Redaktor Telewizji Biznesowej Marcin Podlacki i Bogusz Julian Kasowski – twórca surowcowe.info, omawiają aktualną sytuację na rynku surowców.
Złoto osiągnęło rekordowe ceny, głównie dzięki niepewności geopolitycznej i polityce szefa Fed, Jerome’a Powella. Co dalej z ceną złota po osiągnięciu 2500 dolarów za uncję? Czy Indie będą w stanie zakończyć wojnę na Ukrainie? Czy najnowsze decyzje OPEC obniżą ceny ropy naftowej? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy poniżej:
Bogusz Julian Kasowski o przemówieniu Powella i sytuacji geopolitycznej
Bogusz Julian Kasowski stwierdził, iż “fakt, że złoto osiągnęło nowe historyczne jest w dużej mierze zasługą przemówienia przewodniczącego Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella, który na sympozjum w Jackson Hole oznajmił, iż inflacja jest pod kontrolą i teraz przede wszystkim trzeba zapobiec recesji w Stanach Zjednoczonych”.
Co więcej, wzrost cen złota wspiera również brak perspektyw zawieszenia broni i pokoju na Bliskim Wschodzie, a także sytuacja na Ukrainie, gdzie nic nie wskazuje, że dojdzie do szybkiego zakończenia wojny.
Prognoza cen złota po przekroczeniu poziomu 2500 dolarów za uncję
Bogusz Julian Kasowski zwrócił uwagę, że “kurs złota tak długo utrzymywał się powyżej poziomu 2400 dolarów, jednocześnie nie osiągając poziomu 2500 USD, że wielu inwestorów zdążyło już zrealizować zyski. Korekta z tytułu osiągnięcia kurs 2500 dolarów za uncję może zatem nie nadejść”.
Co więcej, wraz ze wzrostem prawdopodobieństwa obniżki stóp procentowych Fed we wrześniu, powinien rosnąć kurs złota. W efekcie, realizacji zysków można się spodziewać dopiero po oficjalnej decyzji o obniżeniu stóp procentowych.
Czy premier Indii zakończy wojnę na Ukrainie?
Bogusz Julian Kasowski uważa, że premier Indii absolutnie nie może zakończyć wojny na Ukrainie. Warto zwrócić przy tym uwagę, iż Indie są dużym beneficjentem tej wojny, ponieważ kupowały one ropę naftową i inne surowce strategiczne z Chin po obniżonych cenach.
Dużym krokiem w stronę zakończenia wojny na Ukrainie może być natomiast duża zmiana polityczna na świecie. Bogusz Julian Kasowski jest zdania, że wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich mogłaby zakończyć ten konflikt.
Czy prezydent Zełeński odzyska terytoria Ukrainy sprzed 2014 roku?
Bogusz Julian Kasowski stwierdził, że “wojna na Ukrainie raczej nie skończy się odzyskaniem przez Ukrainę wszystkich terytoriów sprzed 2014 roku, choć prezydent Zełeński tego oczekuje”.
Czy OPEC zwiększy produkcję, aby wpłynąć na cenę ropy?
Bogusz Julian Kasowski oznajmił, że “OPEC ma bardzo trudny orzech do zgryzienia, ponieważ w ostatnich latach znacząco traci on udział w rynku, co jest skutkiem decyzji kartelu o ograniczaniu produkcji”.
W efekcie, OPEC musi podjąć decyzję czy dalej będzie utrzymywać cięcia (choć w czerwcu padła już zapowiedź, że się z nich wycofa), czy nadal będzie ograniczać produkcję. Warto przy tym zaznaczyć, że OPEC obniżył prognozy wzrostu popytu na bieżący rok, co jest dość rzadkim wydarzeniem. Sytuacja na rynku ropy jest więc trudna.
Czy ceny ropy wpływają na kwartalne wyniki finansowe Orlenu?
Bogusz Julian Kasowski zwrócił uwagę, że “ropa naftowa to po prostu surowiec, który Orlen przetwarza i sprzedaje dalej z marżą. Opisywana marża spada zaś, gdy zmniejsza się popyt na paliwo w Europie, a sama wycena ropy nie wpływa na wyniki Orlenu – wpływa ona tylko na cenę paliwa, którą płacą konsumenci”.
Czy wsparcie rządu pomoże Grupie Azoty przetrwać problemy z tanimi nawozami z zagranicy?
Bogusz Julian Kasowski ocenił, że “problem z nawozami wygląda tak samo, jak problemy ze wszystkimi towarami, które nie są objęte sankcjami. Polskie firmy sprowadzają bowiem ogromne ilości mocznika z Rosji, gdyż jest on po prostu najtańszy”.
Z kolei nawozy produkowane w naszym kraju przez Grupę Azoty są znacznie droższe, ponieważ polskie przedsiębiorstwa płacą znacznie wyższe opłaty za gaz. Dlatego spółka ta – podobnie jak inne firmy w Unii Europejskiej – ma obecnie problemy ze sprzedażą swoich produktów po cenie zapewniającej zwrot kosztów produkcji.
Jak zmiany klimatyczne i anomalie pogodowe wpływają na rynek kawy i kukurydzy?
Bogusz Julian Kasowski podkreślił, że “kukurydza przeszła w tym roku olbrzymią przecenę. Co więcej, prognozy dotyczące wielkości zbiorów i ich jakości, są na ten moment pozytywne”.
Z drugiej strony, ilość anomalii pogodowych w ostatnim czasie, wynikająca ze zmian klimatycznych, jest gigantyczna. Z tego powodu, jeśli w najbliższym czasie pojawi się kolejna anomalia pogodowa w Stanach Zjednoczonych, rynek kontraktów terminowych na kukurydzę błyskawicznie może zostać bardzo mocno zaburzony.
Z kolei cena kawy typu robusta przekroczyła poziom 5000 dolarów za tonę, co oznacza, że zaliczyła ona swój nowy historyczny szczyt. Sytuacja ta wiąże się z Wietnamem, gdzie doszło do specyficznej sytuacji – w ciągu jednego sezonu zjawisko pogodowe El Niño, które wiąże się z suszą, przeszło w La Niña – zjawisko skutkujące nadmiernymi opadami.
Z reguły między tymi dwoma zjawiskami był jeden sezon przerwy – ten rok jest jednak wyjątkowy. W efekcie, zdaniem Bogusza Juliana Kasowskiego, tegoroczne nadmierne opady powinny utrzymać rekordowe ceny na rynku kawy typu robusta, a być może nawet będą one w stanie popchnąć kurs jeszcze wyżej.