Wybory USA a sprawa polska – Q3’24 Okiem EKSPERTA

Piotr Żółkiewicz, Zarządzający Funduszem Zolkiewicz & Partners omawia istotne wydarzenia i kluczowe kwestie minionego kwartału. Jak możemy podsumować kwartał 2024 roku? Co z Cyfrowym Polsatem i spółkami Zygmunta Solorza? No i jak wybory w Stanach Zjednoczonych wpłyną na Polskę? Odpowiedzi na poniższe pytania poznamy poniżej:

Piotr Żółkiewicz o zawirowaniach wokół spółek związanych z Zygmuntem Solorzem

Piotr Żółkiewicz poinformował, że “w ostatnich dniach doszło do poważnych zawirowań wokół Cyfrowego Polsatu i innych spółek związanych z Zygmuntem Solorzem, który odwołał swoje dzieci z rad nadzorczych tych podmiotów”.

Ekspert zaznaczył, że wielu doradców transakcyjnych i podatkowych już od wielu lat zwracało uwagę, że dzieci Zygmunta Solorza nie miały odpowiednich kompetencji do zarządzania tymi spółkami, co potwierdzały ich wyniki.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że sam Zygmunt Solorz na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Cyfrowego Polsatu pojawił się w bardzo złej formie. Zdaniem Piotra Żółkiewicza odpowiednie służby polskie powinny zainteresować się co się dzieje w Cyfrowym Polsacie, ponieważ mowa tutaj o spółce zarządzającej infrastrukturą krytyczną.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w III kwartale okiem Piotra Żółkiewicza

Piotr Żółkiewicz podkreślił, że “przez cały miniony kwartał byliśmy bombardowani informacjami prasowymi, związanymi z potencjalnymi programami stymulowania popytu mieszkaniowego. W praktyce, rynek nieruchomości przejawia objawy bańki – cena metra kwadratowego w Warszawie wynosi już bowiem tyle samo, co na przedmieściach Sydney”.

Piotr Żółkiewicz o wyborach prezydenckich w USA

Piotr Żółkiewicz zwrócił uwagę, że “wybory zawsze wiążą się z silnym nawałem propagandy. Na dodatek, większość mediów w Polsce jest silnie powiązana z kapitałem amerykańskim i z Partią Demokratyczną, dlatego w naszym kraju popularny jest przekaz popierający Kamalę Harris”.

Nie zmienia to faktu, że Donald Trump ma duże szanse na zwycięstwo. Wygrana Kamali Harris, według Piotra Żółkiewicza, byłaby natomiast bardzo zła dla Polski, ponieważ oznaczałaby ona kontynuowanie wojny na Ukrainie, jako że Partia Demokratyczna jest finansowana przez koncerny zbrojeniowe.

Wygrana Donalda Trumpa, zdaniem eksperta. oznacza natomiast utrzymanie demokracji, większą wolność słowa, niższe podatki oraz koniec wojny na Ukrainie.

Wątek antymonopolowy okiem Piotra Żółkiewicza

Piotr Żółkiewicz przypomniał, że “Lina Khan zablokowała przejęcie produkującej odkurzacze Roomba firmy IRobot przez Amazona, po czym producent popadł w kłopoty i musiał zwolnić 31% pracowników. Następnie Lina Khan zablokowała fuzję dwóch małych linii lotniczych, po czym jedna z tych linii rozpoczęła postępowanie upadłościowe”.

Co ciekawe, inwestorzy w Stanach Zjednoczonych obliczyli, że aż 45% kapitalizacji Wall Street jest w tej chwili objętych postępowaniami antymonopolowymi. Sytuacja ta paraliżuje rynek w USA – a zwłaszcza rynek startupów – i w efekcie krzywdzi amerykańską gospodarkę.

Piotr Żółkiewicz o wojnie handlowej USA i Europy z Chinami

Piotr Żółkiewicz wskazał, że “Francja w ostatnich tygodniach zainicjowała ogromnych ceł na chińskie samochody elektryczne. Kanada wprowadziła zaś cła na chińskie auta elektryczne w wysokości 100%. Unia Europejska dąży do podobnych regulacji. Co więcej, dotyczą one nie tylko elektromobilności, ale też technologii wodorowych”.

Chińczycy wprowadzają natomiast cła odwetowe – między innymi na towary luksusowe czy francuskie alkohole. Piotr Żółkiewicz uważa, że w długim terminie to Chińczycy będą wygrani na wojnach celnych, ponieważ kraj ten myśli długofalowo.

Obniżka stóp procentowych w USA z perspektywy Piotra Żółkiewicza

Piotr Żółkiewicz poinformował, że w Stanach Zjednoczonych w minionym kwartale mieliśmy długo wyczekiwane obniżenie stóp procentowych o 50 punktów bazowych.

Warto zaznaczyć, że utrzymywanie wysokich stóp procentowych przez Fed z każdym miesiącem było coraz bardziej restrykcyjne, ponieważ duża część długu amerykańskiego – zarówno korporacyjnego, jak i mieszkaniowego – jest oparta na stałej stopie procentowej. Gospodarka tego zatem nie odczuwa do momentu rolowania długu.

Piotr Żółkiewicz o rajdzie na chińskiej giełdzie

Piotr Żółkiewicz przypomniał, że “we wrześniu rozpoczął się dynamiczny rajd na chińskiej giełdzie. Wiele chińskich spółek urosło w miesiąc o ponad 70%, a najważniejszy chiński indeks zaliczył wzrost rzędu 40% w zaledwie 10 dni roboczych”.

Warto też podkreślić, że pomimo tego, co słyszymy w mediach lokalnych, to chińska gospodarka rozwija się bardzo szybko. Według prognoz w tym roku PKB Chin ma wzrosnąć blisko o 5%.

Piotr Żółkiewicz o działaniach zarządu PlayWay

Piotr Żółkiewicz zwrócił uwagę, iż “po dyskusji na portalu X prezesa PlayWay, Krzysztofa Kostowskiego z inwestorami, można było dojść do wniosku, że prezes spółki zachowuje się nieuczciwie, ponieważ zmienia on plan motywacyjny w trakcie jego trwania po to, by otrzymać większe premie”.

Co ciekawe, nowy prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Tomasz Bardziłowski powołał w ostatnich tygodniach radę emitentów. Wśród kilkunastu spółek wchodzących w skład tej rady można znaleźć właśnie PlayWay, co budzi spore kontrowersje i jest przez obserwatorów rynku odbierane jednoznacznie negatywnie.

Krach Intela okiem Piotra Żółkiewicza

Piotr Żółkiewicz wskazał, że “pomimo 10 lat hossy w branży półprzewodników kurs Intela jest dziś o kilka procent niższy niż 10 lat temu, co jest bardzo nietypową sytuacją”.

Do tak poważnych problemów tej spółki doprowadził jej były prezes – Brian Krzanich, który piastował stanowisko CEO Intela w latach 2013 – 2018, choć zdaniem Piotra Żółkiewicza, od samego początku było wiadomo, Krzanich będzie fatalnym prezesem, który zniszczy kulturę innowacji i kulturę korporacyjną firmy.

Co gorsza, obecny prezes Intela, Pat Gelsinger wydaje się nie być dużo lepszy, gdyż również nie podejmuje racjonalnych decyzji.

Piotr Żółkiewicz o sytuacji w Argentynie

Piotr Żółkiewicz podkreślił, że “nowy prezydent Argentyny, Javier Milei wprowadza coraz więcej reform, które coraz szybciej przynoszą pozytywne skutki. Po uwolnieniu czynszów najmu, podaż mieszkań urosła o 200%. Co więcej, udało się uciąć bardzo dużo kosztów i usunąć wiele ministerstw, dzięki czemu budżet Argentyny wygląda znacznie lepiej”.

Zobacz więcej

Polecamy

Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...