Na giełdzie można zarabiać na trzy sposoby – za pomocą zmiany ceny spółki, dzięki dywidendom oraz za pomocą benefitów dla akcjonariuszy! Ta trzecia forma nie jest znana, a szkoda, gdyż kilka spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie daje naprawdę dobre programy.
Wśród spółek, które dla swoich akcjonariuszy przygotowali dodatkowe bonusy i rabaty, jest Orlen, który daje zniżki na paliwo oraz zniżki w sklepach przy stacjach. Podobnie PZU, które oferuje zniżki na ubezpieczenia dla akcjonariuszy. Każda z firm daje wymóg minimalnej liczby akcji, jednak limity nie powinny być problemem.
W swoim cotygodniowym programie na antenie Telewizji Biznesowej, współzałożyciel innowacyjnej aplikacji dla inwestorów Squaber, Marcin Tuszkiewicz wyjaśnia, jak działają benefity dla akcjonariuszy oferowane przez spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Analiza pary USD/PLN
Marcin Tuszkiewicz zaznaczył, że “polski złoty tanieje względem dolara. W tej chwili para USD/PLN dobiła do oporu, znajdującego się na poziomie 3.92. Jeśli rynek pokona tę barierę, może nas czekać powrót do konsolidacji w kierunku 4.05. Przy obecnym sentymencie rynkowym aktualnie atakowany opór powinien jednak zostać wybroniony”.
Analiza rynku metali – miedź, srebro, złoto
Marcin Tuszkiewicz zwrócił uwagę, że “miedź wybiła powyżej kluczowego oporu, srebro utrzymuje się powyżej istotnego wsparcia, a złoto wciąż trzyma się wysoko”.
Analiza rynku ropy naftowej
Marcin Tuszkiewicz wskazał, że “po wykonaniu podwójnego dna, rynek ropy naftowej WTI rozpoczął atak na kluczowy opór – poziom 68,8 USD. Pokonanie tej bariery, otworzy drogę do szerokiej konsolidacji, ograniczanej przez poziomy 68 i 85 dolarów”.
Analiza indeksów S&P 500, NASDAQ 100, Dow Jones i DAX 40
Marcin Tuszkiewicz podkreślił, że indeksy S&P 500 i Dow Jones zdecydowanie zmieniają na nowe szczyty. Zmienność utrzymuje się jednak na podwyższonym poziomie. W przypadku indeksu NASDAQ 100 także mamy impuls wzrostowy, lecz zachowuje się one jeszcze bardziej niestabilnie.
Na indeksie DAX 40 wybity zaś został opór, przyjmujący wartość 18 500 punktów, co powinno otworzyć drogę do zaatakowania poziomu 18 890. Sygnałem do spadków byłoby zaś wybicie poziomu 18 480 na wykresie godzinowym.
Analiza indeksu WIG20
Marcin Tuszkiewicz oznajmił, że “w spadkach na indeksie WIG20 dominują banki. Jeśli jednak na rynkach zagranicznych impuls wzrostowy już niebawem przyspieszy, to istnieje pewne prawdopodobieństwo, że na WIG20 mamy obecnie dołek – zwłaszcza, że rynek zareagował na wsparcie na poziomie 2270 punktów”.
Analiza spółek NVIDIA i AMD
Marcin Tuszkiewicz zauważył, że “NVIDIA odbiła od ostatniego dołka i wyszła powyżej krótkoterminowych średnich, co daje silny sygnał wzrostowy. Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia na akcjach AMD. NA spółkach technologicznych w USA mamy więc ożywienie”.
Marcin Tuszkiewicz o benefitach dla akcjonariuszy
Marcin Tuszkiewicz wyjaśnił, że “spółki mogą dawać trzy korzyści. Pierwsza to zmiana ceny. Druga to dywidenda. Trzecia, niezbyt często wykorzystywana w Polsce, to benefity dla akcjonariuszy”.
Przykłady spółek z GPW oferujących benefity dla akcjonariuszy
Pierwszym przykładem takiej spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, jest cyber_Folks, której akcje wzrosły czterokrotnie w ciągu ostatnich dwóch lat. Firma ta oferuje duże zniżki w ramach programu korzyści dla akcjonariuszy.
Posiadacze co najmniej 50 akcji otrzymują 10% zniżki na usługi spółki, a posiadacze co najmniej 100 akcji – 20% oraz możliwość bezpłatnego monitorowania pozycji strony wybranej przez akcjonariusza w Google. W ten sposób możemy sobie zatem podbić rentowność naszej inwestycji.
Inną spółką posiadającą program benefitowy jest PZU. Firma ta oferuje swoim akcjonariuszom zniżki na ubezpieczenie – nawet do 20% oraz zniżki na członkostwo w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych.
Kolejną spółką z programem benefitowym jest Orlen. W ramach programu “Orlen w Portfelu” koncern oferuje zniżki na tankowanie paliwa oraz zakupy na stacjach dla posiadaczy co najmniej 50 akcji tej spółki Skarbu Państwa.
Program benefitowy dla akcjonariuszy ma także Unimot. Posiadacze od 100 akcji spółki otrzymują między innymi zniżkę na tankowanie na stacjach Avia, zniżkę na zakup i montaż instalacji zbiornikowej na gaz płynny LPG. Program ten jest bardzo rozbudowany.
Answear.com również może się pochwalić programem benefitowym dla akcjonariuszy. Spółka oferuje posiadaczom co najmniej 50 akcji 20% rabatu na nieprzecenione produkty Answear.com. Z kolei Tatry Mountain Resort, w ramach swojego programu benefitowego, oferuje posiadaczom co najmniej 500 akcji roczny skipass.
Analiza spółki CCC
Marcin Tuszkiewicz zaznaczył, że “akcje CCC wyraźnie zareagowały na wsparcie i utrzymują trend wzrostowy – zanegować go może tylko spadek poniżej 140 złotych”.
Analiza spółki KGHM
Marcin Tuszkiewicz zwrócił uwagę, że akcje KGHM dążą do wybicia oporu przyjmującego 137 złotych, a spółkę napędzają wzrosty na rynku miedzi. Po wybiciu tej bariery, KGHM powinien kierować się zaś w stronę 153 PLN. Sygnałem do odwrotu w przypadku tej spółki byłby zaś nieudany atak na 137 złotych.
Analiza spółki Grenevia
Marcin Tuszkiewicz ocenił, że w przypadku Grenevii należy zwracać uwagę na poziom 2,30 PLN za akcję. Wybicie tej bariery będzie bowiem stanowić kluczowy impuls wzrostowy.
Analiza akcji Grupy Azoty
Marcin Tuszkiewicz poinformował, że Grupa Azoty podpisała z Orlenem list intencyjny dotyczący polimerów, co wywołało silny ruch wzrostowy. Obecnie warto jednak poczekać na korektę tego ruchu, gdyż zmienność jest bardzo wysoka. Dalsze wzrosty jak najbardziej wchodzą jednak w grę.
Analiza spółki XTB
Marcin Tuszkiewicz podkreślił, że “akcje XTB skutecznie bronią poziom 58 złotych. Dopóki kurs będzie utrzymywać się powyżej tej bariery, rozgrywana jest konsolidacja. Wybicie tej bariery stanowiłoby zaś jasny sygnał do zamknięcia pozycji długich”.
Analiza spółki CD Projekt
Marcin Tuszkiewicz oznajmił, że “po informacji o pozwie zbiorowym, akcje CD Projekt wybiły poziom 174 złotych, co stanowi silny sygnał do spadków, które mogą przerodzić się nawet w większą korektę”.