Albert “Longterm” Rokicki, założyciel Longterm.pl, w rozmowie z redaktorem Telewizji Biznesowej, Markiem Klapą, omawia bieżące wydarzenia i prezentuje prognozy dla rynków finansowych. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Albert Rokicki o sytuacji na giełdach po decyzji Trumpa w sprawie ceł
Albert “Longterm” Rokicki stwierdził, iż “rynki na pewno naiwnie łudziły się, że Donald Trump zmieni zdanie i ponownie opóźni wprowadzenie ceł na Meksyk i Kanadę. Rzeczywistość okazała się jednak inna. Mało tego, Donald Trump nałożył kolejne 10% ceł na chińskie towary. Następna w kolejce jest zaś Unia Europejska”.
W rezultacie, zarówno amerykańskie, jak i europejskie giełdy tracą ponad 2%. Dla Alberta Rokickiego, tak niski spadek przy tak drastycznej decyzji jest zaskakujący. Widocznie wprowadzenie ceł było już zdyskontowane przez największych uczestników rynku.
Co Donald Trump zyska na wprowadzeniu ceł?
Albert “Longterm” Rokicki wskazał, że “nawet Warren Buffet bardzo negatywnie ocenił wprowadzenie ceł przez Donalda Trumpa, porównał tę decyzję do wypowiedzenia wojny i zaznaczył, iż wszyscy w ten sposób tracą”.
Według Alberta Rokickiego, cła będą dużym zaburzeniem w światowym handlu i nie pomogą one we wzroście gospodarczym jakiegokolwiek kraju. Ich jedynym pozytywnym wpływem może być działanie przeciwinflacyjne w Stanach Zjednoczonych, co z kolei może doprowadzić do dalszych obniżek stóp procentowych.
Niewykluczone zatem, że Donald Trump liczy na zahamowanie inflacji i obniżenie stóp procentowych oraz kosztów zadłużenia.
Czy trend na GPW się zmienił po decyzji Trumpa w sprawie ceł?
Albert “Longterm” Rokicki jest zdania, że “na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie nadal jedynie mamy do czynienia z korektą. Bessa nie rozpoczyna się bowiem od sytuacji, o której wszyscy wiedzieli – jak to było teraz w przypadku wprowadzenia ceł przez Donalda Trumpa”.
W rezultacie, w opinii Alberta Rokickiego, hossa na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie powinna być kontynuowana do maja.
Czy przeznaczenie przez UE setek miliardów euro na przemysł zbrojeniowy wygeneruje okazje inwestycyjne?
Albert “Longterm” Rokicki ocenił, że “ogłoszone przez Unię Europejską plany zbrojeń to gigantyczna stymulacja, która z pewnością skutecznie napędzi gospodarkę. Nie wiemy jednak tylko, czy ta stymulacja sektora zbrojeniowego będzie kontynuowana, gdy dojdzie do zakończenia wojny na Ukrainie”.