Złoty Portfel – Inwestuj pasywnie w polską gospodarkę bez ryzyka walutowego

Złoty Portfel to pierwszy oferowany przez robodoradcę portfel oparty na lokalnych instrumentach i denominowany w polskim złotym. Umożliwia jeszcze większą dywersyfikację, brak ryzyka walutowego i wspieranie rodzimej gospodarki. Dostępny jest w czterech wariantach o różnym poziomie ryzyka.

Najnowsza rozmowa na antenie Telewizji Biznesowej dotyczyła pasywnego inwestowania za pomocą Złotego Portfela. Wywiad poprowadził Mateusz Mucha – zarządzający funduszami BETA ETF, a jego gośćmi byli:

  • Przemysław Barankiewicz – Country Manager w Finax
  • Mateusz Madej – Wealth Manager w Finax
  • Tomasz Wróbel – dyrektor sprzedaży BETA ETF

Czym jest Finax?

Przemysław Barankiewicz wyjaśnił, że “Finax to europejska firma inwestycyjna, która powstała 7 lat temu w Bratysławie. Celem spółki jest demokratyzowanie całego procesu inwestycyjnego – po to, aby jak najwięcej ludzi zaczęło inwestować. Finax chce to osiągnąć przez inwestowanie pasywne i automatyzację całego procesu”.

Warto dodać, że Finax jako jedyny w tej chwili na rynku oferuje OIPE – dodatkowy europejski produkt III filaru emerytalnego. Produkt ten umożliwia odkładanie na emeryturę z ulgą podatkową, taką samą jak w przypadku IKE. Co więcej, te produkty mogą działać niezależnie od siebie – każdy zainteresowany może mieć zarówno IKE, jak i OIPE.

Co to jest robodoradca?

Mateusz Madej wytłumaczył, że “robodoradca to produkt, który już na początku, przy otwieraniu konta, pomoże klientowi wybrać odpowiednią strategię inwestycyjną, a następnie dostosowuje ją do jego możliwości. Co więcej, robodoradca regularnie rebalansuje portfel inwestycyjny klienta, aby założenia strategii całe czas były zachowane”.

Taki produkt oferuje między innymi Finax. Spółka korzysta w tym celu z funduszy ETF, aby zapewnić odpowiednią ekspozycję na rynki akcji i obligacji.

Czym jest BETA ETF?

Tomasz Wróbel poinformował, że “BETA ETF to marka funduszy, która powstała w 2019 roku przy współpracy BETA TFI i Agiofunds TFI. Marka ta tworzy fundusze ETF, w tej chwili posiada ich 11. Zapewniają one ekspozycję na polską i amerykańską giełdę oraz na polskie i amerykańskie obligacje”.

Warto przy tym dodać, że BETA ETF odwzorowuje fizycznie swoje fundusze ETF na polskie akcje i obligacje. W przypadku funduszu ETF na S&P 500, BETA ETF zabezpiecza zaś ryzyko walutowe.

Czym są fundusze ETF?

Mateusz Mucha oznajmił, że “fundusz ETF to instrument pasywnego inwestowania, będący ukłonem w stronę osób, które nie chcą aktywnie inwestować, ale zarazem chcą efektywnie budować majątek na giełdzie”.

Co to jest Złoty Portfel?

Przemysław Barankiewicz wskazał, iż Złoty Portfel powstał w związku z tym, że według wnikliwych badań polscy klienci Finax chcą wspierać polską gospodarkę i – co za tym idzie – inwestować przede wszystkim w lokalne instrumenty oraz te denominowane w polskim złotym.

Jakie są warianty Złotego Portfela?

Mateusz Madej oświadczył, że “do wyboru mamy cztery warianty Złotego Portfela. Pierwszy z nich to Portfel 0/100, gdzie 30% wartości stanowi TBSP.INDEX ETF, a 69,4% stanowi ETF Obligacji 6M. Aktualna oczekiwana rentowność tego portfela to około 5,3%. Portfel ten to produkt inwestycyjny stanowiący konkurencję dla lokat ”.

Drugim wariant stanowi Portfel 20/80, gdzie po 5% wartości stanowią mWIG40TR ETF oraz sWIG80TR ETF, 10% – S&P500 PLN-HEDGED ETF, 40% – TBSP.INDEX ETF, a 38,5% – ETF Obligacji 6M.

Trzecia propozycja to Portfel 60/40, gdzie po 15% wartości stanowią mWIG40TR ETF oraz sWIG80TR ETF, 30% – S&P500 PLN-HEDGED ETF, 28,5% – TBSP.INDEX ETF, zaś ETF Obligacji 6M – tylko 10%.

Najbardziej ofensywnym wariantem jest natomiast Portfel 100/0, gdzie po 15% wartości stanowią mWIG40TR ETF oraz sWIG80TR ETF, 20% – WIG20TR ETF, a S&P500 PLN-HEDGED ETF – aż 48,5%.

Brakujący odsetek do 100% w każdym portfelu (0,6% lub 1,5%) stanowi z kolei poduszka gotówkowa. Warto dodać, że największą popularnością pod względem liczby użytkowników obecnie cieszy się Portfel 60/40. Największa suma środków jest zaś w tej chwili zgromadzona w Portfelu 0/100.

Dlaczego warto zainteresować się Złotym Portfelem?

Przemysław Barankiewicz zwrócił uwagę, że “przez lata, według narracji dużych polskich instytucji, inwestowanie na polskim rynku było trudne, skomplikowane i wymagało profesjonalnej wiedzy, co bardzo zniechęcało Polaków”.

Finax, przez automatyzację całego procesu, doprowadził zaś do tego, że w ciągu niecałych 10 minut możemy mieć ułożony, dostosowany do naszej strategii, portfel inwestycyjny na dekady.

Mateusz Madej dodał przy tym, że “za pomocą Złotego Portfela uzyskuje się portfel zdywersyfikowany o bardzo dużą część Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Co więcej, warto mieć świadomość, że w ten sposób inwestujemy w nasz kraj”.

Zobacz więcej

Polecamy

Stracili oszczędności życia - Kawa z Agentem

Afera! Deweloper nie oddaje mieszkań ani pieniędzy

0
Emitowana na antenie Telewizji Biznesowej audycja “Kawa z Agentem” prowadzona przez Piotra Ochnio - CEO Profesjonalne Finanse, to skoncentrowane spojrzenie na rynek nieruchomości. Ekspert,...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...
Rynki w euforii. Jak to się skończy? - Inwestowanie (z) głową

Czy S&P 500 i Nasdaq 100 będą nadal rosnąć? Prognozy na 2025 rok

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...