Żabka na giełdzie? Globalny rynek IPO. Finanse klubów Ekstraklasy

Emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program „Rynki na papierze” to cotygodniowy przegląd prasy papierowej. Prowadzący Ludwik Sobolewski oraz Jan Szpetulski-Łazarowicz przedstawiają najciekawsze i najważniejsze bieżące informacje ze świata biznesu i finansów.

W najnowszym odcinku programu omówione zostały między innymi takie kwestie, jak debiut właściciela Żabki na giełdzie, światowy rynek IPO czy zarobki klubów Ekstraklasy. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Biden traci głosy w stanie Michigan przez konflikt na Bliskim Wschodzie

Według analiz ekspertów eskalacja działań w Strefie Gazy doprowadziła do tego, że Joe Biden niespodziewanie ma niższe poparcie od Donalda Trumpa w stanie Michigan. Warto zauważyć, że w stanie Michigan istotny odsetek społeczeństwa stanowi ludność arabska.

Właściciel Żabki wchodzi na giełdę w Amsterdamie

Fundusz CVC Capital Partners, będący właścicielem Żabki chce zadebiutować na giełdzie Euronext Amsterdam i tym samym pozyskać około 1,2 miliarda euro ze sprzedaży akcji oraz przeprowadzić nową emisję.

Według wstępnych analiz wycena właściciela Żabki może sięgnąć nawet 15 miliardów euro. Oznacza to, że mielibyśmy tutaj do czynienia z trzecią największą polską spółką – po Orlenie i PKO Banku Polskim.

Na czym polega model biznesowy Dino Polska?

Model biznesowy Dino Polska jest naprawdę prosty – spółka stawia sklepy w miejscach, gdzie nie ma dużej konkurencji znanych sieci handlowych.

Jak wygląda obecnie rynek IPO na świecie?

Na globalnym rynku IPO obecnie mamy ożywienie, zwłaszcza jeśli mówimy o Ameryce Północnej. Co więcej, w minionym miesiącu akcje produkującej półprzewodniki spółki Astera Labs na debiucie na nowojorskiej giełdzie Nasdaq podrożały aż o 76%.

Ile zarabiają kluby w Ekstraklasie?

Okazuje się, że tylko 3 z 18 klubów piłkarskich grających w Ekstraklasie odnotowały zysk netto w 2023 roku. Mowa o takich zespołach, jak Lech Poznań, Stal Mielec i Widzew Łódź. Warto zauważyć, że Lech Poznań kładzie ogromny nacisk na pracę z młodzieżą i zdecydowanie najwięcej w naszym kraju zarabia na sprzedaży młodych talentów.

Największe straty odnotowały zaś takie drużyny, jak Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin, Śląsk Wrocław i Legia Warszawa – czyli kluby zajmujące obecnie czołowe miejsca w tabeli.

W efekcie, aby kluby futbolowe w naszym kraju były rentowne, Polski Związek Piłki Nożnej zamierza wprowadzić nowe ograniczenia.

Dlaczego spółki Skarbu Państwa wydają pieniądze na sponsoring sportowy?

Wartość polskiego rynku sponsoringu sportowego w 2022 roku osiągnęła 1,2 miliarda złotych. Oznacza to trzykrotny wzrost w stosunku do 2015 roku.

Prawie 40% z tych środków trafia do piłki nożnej. Na kolejnych miejscach plasują się zaś siatkówka, sporty motorowe, koszykówka i piłka ręczna. Problemem tego rynku jest jednak bardzo duża koncentracja, gdyż aż niemal dwie trzecie z tych środków pochodzi od spółek Skarbu Państwa.

Ile zarabia się na szkoleniach dla flipperów?

W Polsce w ostatnim czasie pojawił się rynek szkoleń z flipowania. Okazuje się, że na szkoleniach tego typu bardzo dobrze można zarobić. Najdroższe szkolenie, które obecnie można znaleźć na rynku kosztuje bowiem 13 tysięcy złotych.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...