wbrew temu co zapowiadał Jerome Powell”.
Dane te wybiły inwestorom i obserwatorom rynku z głowy ideę obniżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych 7 listopada. Ponadto, ostatnie dane o inflacji również były gorsze od oczekiwań, co nie zachęca do obniżek stóp procentowych. Członkowie Rezerwy Federalnej nadal jednak zapowiadają, że cykl obniżek będzie kontynuowany.
Piotr Kuczyński oznajmił przy tym, iż bardzo zaskakujący jest fakt, że liczba negatywnych czynników dla inwestorów w Stanach Zjednoczonych zwiększa się, dolar się umacnia, a indeksy w zasadzie nadal rosną. Wszystko wskazuje dziś zatem, że październik ostatecznie okaże się na Wall Street udany.
Piotr Kuczyński o raportach kwartalnych w USA
Piotr Kuczyński poinformował, że “największe znaczenie dla rynków będą miały wyniki finansowe “Wspaniałej Siódemki”. Największe spółki zaczną zaś publikować raporty na przełomie października i listopada, czyli zaledwie tydzień przed wyborami prezydenckimi”.
Co więcej, 1 listopada czeka nas kolejny raport z rynku pracy. Pierwsze dwa tygodnie listopada zapowiadają się zatem bardzo burzliwie na rynkach.
Czy wojna na Bliskim Wschodzie jest już w cenach?
Piotr Kuczyński stwierdził, że “wojna na Bliskim Wschodzie jest już w cenach, jeśli Izrael uderzy, a Iran odpowie w sposób, który nie wstrząśnie rynkiem ropy naftowej. Zablokowanie Cieśniny Ormuz absolutnie nie jest natomiast w cenach”.
Czy w tym roku rynki czeka Rajd Św. Mikołaja?
Piotr Kuczyński jest zdania, że “wszystko zależy od wyniku wyborów prezydenckich. Jeśli wygra Donald Trump, hossa z pewnością będzie kontynuowana. Jeśli zaś wygra Kamala Harris, mogą nas czekać różne scenariusze, gdyż Republikanie będą kontestować wynik wyborów. Dziś jednak wydaje się, że Trump ma większe szanse na wygraną”.
Piotr Kuczyński o indeksie WIG20
Piotr Kuczyński oznajmił, że “na indeksie WIG20 mamy formację zniżkującego trójkąta – a takie formacje bardzo często kończą się wybiciem górą. Co więcej, sektor bankowy ostatnio zaczął sobie radzić coraz lepiej, a na poziomie 2260 punktów utworzyło się mocne wsparcie”.
Według Piotra Kuczyńskiego teraz najważniejsze jest pokonanie poziomu 2380. Gdyby to się udało, droga do poziomu 2500 punktów zostanie otwarta.
Czy IPO Żabki może przyciągnąć zagranicznych inwestorów?
Piotr Kuczyński poinformował, że “redukcja na IPO Żabki sięgnęła 90,5%, czyli mniej niż oczekiwali analitycy. Nie zmienia to faktu, iż wielu inwestorów liczy, że ten debiut pobudzi rynek”.
Piotr Kuczyński uważa, że debiut Żabki zakończy się zyskiem i krótkoterminowo pobudzi rynek, a zwłaszcza obecne na nim spółki z sektora sprzedaży detalicznej. Przykład Allegro pokazuje jednak, że zalecana jest tutaj ostrożność.
Piotr Kuczyński o wojnie w Ukrainie
Piotr Kuczyński podkreślił, że “temat zakończenia wojny w Ukrainie powinien wrócić po wyborach w Stanach Zjednoczonych. Wszystko zmierza jednak do jakiegoś zamrożenia, ponieważ siły ukraińskie są coraz słabsze. Rozejm nie będzie jednak raczej stanowił do zakończenia wojny”.