W najnowszym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Sygnały Dnia”, Michał Palaczyk – inwestor i analityk w Squaber, analizuje takie spółki, jak Dino Polska, Cyfrowy Polsat, CCC, Asseco Poland czy Bunge.
Jakie jest top 10 światowych firm farmaceutycznych? Co dalej może stać się z kontraktami na masło? Giełda w Szanghaju zaliczyła największy w historii dziesięciodniowy wzrost, co zdarzyło się w czterech podobnych przypadkach? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy poniżej:
Jakie jest 10 największych firm farmaceutycznych?
Michał Palaczyk poinformował, że “największe spółki farmaceutyczne to te, które ostatnio święcą triumfy w związku z lekami na otyłość – czyli Eli Lilly oraz Novo Nordisk. Kolejne miejsca zajmują Johnson & Johnson, AbbVie, Merch, Roche Novartis, AstraZeneca, Amgen i Pfizer”.
Notowania masła na nowych historycznych szczytach
Michał Palaczyk przekazał, że nowe historyczne szczyty ustanawiają w tym roku kontrakty terminowe na masło, kawę czy kakao. Dobrze radzą sobie także oliwa z oliwek oraz ziemniaki. Ostatnie kilka sesji doprowadziło jednak do załamania trendu na maśle.
Analiza spółki Bunge
Michał Palaczyk zaznaczył, że “notowana na giełdzie NYSE spółka Bunge, pomimo silnej zwyżki na rynku tłuszczowym i olejowym, w ostatnim czasie nie notuje spektakularnych wzrostów. Firma wypłaca jednak sowite dywidendy”.
Michał Palaczyk o gigantycznych wzrostach na chińskich giełdach
Michał Palaczyk podkreślił, że w ciągu 10 sesji na chińskich i hongkońskich rynkach akcji mieliśmy wzrosty przekraczające 20%. Z podobnymi zwyżkami mieliśmy do czynienia w 2002; 2008; 2014 i w połowie 2020 roku.
Co istotne, w 2002 roku po tych wzrostach doszło do korekty, która je w pełni skasowała. W 2008 roku następnie spadliśmy zaś jeszcze niżej. W 2014 roku ostatecznie też wróciliśmy do podobnych poziomów. W 2020 roku sytuacja wyglądała inaczej – rynek powrócił do poziomów sprzed tego ruchu dopiero po 2 latach.
Analiza S&P 500
Michał Palaczyk oznajmił, że “S&P 500 cały czas ustanawia nowe historyczne szczyty, a pod kątem analizy technicznej sytuacja ta nadal nie ulega zmianie – nadal panuje silny trend wzrostowy”.
Analiza indeksu WIG20
Michał Palaczyk zwrócił uwagę, że “indeks WIG20 cały czas walczy o utrzymanie dolnej linii kanału wzrostowego. Warszawski rynek akcji nie podąża zatem za chińskim, amerykańskim czy niemieckim”.
W opinii eksperta niewykluczone jednak, że nadchodzący debiut Żabki sprawi, że WIG20 w końcu obierze konkretny kierunek i albo wybije się powyżej 2340 punktów – i będzie zmierzać w kierunku 2490 – albo spadnie poniżej 2280.
Analiza spółki Dino Polska
Michał Palaczyk wskazał, że “Dino notuje kilkuprocentowe wzrosty – i to przy bardzo wysokich obrotach – w związku ze zbliżającym się debiutem Żabki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wszystko wskazuje na to, że akcje Dino dążą teraz do poziomu 375 złotych. Wybicie tego oporu otworzyłoby zaś drogę do 400 PLN”.
Analiza spółki Cyfrowy Polsat
Michał Palaczyk ocenił, że “na akcjach Cyfrowego Polsatu doszło do wyraźnego załamania trendu wzrostowego. W rezultacie teraz może nas czekać spadek co najmniej do poziomu 11,50 PLN, a być może nawet do 10 złotych”.
Analiza indeksu mWIG40
Michał Palaczyk jest zdania, że “indeks mWIG40 skutecznie broni poziomu 6000 punktów, co daje nadzieje na układ wzrostowy do poziomu 6300, przy okazji wzrostów na WIG20, które mogą nastąpić na fali nadchodzącego debiutu Żabki”.
Analiza spółki CCC
Michał Palaczyk zaznaczył, że “akcje CCC kontynuują wzrosty po wynikach finansowych i podbijają powyżej 170 złotych. Dziś trudno powiedzieć, kiedy zakończy się ten układ wzrostowy – w grę wchodzi nawet osiągnięcie 190 PLN. Gdy jednak wzrosty dobiegną końca, powinna nas czekać sroga, przekraczająca 20% korekta”.
Analiza spółki Asseco Poland
Michał Palaczyk podkreślił, że “akcje Asseco Poland mocno podbijają – i to przy wyraźnie wyższych obrotach – co generuje szansę na sprawdzenie poziomu 92 złotych. Rajd ten może jednak być ostatnim atakiem szczytowym, po którym pojawią się szersze problemy”.