Wkrótce wszystko się zmieni! Co się dzieje z rynkiem pracy?

W najnowszym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu „Biznes Nieoczywisty” Jakub Zadrożny, partner w SPECTATOR communications advisors rozmawia z Łukaszem Chodkowskim, CEO HR House, na temat zmian w obszarze HR i czterodniowego tygodnia pracy. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Co obecnie dzieje się w obszarze HR?

Łukasz Chodkowski oznajmił, że zmienia się otaczająca nas rzeczywistość, a rola HR rośnie. Z tego powodu chciałby on uczestniczyć w tym procesie tak bardzo, jak tylko to możliwe. Właśnie w tym celu powstał HR House.

Łukasz Chodkowski podkreślił przy tym, że “w biurze spędzamy dużą część swojego życia. Nic więc dziwnego, że jako pracownicy oczekujemy coraz więcej (zwłaszcza, że na rynek pracy trafia już nowe pokolenie), a pracodawcy do tych zmian po prostu muszą się dostosowywać, w czym oczywiście pomaga automatyzacja i cyfryzacja”.

Obecne trendy w obszarze HR idą zatem w kierunku poszanowania pracownika jako człowieka, z naciskiem na jego czas wolny. Na koniec dnia to ludzie bowiem budują sukces firmy, niezależnie od tego, gdzie pracują.

Czy obecnie mamy odpowiedni moment na dyskutowanie o wdrożeniu 4-dniowego tygodnia pracy?

Łukasz Chodkowski stwierdził, że “projekt czterodniowego tygodnia pracy przedstawiony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest dobrym kierunkiem, ponieważ nikt w nim nie mówi, iż prawo od jutra ma być zmienione i wszyscy będą pracować krócej”.

Rząd po prostu dostrzegł, że świat się zmienia, bogacimy się jako społeczeństwo, nasze priorytety się zmieniają, wolimy spędzać czas z rodziną, niż brać dużo nadgodzin, a dzięki automatyzacji pracodawcy mogą przyspieszyć pewne procesy i odciążyć od nich pracowników.

W efekcie, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zachęca do zastanowienia się czy powyższe zmiany dają już punkt wyjścia do tego, że można pracować krócej, a nie narzuca czterodniowego tygodnia pracy. Tak duża zmiana wymaga bowiem szerokiej, merytorycznej dyskusji.

Czy Polski dziś nie stać na czterodniowy tydzień pracy?

Łukasz Chodkowski oświadczył, że “oczywiście można mieć obawy o wdrożenie czterodniowego tygodnia pracy, nie tylko ekonomiczne. Trzeba jednak pamiętać, że na koniec dnia to ludzie pozwolą nam zbudować sukces firmy – a to czy wyrobią oni wartość dodaną dla firmy pracując cztery czy pięć dni w tygodniu nie ma znaczenia”.

Znaczenie ma natomiast, jak są oni w stanie tę wartość dla firmy dostarczyć w taki sposób, aby firma miała z tego korzyści.

Jak skutecznie przeprowadzić sztafetę pokoleń w firmie?

Łukasz Chodkowski wierzy w mentoring, który jest połączeniem klasycznego mentoringu z odwróconym mentoringiem. W takim scenariuszu młodzi pracownicy uczą się od starszych pokoleń, ale i doświadczeni pracownicy mogą się uczyć od młodszych.

W efekcie, tutaj wiedza wymienia jest w czasie rzeczywistym w obydwu kierunkach, co stanowi ogromną wartość dodaną dla firmy.

Co pojawi się miejsce zawodów, które będą zanikały w związku z rozwojem AI?

Łukasz Chodkowski poinformował, że “w najbliższych latach w Europie 70 milionów ludzi może stracić pracę z powodu likwidacji ich stanowisk. Ich pracę wykonywać będzie po prostu sztuczna inteligencja. Co jednak istotne, podobna ilość nowych stanowisk zostanie stworzona w związku z rozwojem technologii”.

Jak pracodawcy mogą odnaleźć się w dzisiejszym świecie, gdzie wszystko jest oceniane?

Łukasz Chodkowski wskazał, iż “pracodawcy mają bardzo dużo narzędzi, żeby zapobiegać negatywnym efektom, które mogą powstać przy ocenianiu, lecz nie zawsze z tego korzystają. Menedżerowie muszą ponadto zrozumieć, że ocena ich firm jest bardzo impulsywna, a niekoniecznie rzetelna”.

W rezultacie, wewnątrz firmy powinna być pielęgnowana kultura feedbacku, która przygotowuje pracowników oraz pracodawców na to, że są w czasie rzeczywistym i z każdej strony oceniani – nie zawsze sprawiedliwie.

Co zatem nas czeka na rynku pracy?

Łukasz Chodkowski jest zdania, że “wartość dobrych pracowników będzie rosła, a oni coraz lepiej będą zdawali sobie z tego sprawę. Pracodawcy muszą więc się na to dobrze przygotować. Co więcej, w przyszłym roku Polska będzie wdrażać dyrektywę dotyczącą równości wynagrodzeń”.

Dziś więc jest dobry moment, aby przygotować swoją firmę do wprowadzenia dyrektywy o równości wynagrodzeń.

Łukasz Chodkowski o projekcie dotyczącym obowiązku podawania widełek kwotowych na stanowiskach pracy

Łukasz Chodkowski pozytywnie ocenia tę zmianę. Pytanie tylko, jak widełki te w praktyce będą wykorzystywane. Jeśli jednak pracodawca będzie podawać widełki w sposób rzetelny i realistyczny, będzie po prostu miał dostęp do lepszych pracowników, ponieważ będzie on przez nich pozytywnie oceniany.

Zobacz więcej

Polecamy

Te spółki warto mieć w portfelu! Benefity dla akcjonariuszy - Marcin Tuszkiewicz

Zyskaj więcej dzięki akcjom tych spółek – benefity dla akcjonariuszy!

0
Na giełdzie można zarabiać na trzy sposoby - za pomocą zmiany ceny spółki, dzięki dywidendom oraz za pomocą benefitów dla akcjonariuszy! Ta trzecia forma...
Rynki w euforii. Jak to się skończy? - Inwestowanie (z) głową

Czy S&P 500 i Nasdaq 100 będą nadal rosnąć? Prognozy na 2025 rok

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...
Telewizja Biznesowa Logo
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.