Złoto najdroższe w historii – co się dzieje?

W kolejnym odcinku emitowanego co tydzień na antenie Telewizji Biznesowej programu Inside Solution One, redaktor Telewizji Biznesowej i zarządzający w funduszu Solution One, Tomasz Piwoński, przygląda się bliżej aktualnej sytuacji na światowych rynkach kapitałowych:

Analiza stymulacji gospodarki chińskiej poprzez rozszerzone QE

Tomasz Piwoński wyjaśnił, że “Ludowy Bank Chin w końcu, po latach, odpowiedział na kryzys gospodarczy rozpoczęty od upadku Evergrande. W pierwszej kolejności obniżono o pół punktu procentowego stopę rezerw obowiązkowych dla banków”.

Następnie Ludowy Bank Chin obniżył główne stopy procentowe oraz stopę repo, a w system bankowy wstrzyknięto płynność w wysokości 142 miliardów dolarów. Wszystko to oznacza, że bank centralny stymuluje chińską gospodarkę nie tylko monetarnie, ale i fiskalnie, co jest prawdziwym zagraniem va banque.

W efekcie, chińskie indeksy giełdowe wystrzeliły. Zdaniem Tomasza Piwońskiego działania Ludowego Banku Chin po prostu muszą przynieść skutki w postaci dewaluacji chińskiego juana.

Tomasz Piwoński o wzroście cen złota na tle chińskich działań stymulacyjnych

Tomasz Piwoński uważa, że wzrost kursu złota, skutkujący osiąganiem przez ten kruszec nowych historycznych szczytów jest konsekwencją wprowadzenia przez Ludowy Bank Chin rozszerzonego QE.

Tomasz Piwoński o powyborczym krachu w Japonii

Tomasz Piwoński wskazał, że niespodziewany wynik wyborów w Japonii, gdzie premierem został zwolennik normalizacji polityki monetarnej w tym kraju, doprowadził do potężnego spadku indeksu Nikkei 225 oraz znaczącego umocnienia się jena japońskiego względem dolara amerykańskiego.

Należy jednak pamiętać, że zmiany w japońskiej polityce pieniężnej nie zajdą błyskawicznie, ponieważ premier tego kraju nie ma władzy nad Bankiem Japonii. Będzie to więc czasochłonny proces.

Krytyka sytuacji gospodarczej w Europie i analiza raportu Mario Draghiego

Tomasz Piwoński oznajmił, że Mario Draghi, były przewodniczący Europejskiego Banku Centralnego, przygotował raport o konkurencyjności gospodarki europejskiej. Raport ten po prostu miażdży europejską gospodarkę. Produktywność Europy od przełomu XX i XXI wieku po prostu spada w porównaniu do produktywności Stanów Zjednoczonych.

Rozwój technologiczny i efektywność europejskiej gospodarki tłamsi przede wszystkim ogromna biurokracja. Ponadto, okazuje się, że wydatki na inwestycje venture capital są o ponad 70% niższe od Stanów Zjednoczonych. USA ma również gigantyczną przewagą w wytwarzanym PKB na osobę oraz w produktywności na godzinę.

Analiza rynku kryptowalut – BTC i ETH

Tomasz Piwoński zwrócił uwagę, że Bitcoin z opóźnieniem reaguje na ruchy na rynku złota. Z tego powodu, ostatnio najsłynniejsza kryptowaluta powróciła do trendu wzrostowego. W efekcie, ekspert uważa, że BTC już wkrótce pokona tegoroczne szczyty.

Zdaniem Tomasz Piwońskiego, odpowiednie poziomy do dołączenia do trendu wzrostowego na rynku Bitcoina to 62 300 oraz 64 000 dolarów. Pierwszy warty uwagi poziom realizacji zysków to zaś 66 000 USD. Wybicie tej bariery powinno z kolei otworzyć drogę na nowe historyczne maksima.

Z podobną sytuacją mamy do czynienia na rynku Ethereum. Tomasz Piwoński nie spodziewa się jednak, że ETH będzie rosło w tempie Bitcoina, gdyż ostatnio nie widać rozwoju sektora projektów kryptowalutowych.

Nie zmienia to faktu, że według eksperta odpowiednie poziomy do dołączenia do trendu wzrostowego na rynku Ethereum to 2510 oraz 2600 dolarów. Natomiast pierwszy warty uwagi poziom realizacji zysków to 2710 USD. Wybicie tej bariery powinno z kolei otworzyć drogę na nowe historyczne szczyty.

Zobacz więcej

Polecamy

Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Ambra Robert Ogór

Robert Ogór, prezes zarządu AMBRA S.A. na antenie Telewizji Biznesowej

0
Robert Ogór, Prezes Zarządu AMBRA w najnowszej rozmowie z Tymoteuszem Nowakiem, redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej omawia sytuację na rynku alkoholi. Oto, czego się dowiedzieliśmy. https://youtu.be/OLfBMDhOwSc?si=4ATi1RYqRTVx-jSN Jakie...