W Polsce możemy obracać majątkiem – bez podatku i bez ryzyka

Łukasz Surma, założyciel Akademii Księgowości, w rozmowie z redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, Tymoteuszem Nowakiem, podczas konferencji Majątek bez ryzyka we Wrocławiu omawia możliwości zabezpieczenia majątku w Polsce. Jakie hybrydy podatkowe pozwalają obecnie dbać o nasze finanse? Przekonamy się poniżej:

Majątek bez ryzyka okiem Łukasza Surmy

Łukasz Surma oświadczył, że “Polska jest rajem podatkowym. W naszym kraju obostrzenia podatkowe są bowiem bardzo niskie”.

Jednocześnie większość przedsiębiorców w naszym kraju prowadzi swoją firmę w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej lub spółki jawnej – a tego typu podmioty obciążone są bardzo wysokim podatkiem dochodowym i odpowiedzialnością – często nawet odpowiadają za swoją firmę majątkiem całej swojej rodziny.

Mimo wszystko, według Łukasza Surymy, mamy w Polsce możliwość obracania majątkiem z niskim podatkiem lub nawet bez podatku. Taką możliwość daje wejście w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ze zwykłym podatkiem CIT lub wejście na CIT estoński.

Ta druga opcja jest trudniejszym ustrojem podatkowym, lecz nie ma w niej w ogóle podatku – dopóki nie będzie chciała wypłacić zysku do swojego majątku prywatnego. Warto też dodać, że na poziomie takich spółek, nie odpowiadamy za ich zobowiązania, a na dodatek jeśli mamy problem we własnej działalności, to nie wchodzi on na majątek spółki. Ryzyko jest więc ograniczone.

Co więcej, w naszym kraju można połączyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z fundacją rodzinną. W takiej konstrukcji zysk spółki przekierowujemy w aktywa do fundacji rodzinnej. Następnie, jeśli fundacja rodzinna nabywa nieruchomości i odsprzedaje je z zyskiem lub je wynajmuje, to nie płacimy w ogóle podatku.

Aby stworzyć taką strukturę, niezbędny jest odpowiedni doradca podatkowy, który na dodatek musi nauczyć księgowość firmy, jak należy wszystko wtedy księgować. Co więcej, rozwiązanie to nie jest dla każdego. Jeśli posiadamy jedno czy dwa mieszkania, będzie ono zbyt kosztowne.

Ponadto, jeśli mamy majątek rzędu kilkudziesięciu milionów złotych, to lepiej sięgnąć na zagraniczne rezydencje podatkowe. Warto tu rozważyć Cypr lub Liechtenstein, gdyż zapewniają one anonimowość. Duży majątek na poziomie polskim może bowiem wzbudzić obawy urzędów skarbowych.

Jak dużo firm sięga po optymalizację podatkową w Polsce?

Łukasz Surma zaznaczył, że liczba firm poszukujących optymalizacji podatkowej w Polsce rośnie, co nie powinno dziwić, gdyż prowadzenie firmy w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z bardzo wysokim podatkiem dochodowym i brakiem zabezpieczenia majątku prywatnego.

Popularność JDG okiem Łukasza Surmy

Łukasz Surma oznajmił, że “większość osób z księgowości po prostu sugeruje, że jednoosobowa działalność gospodarcza jest najlepszym tworem, ponieważ jest ona łatwa do prowadzenia, tania, przejrzysta, umożliwia bezproblemowe wydawanie pieniędzy”.

W rzeczywistości jednak jednoosobowa działalność gospodarcza jest jednym z droższych tworów, ponieważ wiąże się ona z podatkiem liniowym i składką zdrowotną, a po przekroczeniu 1 miliona złotych – daniną solidarnościową. Opodatkowanie realne może wynieść więc prawie 30%.

Na dodatek, jeśli w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej urzędnik zablokuje nam rachunek, to wszystkie nasze rachunki zostaną zablokowane i nasza działalność w Polsce zostanie całkowicie wstrzymana.

Ponadto, przy jednoosobowej działalności gospodarczej nie widzimy czy nasz kontrahent dostarczył nam komplet dokumentów i czy poprawnie wszystko zaksięgował. W ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jesteśmy w stanie dużo więcej zweryfikować i poprawić błędy kontrahenta, ponieważ ma ona pełną księgowość.

Zmiana rezydencji podatkowej z perspektywy Łukasza Surmy

Łukasz Surma stwierdził, że “korzyści ze zmiany rezydencji podatkowej uwarunkowane są zakresem firmy. Jeśli na przykład działamy w sektorze handlowym lub tworzymy oprogramowanie, zmiana rezydencji podatkowej będzie się opłacać, a na dodatek powinna się ona okazać bezproblemowa pod kątem prawnym”.

Czy zatem obracanie majątkiem bez ryzyka w Polsce to dobre rozwiązanie?

Absolutnie tak. Łukasz Surma stwierdził, że przy tworzeniu hybrydy podatkowej łączącą spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, estoński CIT i fundację rodzinną posiadającą zasoby finansowe, będziemy mogli pożyczać te zasoby do naszych spółek celowych bez opodatkowania.

W Polsce, zdaniem Łukasza Surmy, mamy więc możliwość obracania majątkiem w taki sposób, aby działanie to było maksymalnie korzystne pod kątem podatkowym. Oszczędności na tym polu potrafią sięgnąć kilkuset tysięcy złotych rocznie, a ryzyko biznesowe jest minimalne lub nawet w pełni wyłączone.

Zobacz więcej

Polecamy

Stracili oszczędności życia - Kawa z Agentem

Afera! Deweloper nie oddaje mieszkań ani pieniędzy

0
Emitowana na antenie Telewizji Biznesowej audycja “Kawa z Agentem” prowadzona przez Piotra Ochnio - CEO Profesjonalne Finanse, to skoncentrowane spojrzenie na rynek nieruchomości. Ekspert,...
Rynki w euforii. Jak to się skończy? - Inwestowanie (z) głową

Czy S&P 500 i Nasdaq 100 będą nadal rosnąć? Prognozy na 2025 rok

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...