Prawdziwe życie w Hiszpanii to nie tylko słońce i plaże

Golf – znudzone grupy bogatych emerytów przemieszczające się niespiesznie po zielonym trawniku? Nic bardziej mylnego. To ekscytujący i wymagający sport, który łączy ludzi różnych pokoleń i profesji, uczy strategii, panowania nad emocjami, pokory i relacji ze sobą i innymi. Pomaga w biznesie i otwiera wiele możliwości inwestycyjnych.

Część pola golfowego z krótko przyciętą trawą to fairway. Czasem jest to fairway to heaven, a czasem “Fairway to Hell”. Ważne, jak sobie radzimy z różnymi wydarzeniami po drodze. Tak jak w życiu.

W piętnastym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Fairway to Hell”, gościem redaktora Telewizji Biznesowej, Roberta Morenia, jest Jerzy Chlebowski, właściciel CertyNergia Polska. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Jak wygląda kariera zawodowa Jerzego Chlebowskiego?

Najpierw, w okolicach 2000 roku, Jerzy Chlebowski związał się z Mitsubishi. Wtedy była to przede wszystkim firma handlowa, następnie stała się ona głównie firmą inwestującą w zasoby naturalne. Jerzy Chlebowski w Mitsubishi zajmował się przede wszystkim rozwijaniem projektów związanych z energetyką i ochroną środowiska.

Jerzy Chlebowski w Mitsubishi pracował prawie 11 lat, ostatnie dwa lata miał biuro w Londynie. W tym końcowym okresie odpowiadał on w tej firmie za projekty fotowoltaiczne i projekty związane z fizyczną redukcją emisji na bazie protokołu w Kioto.

Jerzy Chlebowski był odpowiedzialny za cały obszar EMEA i między innymi negocjował z polskim rządem kontrakt o wartości 100 milionów dolarów dotyczący dużego projektu redukcji emisji Grupy Azoty.

Jak Jerzy Chlebowski zaczął grać w golfa?

Jerzy Chlebowski po raz pierwszy z golfem zetknął się w londyńskim biurze Mitsubishi. Pracowało w nim bowiem 180 osób, z czego większość stanowili Japończycy, którzy dużo grali w golfa.

Co więcej, firma posiadała członkostwa w bardzo prestiżowych klubach golfowych. Jerzy Chlebowski szybko więc zainteresował się golfem i dołączył do swoich współpracowników.

Na jakich elitarnych angielskich polach grał Jerzy Chlebowski?

Jerzy Chlebowski oświadczył, że miał przyjemność grać na polu Wentworth – siedzibie BMW PGA Championship; a także na polu The Buckinghamshire, gdzie odbywają się zawody kobiecego PGA Tour.

Dlaczego Jerzy Chlebowski przeprowadził się z Hiszpanii do Polski?

Jerzy Chlebowski stwierdził, że pomimo ogromu zalet Hiszpanii, znajdziemy w tym kraju też wiele elementów, na które trzeba zwrócić uwagę, jeśli myślimy, by tam zamieszkać na stałe. W pierwszej kolejności są to epizody przenoszenia się pyłu znad Afryki nad Hiszpanię. Zjawisko to jest bardzo dokuczliwe.

Ponadto, należy mieć świadomość, że Costa del Sol to bardzo wietrzne wybrzeże. Mamy tam dwa główne wiatry: Levante i Poniente. Potrafią one być bardzo silne, zimne i nieprzyjemne. Co gorsza, potrafią one wiać nawet przez tydzień. W efekcie, należy mieć świadomość, że prawdziwe życie w Hiszpanii to nie takie życie, jakie mamy na wakacjach.

Co Jerzy Chlebowski radzi Polakom, którzy chcą przenieść się do Hiszpanii?

Jerzy Chlebowski zaleca, aby przed zakupem nieruchomości w danej miejscowości w Hiszpanii, lepiej najpierw wynająć tam mieszkanie na 3-6 miesięcy, aby zobaczyć jakie są wady i zalety danej okolicy oraz jak tam się faktycznie mieszka. Nie należy zatem spieszyć się z kupnem nieruchomości w tym kraju.

Czy dziś nadal opłaca się kupować nieruchomości w Hiszpanii?

Jerzy Chlebowski poinformował, że kupił mieszkanie w Hiszpanii tuż po pandemii COVID-19 i po trzech latach sprzedał je 35% drożej. W ciągu 10 lat nieruchomości w tym kraju podrożały zaś o 100%. Długoterminowy wzrost cen nieruchomości w Hiszpanii jest zatem widoczny.

Należy jednak mieć świadomość, że na rynek ten mogą już niebawem wpłynąć kwestie klimatyczne. Może się bowiem okazać, że inne miejsca w Europie staną się od strony klimatycznej bardziej atrakcyjne.

Jakie projekty Jerzy Chlebowski prowadzi dziś w Polsce?

Jerzy Chlebowski oznajmił, że rozpoczął w Polsce w celach komercyjnych projekt składający się z dwóch elementów – magazynu energii o pojemności przekraczającej 250 megawatogodzin i elektrowni fotowoltaicznej. Uruchomienie tej instalacji zgodnie z planem ma nastąpić w połowie 2026 roku. Wartość tej inwestycji wynosi około 80 milionów euro.

Czy rząd stara się rozwiązać problem niewydolności sieci elektroenergetycznych?

Jerzy Chlebowski przekazał, że “pojawiły się już informacje, iż rząd przeznaczy dosyć dużą ilość środków na rozwój sieci przesyłowych”.

Jak golf przydaje się w biznesie?

Jerzy Chlebowski podkreślił, że “za pomocą golfa można dobrze budować relacje biznesowe. Co więcej, golf ukazuje nam, jak dana osoba zachowuje się w sytuacjach stresowych, można ją podczas rundy dosyć dobrze poznać”.

Jaka jest największa przeszkoda w rozwoju golfa w Polsce?

Jerzy Chlebowski sądzi, że “największą przeszkodą w dynamicznym rozwoju golfa w Polsce jest postrzeganie tego sportu jako bardzo drogiego. W rzeczywistości jednak największą barierą w golfie jest jego czasochłonność”.

Należy jednak mieć świadomość, że golf to sport poprawiający ogólny stan zdrowia, wiążący się z wyjątkowymi walorami wizualnymi i zapewniający mnóstwo przyjemności.

Jakie jest ulubione polskie pole Jerzego Chlebowskiego?

Jerzy Chlebowski wskazał, że jego dwa ulubione polskie pola golfowe to częstochowska Rosa oraz Modry Las pod Szczecinem.

Czego golf nauczył Jerzego Chlebowskiego?

Jerzy Chlebowski zaznaczył, że golf nauczył go podchodzenia ze stoickim spokojem do wielu rzeczy – w tym do przeciwności losu.

Na ilu polach Jerzy Chlebowski grał w golfa?

Jerzy Chlebowski oświadczył, że do tej pory grał w golfa na 122 polach w większości krajów Europy, Stanach Zjednoczonych i Afryce.

Czym wyróżnia się golf w Anglii?

Jerzy Chlebowski poinformował, że największą zaletą golfa w Anglii jest dostępność pól, zwłaszcza tych publicznych. W bliskiej okolicy praktycznie każdego z istotnych angielskich miast znajdziemy co najmniej kilka tanich, publicznych, bardzo dobrych pól.

Zobacz więcej

Polecamy

Stracili oszczędności życia - Kawa z Agentem

Afera! Deweloper nie oddaje mieszkań ani pieniędzy

0
Emitowana na antenie Telewizji Biznesowej audycja “Kawa z Agentem” prowadzona przez Piotra Ochnio - CEO Profesjonalne Finanse, to skoncentrowane spojrzenie na rynek nieruchomości. Ekspert,...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...
Co planuje Fed na 2025 rok? - Przegląd Rynków z Darkiem Dargo

Prognozy na 2025 rok: Co z rynkami po decyzji Fed?

0
W najnowszym odcinku “Przeglądu Rynków”, Dariusz Dargo, redaktor Telewizji Biznesowej, przedstawia prognozy dla rynków finansowych na 2025 rok. Jaki wpływ na przyszłe ruchy na...