Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia do inwestowania, strategii inwestycyjnych oraz poruszane są kwestie związane z przewagą funduszy nad czystym inwestowaniem.
Audycję prowadzi Michał Stanek – prezes zarządu QValue, a gościem ostatniego odcinka był Piotr Bujko – zarządzający funduszami InValue Multi-Asset. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Jak zmiana polityki Fed wpłynęła na rynki?
Piotr Bujko oznajmił, że “ostatnie miesiące minęły pod znakiem wskazań Rezerwy Federalnej USA, że już we wrześniu czeka nas obniżka stóp procentowych. Ponadto, rentowność obligacji amerykańskich konsekwentnie spada po tym, jak Fed zapowiedział zmianę swojej polityki bilansowej i ograniczenie programu quantitative tightening”.
Dlaczego jen japoński się umacnia?
Piotr Bujko wskazał, że “jen japoński się umacnia w związku z zamykaniem pozycji carry trade, czyli finansowaniem inwestycji za pomocą kredytów zaciągniętych w JPY”.
Co spowodowało wzrost ceny złota w ostatnim miesiącu?
Piotr Bujko stwierdził, że “złoto przede wszystkim dyskontuje zmianę polityki pieniężnej banków centralnych, czyli odchodzenie od utrzymywania wysokich stóp procentowych przy jednoczesnym kurczeniu się bilansu. Złoto reaguje zatem na przejście na łagodną politykę pieniężną, która z kolei może przynieść osłabienie się dolara”.
Czy Fed spóźnił się z obniżkami stóp procentowych?
Piotr Bujko podkreślił, że “Rezerwa Federalna USA zaczęła proces łagodzenia polityki monetarnej już w maju – tylko nie od obniżek stóp procentowych, lecz od zmiany swojego bilansu, co jest bardzo istotne dla rynku obligacji amerykańskich”.
Czy EBC będzie obniżał stopy procentowe co miesiąc?
Piotr Bujko zwrócił uwagę, że “decyzje Europejskiego Banku Centralnego są zależne od danych ze strefy euro. W tej chwili dane o inflacji wspierają obniżki stóp procentowych, lecz trzeba cały czas obserwować co się dzieje na rynku surowców. Na ten moment zdecydowanie jest miejsce do spokojnego obniżania stóp procentowych”.
Czy kurs polskiego złotego ucierpi przez brak obniżek stóp procentowych RPP?
Piotr Bujko oświadczył, że polski złoty jest bardzo silną walutą i nadal powinien się umacniać do dolara, podobnie jak euro. Co więcej, zdaniem eksperta, dzisiejsza polityka wyższych stóp procentowych zabezpiecza polską gospodarkę przed powtórką podwójnego uderzenia proinflacyjnego – scenariusza, który miał miejsce dwa lata temu.
Dlaczego ropa tanieje pomimo napięć geopolitycznych?
Piotr Bujko ocenił, że ropa naftowa tanieje, ponieważ rynki spodziewają się spowolnienia gospodarczego czy nawet recesji. Przemawiają za tym spadki rentowności obligacji amerykańskich oraz zapowiedź obniżek stóp procentowych Fed.
Czy spadek rentowności obligacji amerykańskich oznacza spowolnienie gospodarcze w USA?
Piotr Bujko jest zdania, że rynek amerykańskich obligacji się po prostu normalizuje i po rozpoczęciu cyklu obniżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną ich rentowność powinna utrzymywać się na zbliżonym poziomie, natomiast inne rynki powinny wrócić do lepszej koniunktury. Spowolnienie gospodarcze nie jest więc oczekiwane.
Piotr Bujko o kondycji amerykańskiego rynku akcji
Piotr Bujko oznajmił, że “spółki value powoli wracają do lepszej koniunktury, a wrześniowa obniżka stóp procentowych Fed powinna jeszcze bardziej poprawić ich kondycję”.
Co istotne, duża część tegorocznych wzrostów największych spółek technologicznych w Stanach Zjednoczonych mogła być powiązana z carry trade i finansowaniem w jenie japońskim – część kapitału pozyskiwanego w ten sposób szła po prostu w inwestycje we “Wspaniałą Siódemkę”.
Jak wynik wyborów prezydenckich wpłynie na rynek akcji w 2024 roku?
Piotr Bujko podkreślił, że rok wyborów prezydenckich jest z reguły bardzo dobry dla rynku akcji, w czwartym kwartale takiego roku mamy pozytywną sezonowość. Wszystko wskazuje na to, że końcówka tego roku będzie dla Wall Street udana.
Jak decyzje Fed wpłyną na nadchodzące wybory prezydenckie?
Piotr Bujko nie sądzi, aby obniżki stóp procentowych Fed miały duży wpływ na wyniki wyborów prezydenckich. Łagodzenie polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną USA ma oczywiście pozytywny wpływ na gospodarkę, ale jest on widoczny w długim terminie. Większy wpływ na wybory może mieć z kolei niska cena ropy naftowej.