Zmiana cyklu rozliczeń giełdowych w USA – Rynki z EXANTE

W najnowszym odcinku programu “Rynki z EXANTE”, analityk, inwestor giełdowy i redaktor Telewizji Biznesowej Marcin Podlacki analizuje sytuację na rynkach finansowych w końcówce maja. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Wall Street przechodzi na cykl rozrachunkowy T+1

Od wtorku 28 maja na amerykańskich giełdach obowiązuje zasada T+1 zamiast T+2. Oznacza to, że akcje zostaną zaksięgowane na rachunku kupującego już następnego dnia roboczego.

Równie szybko pieniądze ze sprzedaży papierów trafią na konto sprzedającego. To z jednej strony tylko zmiana techniczna, ale jednocześnie skracająca czas rozliczenia o połowę. Ta zmiana ma nie tylko przyspieszyć handel na największym rynku kapitałowym świata, ale też wyeliminować błędy.

Warto dodać, że zasada T+2 została wprowadzona w Stanach Zjednoczonych we wrześniu 2017 roku. Wcześniej rynkowym standardem przez wiele lat było rozliczenie T+3. W Ameryce upowszechniono je po krachu z “Czarnego Poniedziałku” w 1987 roku – wcześniej rozliczenia trwały nawet 5 dni roboczych.

Gary Gensler, przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd stwierdził, że “skrócenie cyklu rozliczeń pomoże rynkom, gdyż czas to pieniądz i ryzyko”.

Analiza indeksu S&P 500

Na indeksie S&P 500 pod koniec maja pojawiły się już pierwsze oznaki słabości. Marcin Podlacki stwierdził jednak, że “z wykresu wciąż bezpośrednio nie płyną sugestie, że jesteśmy w przededniu bardzo mocnych spadków. Rajd wzrostowy zatrzymał się po prostu na historycznym szczycie, pokonanie poziomu 5300 punktów rodzi problemy”.

Marcin Podlacki zwrócił ponadto uwagę, że właśnie rozpoczyna się kilkumiesięczny sezon, który w ujęciu historycznym jest najsłabszy dla rynków.

Analiza akcji spółki NVIDIA

Akcje spółki NVIDIA, po publikacji znacznie lepszego od oczekiwań analityków raportu finansowego za pierwszy kwartał bieżącego roku fiskalnego, ustanowiły nowy historyczny szczyt. Kurs tej firmy technologicznej wzrósł już do okolic 1140 dolarów.

Co więcej, NVIDIA zapowiedziała split akcji na 10. Zdaniem Marcina Podlackiego to właśnie ta informacja jest kluczowa. Inwestorzy wierzą, że dziesięciokrotnie tańsza pojedyncza akcja spółki zwiększy dostępność tych walorów dla inwestorów indywidualnych.

Mało tego, Marcin Podlacki zaznaczył, że “jeśli dynamika wzrostu kursu akcji NVIDIA się utrzyma, jest duża szansa na to, że już w krótkim terminie NVIDIA stanie się najdroższą spółką w Stanach Zjednoczonych pod względem kapitalizacji rynkowej”.

Analiza akcji spółki Microsoft

W ostatnim czasie nowy historyczny szczyt ustanowiły również akcje spółki Microsoft. Akcje spółki podjęły atak na poziom 430 dolarów za walor. Ruch w górę nie jest tutaj jednak tak dynamiczny, jak w przypadku spółki NVIDIA.

Analiza indeksu DAX 40

Na indeksie DAX 40 w ostatnim czasie doszło do wyhamowania wzrostów. Cały czas kurs indeksu znajduje się jednak blisko historycznych szczytów.

Według Marcina Podlackiego “dopiero wyłamanie dołka znajdującego się na poziomie 17 700 punktów, mogłoby być negatywnym sygnałem, który rynek odbierze jako pretekst do mocniejszej korekty i odwrócenia krótkoterminowego trendu”.

Analiza indeksu WIG20

Kurs indeksu WIG20 w tej chwili próbuje wybronić wsparcie znajdujące się na poziomie 2475 punktów.

Marcin Podlacki zaznaczył, że “korekta na polskiej giełdzie jest mocniejsza niż na rynkach rozwiniętych. Żadne kluczowe poziomu, które mogłyby decydować o zakończeniu długoterminowego ruchu wzrostowego nie zostały jeszcze jednak naruszone. Słabość jest więc obecnie widoczna tylko w krótkim terminie”.

Analiza kursu Bitcoina

W ostatnim czasie na rynku Bitcoina doszło do schłodzenia nastrojów po powrocie kursu powyżej 70 000 dolarów. Teraz Marcin Podlacki uważa, że “korekta prawdopodobnie już za nami, a teraz rynek szykuje się do silniejszego ruchu w górę, który sprawdzi historyczny szczyt wyznaczony w połowie marca w okolicach 74 000 USD”.

Natomiast w ujęciu długoterminowym, zdaniem Marcina Podlackiego, w grę wchodzi nawet ruch wzrostowy z zasięgiem do 100 tysięcy dolarów.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...