W najnowszym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Artyści rynków” dziennikarz ekonomiczny Jacek Brzeski oraz jego goście: Maciej Leściorz – Dyrektor ds. Sprzedaży i Edukacji w CMC Markets i Łukasz Wardyn – dyrektor na Europę Wschodnią w CMC Markets przyglądają się aktualnej sytuacji na rynkach finansowych:
Analiza indeksów NASDAQ 100 i S&P 500
Maciej Leściorz stwierdził, że “wzrosty na indeksach NASDAQ 100 i S&P 500 napędzane są przez spółki o największej kapitalizacji. Mowa tu o takich podmiotach, jak NVIDIA, Apple czy Amazon, które radzą sobie świetnie. Nadal brakuje więc chęci do realizacji zysków, a indeksy ustanawiają nowe historyczne szczyty”.
Maciej Leściorz zwrócił jednak uwagę, że zestaw pozytywnych danych odnośnie oczekiwań co do amerykańskiej gospodarki wpływa na oczekiwania względem przyszłości polityki monetarnej USA.
Z jednej strony doszło bowiem do nieoczekiwanego wzrostu liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, co powinno zwiększyć szanse na obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Z drugiej strony płace realne nadal rosną, a sprzedaż utrzymuje się na wysokim poziomie.
W konsekwencji, na ten moment analitycy spodziewają się, że do pierwszej obniżki stóp procentowych w USA dojdzie dopiero w grudniu.
Analiza indeksu Russell 2000
Łukasz Wardyn uważa, że “jeśli inwestorzy stwierdzą, iż przed nami seria obniżek stóp procentowych, zacznie się jej dyskontowanie na indeksie Russell 2000. W efekcie, mamy tutaj potencjał do wzrostów, dlatego że będzie to czas średnich i małych spółek. Na dziś zalecana jest jednak cierpliwość”.
Analiza spółki Oracle
Maciej Leściorz zaznaczył, iż “informacja, że Oracle ma kontrakty na sztuczną inteligencję wywołała nagły skok akcji spółki. Warto zauważyć, że Oracle to spółka od samego początku związana z bazami danych, która w dużej mierze zyskiwała już na rozpoczęciu ery Internetu, dlatego wiele wskazuje na to, iż teraz dołączy ona do wyścigu AI”.
Maciej Leściorz wskazał ponadto, że “Oracle to już kolejna spółka, która nie będzie zyskiwała jako podmiot oferujący oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję, lecz pozwoli ona na rozwój AI – jak choćby NVIDIA. Warto przy tym dodać, że Oracle zapowiedziało już współpracę z takimi gigantami, jak OpenAI, Alphabet czy Amazon”.
Maciej Leściorz ocenił przy tym, że w przypadku realizacji zysków, najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 132,70 USD za akcję. W ujęciu długoterminowym spółka ma przed sobą jednak bardzo dobre perspektywy, dlatego jest ona obecnie warta uwagi.
Analiza spółki WeWork
Łukasz Wardyn stwierdził, że “WeWork to wielka nauczka dla inwestorów. Pokazała ona, że gdy sam biznes nie ma bardzo mocnych podstaw, to zwiększanie jego skali działalności nie może skończyć się dobrze”.
Ostatnio jednak pojawiły się dobre informacje dla WeWork. Okazało się, że po wyprzedaży majątku i rezygnacji z wielu nierentownych umów, sąd zwolnił spółkę ze spłacenia długu. W praktyce, otarła się ona o bankructwo, lecz nie zbankrutowała.
Analiza spółek BYD i NIO
Maciej Leściorz zwrócił uwagę, że “pomimo nałożenia przez Komisję Europejską dodatkowych ceł w wysokości od 18% do 38% na pojazdy elektryczne importowane z Chin, akcje spółki BYD nie zareagowały negatywnie. Wszystko dlatego, że firma ta jest w głównej mierze nastawiona na rynek wewnętrzny, który jest gigantyczny”.
Maciej Leściorz zaznaczył ponadto, BYD intensywnie rozwija również ekspansję na innych rynkach azjatyckich oraz w Ameryce Południowej, gdzie już dziś samochody tego producenta cieszą się dużą popularnością.
Akcje NIO znajdują się zaś wciąż w silnej tendencji spadkowej. Warto przy tym dodać, że producent ten wciąż nie wszedł na europejski rynek, a zapowiedziane przez Komisję Europejską cła znacząco utrudnią mu taki ewentualny plan.
Prognozy dla GPW
Łukasz Wardyn podkreślił, że “w ujęciu krótkoterminowym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie nadal rządzi podaż, co wiąże się z faktem wyprzedawania przez inwestorów instytucjonalnych portfela rynków wschodzących. Nie ma jednak sprzedaży za wszelką cenę – dużo niższe kursy nie są akceptowalne”.
Łukasz Wardyn sądzi jednak, że “perspektywy na dobre fundamenty polskiej gospodarki nie pozwolą GPW wejść w poważniejszą korektę, lecz nie oznacza to, iż przez jakiś czas jeszcze w niej nie będziemy, gdyż chęci kupna polskich akcji dziś po prostu nie ma. Trzeba więc aktualnie czekać na zakończenie korekty”.
Analiza spółki KGHM
Maciej Leściorz zwrócił uwagę, że “od szczytu z 20 maja na akcjach spółki KGHM mieliśmy już spadek o ponad 17%. Przecenie walorów spółki sprzyjała zarówno wyprzedaż portfela rynków wschodzących, jak i obniżki kursów miedzi i srebra. Co gorsza, w ujęciu krótko- i średnioterminowym perspektywy nie sprzyjają miedzi”.
Natomiast, zdaniem Macieja Leściorza, “w długim horyzoncie czasowym potencjał dla miedzi, srebra i akcji KGHM wygląda pozytywnie. Obecnie mamy zaś tylko korektę, nie można jeszcze mówić o zmianie trendu. Warto przy tym dodać, że droga do szczytów z maja 2021 roku na akcjach KGHM wciąż jest daleka”.
Analiza kursu peso meksykańskiego
Łukasz Wardyn stwierdził, że “inflacja w Meksyku, przy takiej dynamice wzrostu gospodarczego jest pod kontrolą. Z tego powodu, aktualna sytuacja kursu peso meksykańskiego wydaje się być silną, paniczną, przesadzoną korektą mocnej przez dłuższy czas meksykańskiej waluty”.
Łukasz Wardyn zwrócił przy tym uwagę, że kurs peso zdołał już błyskawicznie cofnąć się do poziomów dołków z początku 2022 roku. Ruch ten nie jest uzasadniony, ponieważ parametr bardzo wysokich stóp procentowych w stosunku do poziomu inflacji jest bardzo atrakcyjny.