Zderzenie interesów Trumpa, Putina i Europy! Rosja wstaje z martwych! Co nas czeka?

W najnowszym wywiadzie przeprowadzonym przez redaktora Telewizji Biznesowej, Marka Klapę, Daniel Kostecki, Analityk CMC Markets, omawia aktualne wydarzenia i prezentuje prognozy dla polskiej giełdy, kursu złotego oraz cen złota. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Jak prezentuje się aktualna sytuacja na GPW?

Daniel Kostecki oznajmił, że propozycja Orlenu dotycząca dywidendy w wysokości 6 złotych na jedną akcję wywołała pozytywny impuls na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Optymizmu dodaje również silny polski złotych, a wprowadzenia amerykańskich ceł na Unię Europejską inwestorzy nadal się nie obawiają.

W efekcie, zdaniem analityka, jeśli nic złego nie stanie się z polską walutą, to Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie powinna zostać relatywnie mocna, zwłaszcza że rentowności amerykańskich obligacji spadają.

Przewidywania dla kursu EUR/PLN

Daniel Kostecki zwrócił uwagę, że “nawet najśmielsze prognozy nie wskazywały, iż złotówka będzie tak mocna. W efekcie, przy obecnym kursie euro eksport staje się coraz bardziej nieopłacalny – zwłaszcza, jeśli mówimy o przedsiębiorcach kupujących surowce i opłacających siłę roboczą w Polsce”.

Niewykluczone zatem, że Narodowy Bank Polski już niebawem zdecyduje się interweniować, aby osłabić zbyt mocnego złotego i zacznie kupować na rynku inne waluty.

Prognozy dla rynku złota

Daniel Kostecki wskazał, że “złoto zaczęło zachowywać się, jak typowo ryzykowne aktywo. Nie powinno to dziwić, ponieważ aż 25% zakupów złota w ostatnim czasie stanowi zakupy spekulacyjne”.

Według analityka aktualne schłodzenie nastrojów na rynku złota jest zatem tożsame z reakcją na giełdzie w Stanach Zjednoczonych, na której widoczna jest bardzo duża niepewność dotycząca polityki Donalda Trumpa. W rezultacie, inwestorzy wycofują się obecnie z Wall Street i z rynku złota do amerykańskich obligacji.

Aby sytuacja ta uległa zmianie, niepewność na rynku musi po prostu zmaleć. Prezydent Stanów Zjednoczonych w ostatnim czasie tak bowiem zamieszał w sprawie ceł, że nie ma obecnie żadnej jasnej ścieżki komunikacji, jak ta ścieżka ceł będzie wyglądać – nie znamy żadnych dat, ani szczegółów. Rynek zatem reaguje chaotycznie.

Co gorsza, ta niepewność bardzo wyraźnie odbija się na nastrojach przedsiębiorców i konsumentów. Mamy do czynienia z największymi spadkami indeksów zaufania od czterech lat, przy jednoczesnym wzroście oczekiwań inflacyjnych. W rezultacie, konsumenci i przedsiębiorcy sprzedają swoje aktywa inwestycyjne – czyli akcje, złoto oraz kryptowaluty.

Zobacz więcej

Polecamy

Te spółki warto mieć w portfelu! Benefity dla akcjonariuszy - Marcin Tuszkiewicz

Zyskaj więcej dzięki akcjom tych spółek – benefity dla akcjonariuszy!

0
Na giełdzie można zarabiać na trzy sposoby - za pomocą zmiany ceny spółki, dzięki dywidendom oraz za pomocą benefitów dla akcjonariuszy! Ta trzecia forma...
Rynki w euforii. Jak to się skończy? - Inwestowanie (z) głową

Czy S&P 500 i Nasdaq 100 będą nadal rosnąć? Prognozy na 2025 rok

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...
Telewizja Biznesowa Logo
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.