Zagraniczna perspektywa spokojnego życia: tańsze nieruchomości, niskie podatki i dużo słońca

Maciej Oniszczuk, Prezes Zarządu Oniszczuk & Associates, w rozmowie z redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, Tymoteuszem Nowakiem, podczas konferencji Majątek bez ryzyka we Wrocławiu, omawia możliwości podatkowe na Cyprze. Jakie są wyzwania związane ze zmianą rezydencji podatkowej? Przekonamy się poniżej:

Maciej Oniszczuk o podatkach na Cyprze

Cypryjska kwota wolna od podatku jest bardzo wysoka – sięga aż 19 500 euro. Maciej Oniszczuk zwrócił przy tym uwagę, że w ostatnich latach bardzo wiele osób zaczęło zaś myśleć, iż rezydencja podatkowa w Polsce nie jest dla nich, a możliwości są dziś szerokie – nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby pracować zdalnie z takiego kraju, jak Cypr.

Bańka cenowa w Polsce z perspektywy prezesa Oniszczuk & Associates

Maciej Oniszczuk podkreślił, że dziś za cenę mieszkania w Warszawie można kupić willę na Cyprze. Z powodu tak wysokich cen w polskich miastach coraz więcej osób myśli o nabyciu nieruchomości za granicą, w innym kraju należącym do Unii Europejskiej. Cypr jawi się tutaj jako bardzo atrakcyjna opcja – zwłaszcza, że słońce świeci tam przez 340 dni w roku.

Emerytura na Cyprze okiem Macieja Oniszczuka

Maciej Oniszczuk wskazał, że “w przypadku emerytów z zagranicy dla rezydentów cypryjskich obowiązuje kwota wolna w wysokości 3400 euro. Powyżej tej kwoty stawka podatkowa wynosi 5%. Z tego powodu coraz więcej osób przeprowadza się na “jesień życia” do Cypru lub Hiszpanii”.

Należy jednak mieć świadomość, że Hiszpania pustynnieje, podczas gdy Cypr dynamicznie się rozwija, więc kraj ten ma lepsze perspektywy, lecz pod względem kulturowym może nie być on odpowiedni dla każdego.

Prezes Oniszczuk & Associates o spółkach cypryjskich

Maciej Oniszczuk oznajmił, że “spółka cypryjska jako wehikuł holdingowy już od dawna jest wykorzystywana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie”.

Wynika to z faktu, iż inwestor indywidualny mieszkający w Polsce nie ucieknie od podatku od zysków kapitałowych. Z tego powodu wielu polskich inwestorów używa spółek cypryjskich jako spółek holdingowych – trzyma w nich papiery wartościowe i operacje zbycia i nabycia akcji przeprowadza jako ta spółka.

Maciej Oniszczuk wyjaśnił, że takie działanie zapewnia nam bezpieczeństwo majątkowe, gdyż akcje należą do spółki, a nie do nas, i nasze ewentualne problemy im nie zaszkodzą. Ponadto, metoda ta oferuje możliwość uniknięcia zapłaty podatku od zysków kapitałowych.

Wyzwania i zagrożenia związane ze zmianą rezydencji okiem Macieja Oniszczuka

Maciej Oniszczuk zaznaczył, że “polski Urząd Skarbowy pozostaje jednym z najbardziej agresywnych w Europie. Dlatego kwestionuje on wszelkie operacje, które powodują, że może dostać mniej pieniędzy”.

Należy więc pamiętać, że Urząd Skarbowy ma 7 lat, by skontrolować, że faktycznie nie utraciliśmy polskiej rezydencji podatkowej, tylko zmieniliśmy ją sztucznie, bez faktycznego wyprowadzenia się – i w konsekwencji może nałożyć na nas podatek.

W przypadku cypryjskich spółek trzeba zaś pamiętać, że zagraniczna spółka holdingowa może zostać opodatkowana podatkiem CFC. Co więcej, taka spółka nie może być sztuczna i zarządzana oraz założona wyłącznie z Polski.

Zobacz więcej

Polecamy

Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....