W najnowszym “Poranku z Rynkami” redaktor Telewizji Biznesowej, Marek Klapa rozmawia z Piotrem Kuczyńskim, analitykiem z Domu Inwestycyjnego Xelion na temat wyborów w Niemczech i gospodarki tego kraju. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Jakie znaczenie dla Polski mają wybory w Niemczech?
Piotr Kuczyński oświadczył, że “wybory w Niemczech są dla Polski naprawdę istotne, ponieważ około 28% naszej wymiany handlowej jest właśnie z Niemcami, co czyni ten kraj naszym największym partnerem handlowym. Dlatego od tego co się dzieje w gospodarce niemieckiej zależy to, co się będzie działo w gospodarce polskiej”.
W rezultacie nie ma żadnych wątpliwości, że im lepiej będzie się działo w Niemczech, tym lepiej będzie dla Polski.
Czy rozstrzygnięcie wyborów w Niemczech może pociągnąć polską gospodarkę w dobrą stronę?
Piotr Kuczyński zaznaczył, że koalicja w postaci CDU, CSU i SPD najprawdopodobniej stworzy mur obronny przeciwko antysystemowym, populistycznym partiom AfD i BSW. Ponadto, należy trzymać kciuki, aby nowy rząd zaczął jak najszybciej wspomagać gospodarkę Niemiec, gdyż wpłynie to pozytywnie na Polskę.
Czy zaangażowanie Elona Muska w wybory w Niemczech wpłynie na politykę tego kraju?
Piotr Kuczyński wskazał, że działanie Elona Muska dotyczące Niemiec mogło okazać się przeciwskuteczne. Już w ostatnich tygodniach można było zauważyć, że sprzedaż Tesli w Niemczech zaczęła spadać, a niechęć do tej marki – rosnąć, przez to, że Musk popiera AfD.
Działanie Elona Muska jest oczywiście spowodowane tym, że Stanom Zjednoczonym, podobnie jak Rosji, zależy na rozbiciu Unii Europejskiej, a właśnie do tego dąży AfD. USA łatwiej byłoby bowiem negocjować z poszczególnymi krajami niż jedną potężną wspólnotą.
Czy nowy kanclerz Niemiec wprowadzi drastyczne zmiany w podejściu do gospodarki?
Piotr Kuczyński zwrócił uwagę, że “Niemcy postawili na trzy filary: tanie surowce w Rosji, tania siła robocza w postaci imigrantów oraz eksport – przede wszystkim do Chin. Wszystkie te filary w ostatnim czasie się połamały. W efekcie, Niemcy są dziś chorym człowiekiem Europy, gospodarka tego kraju kuleje”.
Z tego powodu teraz Niemcy muszą znaleźć nowe metody na rozwój. Jedną z nich jest pomoc państwa w gospodarce. Hamulec budżetowy, który aktualnie obowiązuje, będzie zatem musiał być zniesiony.
Niepokoić może zaś fakt, że Friedrich Merz, główny kandydat na nowego kanclerza Niemiec, zapowiada wprowadzenie ścisłych kontroli granicznych na wszystkich granicach tego kraju. Takie działanie oznaczałoby praktycznie koniec strefy Schengen.
Czy nowy rząd Niemiec w pierwszej kolejności zajmie się naprawą gospodarki?
Piotr Kuczyński stwierdził, że “nowy rząd Niemiec nie będzie miał innego wyjścia, musi zacząć od naprawy gospodarki. Tego właśnie oczekuje rynek”.
Dlaczego indeks DAX 40 radzi sobie tak dobrze?
Piotr Kuczyński podkreślił, że w skład indeksu wchodzą przede wszystkim spółki działające na całym świecie, a nie głównie w Niemczech. Natomiast firmy działające tylko na terenie Niemiec miały ostatnio bardzo trudny czas. W efekcie, dziś czekają one na bodźce finansowe i fiskalne, które je pobudzą.