Zaskakująco dobre dane z USA napędzają szalony rajd kursu dolara!

W 18. odcinku programu „Rynki z Axi” Arkadiusz Jóźwiak – redaktor Telewizji Biznesowej, omawia bieżącą sytuację na rynkach finansowych. Czym żyły rynki na przestrzeni minionego tygodnia i jakie trendy mogą dominować w przyszłości? Przekonamy się poniżej:

Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe!

Europejski Bank Centralny oficjalnie rozpoczął cykl luzowania polityki monetarnej obniżając stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Warto dodać, że dokładnie taką samą decyzję w minionym tygodniu podjął również Bank Kanady.

Analiza pary walutowej USD/PLN

W trakcie piątkowej sesji dolar amerykański zyskał 6 groszy do polskiego złotego. Co gorsza, w bieżącym tygodnia USD nadal umacnia się do PLN i wybija techniczny opór przyjmujący wartość 4 złotych.

Arkadiusz Jóźwiak wskazał, że “jeśli rajd na północ będzie kontynuowany, to amerykańska waluta może zmierzać w kierunku 4.06 PLN, gdzie znajduje się kolejny techniczny pułap oporu”.

Dane z amerykańskiego rynku pracy zaskakują!

Z raportu dotyczącego amerykańskiego rynku pracy wynika, że zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w maju wyniosła aż 272 tysiące. To wynik znacznie lepszy od kwietniowego oraz wyraźnie przewyższający oczekiwania ekonomistów.

Co więcej, okazało się również, że wynagrodzenia rosną znacznie szybciej niż oczekiwali ekonomiści. Z kolei, bezrobocie niespodziewanie wzrosło z poziomu 3,9% do 4%. Wszystko to doprowadziło, że dolar amerykański stał się w ostatnich dniach najmocniejszą spośród walut G8.

Fed nie zmieni stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu?

Choć jeszcze tydzień temu ekonomiści spodziewali się, że pierwsza obniżka stóp procentowych Fed będzie miała miejsce we wrześniu, to dziś szacują już, iż możemy na nią poczekać do listopada.

Analiza pary walutowej EUR/USD

Arkadiusz Jóźwiak zauważył, że “kurs euro wobec dolara odbił od linii tendencji spadkowej i w tej chwili zmierza w kierunku wsparcia zlokalizowanego w rejonie 1.074 USD. Jeśli ta granica zostanie przełamana, to kurs EUR.USD może nawet zmierzać w kierunku kwietniowych dołków, znajdujących się na poziomie 1.0615”.

Analiza pary walutowej USD/CAD

Dolar amerykański względem dolara kanadyjskiego w ostatnich dniach nie tylko odbił się od horyzontalnego wsparcia w wysokości 1.36 CAD, ale również pokonał opór przyjmujący wartość 1.372 CAD. Zdaniem Arkadiusza Jóźwiaka “jeśli ta zwyżka będzie kontynuowana, to kurs USD może zmierzać nawet w stronę 1.388 CAD”.

Analiza pary walutowej USD/CHF

Na kursie dolara amerykańskiego względem franka szwajcarskiego w piątek w okolicach ważnej technicznej strefy pojawiła się presja popytowa.

W ocenie Arkadiusza Jóźwiaka “nie wiemy, jak trwałe będą teraz wzrosty, gdyż najbliższy opór znajduje się na poziomie 0.8995. Najbardziej prawdopodobne w najbliższych dniach jest więc ograniczenie zmienności i konsolidacja w okolicy tego oporu, po czym pojawi się silniejszy ruch, o którego kierunku zadecydują najbliższe publikacje makroekonomiczne”.

Analiza rynku złota

Arkadiusz Jóźwiak zwrócił uwagę, że “kurs złota znajduje się obecnie na granicy technicznego wsparcia. Wybicie tej bariery może z technicznego punktu widzenia być odbierane jako potencjalny sygnał do zmiany trendu. W takim scenariuszu może nas czekać trwający nieco dłużej rajd spadkowy – kurs mógłby zmierzać nawet w stronę 2150 USD”.

Prognozy dla ropy WTI

Odbicie wzrostowe na rynku ropy naftowej zatrzymało się w rejonie wcześniej pokonanego wsparcia. W przypadku ropy WTI znajduje się ono nieco powyżej 76 dolarów. Jeśli na rynku pojawi się kolejny impuls spadkowy, to według Arkadiusza Jóźwiaka, notowania mogą zmierzać w stronę 72 USD.

Analiza indeksu DAX 40

Z perspektywy interwału tygodniowego na indeksie DAX 40 mamy już piąty spadkowy tydzień.

Skala wyprzedaży, w opinii Arkadiusza Jóźwiaka, nie jest jednak duża i przypomina formę korekty. W efekcie, spadki mogą jeszcze być kontynuowane, lecz w średnim i długim terminie nadal mamy wyraźny potencjał wzrostowy – zwłaszcza, że w Europie rozpoczęły się już obniżki stóp procentowych.

Analiza indeksow NASDAQ 100 i S&P 500

Indeksy NASDAQ 100 i S&P 500 konsekwentnie ustanawiają najwyższe poziomy w swojej historii. Co może okazać się zaskakujące, amerykańskiemu rynkowi akcji nie zaszkodziło nawet umacnianie się dolara. Optymizm na Wall Street nadal jest więc naprawdę duży.

Analiza rynku Bitcoina

Jeszcze w połowie ubiegłego tygodnia kurs Bitcoina utrzymywał się na granicy technicznego oporu w wysokości 71 700 dolarów.

Piątkowa sesja wywołała jednak obniżkę. Według Arkadiusza Jóźwiaka cena BTC powinna w najbliższych utrzymywać się na względnie stabilnym poziomie, po czym na wykresie najsłynniejszej kryptowaluty zdefiniuje się silniejszy kierunek ruchu, który będzie zależeć od najbliższych publikacji makroekonomicznych.

Zobacz więcej

Polecamy

Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....