Wyniki wyborów samorządowych – kto wygrał, a kto przegrał?

“Lekki program polityczny” to nowy cykl na antenie Telewizji Biznesowej. Rodzima scena polityczna z domieszką gospodarki i szczyptą sarkazmu okiem Karola Wenusa – adwokata z Wenus Lomperta Zembek, i Jakuba Zadrożnego – partnera w SPECTATOR communications advisors.

W 11. odcinku prowadzący omówili wyniki wyborów samorządowych. Kto wygrał, kto przegrał, a kto poniósł sromotną klęskę wyborczą? Co mówią wyniki wyborów w poszczególnych grupach wiekowych? Przekonamy się poniżej:

Kto wygrał wybory samorządowe?

Zarówno Prawo i Sprawiedliwość, jak i Koalicja Obywatelska uważają się za zwycięzców tegorocznych wyborów samorządowych.

Partia PiS argumentuje swoje zdanie tym, że uzyskała najwięcej głosów – 34,3%. Koalicja Obywatelska, która uzyskała 30,6%, twierdzi zaś, że wygrała ze względu na zdolność koalicyjną, dzięki której będzie rządzić w większej liczbie sejmików wojewódzkich.

Z drugiej strony, przed wyborami niektóre sondaże wskazywały, że Prawo i Sprawiedliwość będzie rządzić tylko w jednym województwie – podkarpackim. Dziś już wiemy, że partia PiS najprawdopodobniej będzie miała większość także w takich województwach, jak lubelskie, małopolskie, świętokrzyskie i podlaskie.

Powody do zadowolenia ma również Konfederacja, która odnotowała imponujący wzrost poparcia wśród młodych wyborców. Sukces tej partii jest zaś bardzo korzystny dla Prawa i Sprawiedliwości, gdyż w przyszłości może dojść zaś do potencjalnej koalicji tych ugrupowań.

Siłę w wyborach samorządowych pokazuje również Trzecia Druga, która ugruntowała swoją pozycję jako trzecia siła polityczna w naszym kraju, co oznacza, że dwie największe partie muszą już poważnie się z nią liczyć, gdyż poparcie dla niej nie słabnie, a na dodatek uzyskała ona realną sprawczość w regionach.

Kto przegrał wybory samorządowe?

Nie ma żadnych wątpliwości, że fatalnie w tegorocznych wyborach samorządowych poradziła sobie Lewica.

Według sondaży, partia ta miała osiągnąć wynik przekraczający 10%, a ostatecznie uzyskała zaledwie 6,3%, przez co osiągnęła wynik nawet niższy od Konfederacji. Dla porównania, w ubiegłorocznych wynikach parlamentarnych Lewica uzyskała 8,6%, co i tak już uchodziło za wynik niższy od przedwyborczych oczekiwań.

Jakub Zadrożny zwrócił przy tym uwagę, że pod jednym szyldem Lewica w wyborach samorządowych wystąpiły ugrupowania polityczne o różnych poglądach, co bardzo niekorzystnie świadczy o działaniach partii – po prostu nie jest ona w stanie stworzyć dziś jednego frontu.

Czy PiS i KO finalnie mają powody do zadowolenia?

Jakub Zadrożny podkreślił, że porażkę poniosła też partia PiS w kontekście wyborów samorządowych w dużych miastach. Kandydaci z ramienia Prawa i Sprawiedliwości ponieśli bowiem sromotną klęskę niemal we wszystkich wyborach na prezydentów miast – w wielu przypadkach nie weszli oni nawet do drugiej tury.

Nie można również pominąć faktu, że Prawo i Sprawiedliwość straciło ponad 1 punkt procentowy poparcia w stosunku do wyborów parlamentarnych z 15 października 2023 roku.

Karol Wenus zaznaczył z kolei, że partia przejmująca władzę w wyborach parlamentarnych otrzymuje z reguły pewną premię głosów przy kolejnych wyborach. Tym razem tak się jednak nie stało – Koalicja Obywatelska osiągnęła wynik o 0,11 punktu procentowego niższy niż 15 października.

Słaby wynik bezpartyjnych samorządowców

Według Karola Wenusa tegoroczne wybory samorządowe przegrali również bezpartyjni samorządowcy, którzy uzyskali 3% głosów. W poprzednich wyborach uzyskali oni bowiem ponad 5% głosów.

Jak głosowały poszczególne grupy wiekowe?

Jakub Zadrożny zauważył, że Lewica przegrała w absolutnie każdej grupie wiekowej – nawet wśród najmłodszych głosujących obywateli, co pokazuje, że zaledwie mały margines wyborców popiera obecnie tę partię.

Okazuje się, że wyborcy od 18. do 29. roku życia najwięcej głosów – nieco ponad 24% – oddano na Koalicję Obywatelską. Drugie miejsce, z wynikiem rzędu 21,6% uzyskało zaś Prawo i Sprawiedliwość. Na trzecim miejscu uplasowała się Trzecia Droga, z poparciem przekraczającym 15%.

Tuż za podium w tej grupie wiekowej znalazła się Konfederacja, z wynikiem na poziomie 12,7%. Lewica uzyskała natomiast tylko nieco ponad 5% głosów od najmłodszych wyborców. Zdaniem Karola Wenusa, tak zaskakujące wyniki wśród młodych wyborców są konsekwencją demobilizacji elektoratu rządzącej koalicji.

Z kolei wyborcy powyżej 50. roku życia wyraźnie wygrała partia PiS. Konfederacja uzyskała zaś u najstarszych głosujących niski wynik, oscylujący w granicach 5%.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...