Zrób to teraz, bo za chwilę będzie za późno! Jak się nie dać FOMO?

FOMO to uczucie niepokoju, że coś ważnego może nas ominąć. Dotyka ono każdego z nas w różnych momentach życia. Warto jednak zastanowić się, czy to, czego się boimy, naprawdę ma taką wagę, jak nam się wydaje. Zamiast poddawać się presji, warto zadać sobie pytanie: “Czy to naprawdę jest takie ważne?”.

O FOMO i sposobach radzenia sobie z tym lękiem, w najnowszym wywiadzie przeprowadzonym przez redaktora Telewizji Biznesowej, Marka Klapę, opowiedziała Ada Jakimowicz – psycholożka i psychoterapeutka. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Czym jest FOMO?

Ada Jakimowicz wyjaśniła, iż “FOMO to skrót od zwrotu fear of missing out, czyli lęk przed tym, że coś ważnego nas ominie. Może to być istotna informacja, wiedza lub nawet promocja. FOMO może bowiem dotyczyć każdego aspektu naszego życia, który jest dla nas ważny, kwestia ta jest bardzo indywidualna”.

Jak wpływają na nas krótkie komunikaty?

Ada Jakimowicz oznajmiła, że “krótkie komunikaty są dla nas interesujące. Wszystko dlatego, że obecnie potrafimy się skoncentrować jedynie na 30 sekund. Za pomocą krótkiego powiadomienia w telefonie, jesteśmy zaś zaspokojeni zarówno informacyjnie, jak i dopaminowo – odczuwamy ulgę, że dostaliśmy daną informację”.

W praktyce, FOMO dotyczy już większości z nas w kontekście naszych prywatnych zainteresowań – jesteśmy uzależnieni od otrzymywania krótkich informacji, najczęściej za pomocą smartfona.

Z jakimi konsekwencjami wiąże się FOMO?

Ada Jakimowicz zwróciła uwagę, że “każdy mechanizm uzależniający ma swoje konsekwencje. W kontekście FOMO ważniejsze jest jednak, aby uświadomić sobie, że ten mechanizm u nas występuje i nas ogranicza. Pomóc nam w tym mogą raporty o czasie spędzonym przed ekranem, które co tydzień prezentuje nam nasz smartfon”.

Czy technologia może nam pomóc wprowadzić zdrowe nawyki w naszym życiu?

Ada Jakimowicz stwierdziła, że smartfon lub smartwatch mogą nam na samym początku zapewnić motywację, aby wdrożyć w naszym życiu zdrowe nawyki – takie jak aktywność fizyczna. Nie należy jednak bazować tylko na tym – po zakończonym joggingu czy pobycie na basenie warto poświęcić chwilę, jak dzięki takiemu treningowi się czujemy.

Dzięki temu z czasem smartfon lub smartwatch stanie się dla nas mniej istotny, uzyskamy większą świadomość, że aktywność fizyczna dobrze na nas wpływa.

Jak inwestorzy mogą walczyć z FOMO?

Ada Jakimowicz podkreśliła, że po finalizacji giełdowej transakcji, gdy zakończyliśmy działanie na bardzo wysokich emocjach, powinniśmy zapewnić sobie chwilę na odpoczynek i wyciszenie. Rekomendowane są tutaj ćwiczenia oddechowe, a także wyjście na spacer lub rower.

Dzięki temu nasze neurony będą następnie lepiej funkcjonować, będziemy mogli zatem wrócić do inwestowania z nową energią.

Zobacz więcej

Polecamy

Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...
Prognozy rynkowe 2025 - Inwestowanie (z) głową

Rynki w 2025! Co nas czeka po zaprzysiężeniu Trumpa?

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...
Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....