W co lepiej zainwestować – w złoto czy miedź? Analiza kursu Allegro i KGHM

Emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program „Rynki na papierze” to cotygodniowy przegląd prasy papierowej. Prowadzący Ludwik Sobolewski oraz Jan Szpetulski-Łazarowicz przedstawiają najciekawsze i najważniejsze bieżące informacje ze świata biznesu i finansów.

W najnowszym odcinku programu omówione zostały między innymi takie kwestie, jak inwestowanie w złoto, miedź i akcje Allegro, czterodniowy tydzień pracy w Polsce, zamykanie się prywatnych uczelni w naszym kraju czy doktryna Emmanuela Macrona. Oto, czego dowiedzieliśmy:

Czy miedź lepsza od złota?

Od początku tego roku najwięcej na światowych rynkach finansowych dał zarobić argentyński indeks MERVAL – aż 60%. Należy jednak zaznaczyć, że według najnowszych prognoz inflacja w Argentynie ma w 2024 roku wynieść 250%.

Drugie miejsce pod kątem stopy zwrotu, również z wynikiem w okolicach 60%, zajął Bitcoin. Na najniższym stopniu podium, ze stopą zwrotu rzędu 28%, znalazła się zaś miedź. Dla porównania, złoto od początku roku do tej pory zyskało 18%.

Kurs akcji Allegro zbliża się do ceny z IPO

Akcje Allegro powróciły w ostatnim czasie do trendu wzrostowego. Kurs spółki zbliża się właśnie do 43 złotych, czyli do ceny z pierwszej oferty publicznej, która po raz ostatni widziana była w styczniu 2022 roku.

Czy Polacy popierają czterodniowy tydzień pracy?

Wiele wskazuje na to, że czterodniowy tydzień pracy w Polsce stanie się faktem szybciej niż większość z nas sądzi. Wiąże się to z dopełnieniem transformacji gospodarczej oraz postępowaniem automatyzacji.

Dlaczego w Polsce zamykają się prywatne uczelnie?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat w Polsce zamknęło się około 70 prywatnych uczelni. Jednocześnie w naszym kraju nadal funkcjonują 274 wyższe szkoły niepubliczne. 50 z nich jest jednak obecnie w stanie likwidacji.

Przyczyną zamykania się prywatnych uczelni jest przede wszystkim niż demograficzny. To jednak nie wszystko. Młodzi ludzie przestają bowiem uważać, że dyplom uczelni wyższej jest potrzebny, gdyż studia zabierają czas. Liczba studentów więc drastycznie spada.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Dariusz Wieczorek oświadczył w tym kontekście, że “pieniędzy w budżecie na uczelnie więcej nie będzie”.

Fundacja rodzinna zyskuje na popularności

W pierwszych trzech miesiącach 2024 roku złożono już 700 wniosków o rejestrację fundacji rodzinnej. Według ekspertów, liczba ta do końca roku powinna się podwoić, gdyż fundacja rodzinna to naprawdę ciekawe i atrakcyjne dla dużych przedsiębiorców rozwiązanie sukcesyjne i podatkowe.

Premiera filmu “Megalopolis” w Cannes

Najnowszy film Francisa Forda Coppoli, zatytułowany “Megalopolis” został fatalnie przyjęty na Festiwalu Filmowym w Cannes – i to zarówno przez widzów, jak i przez krytyków.

Czym jest “strategiczna autonomia Europy” według Emmanuela Macrona?

Emmanuel Macron oznajmił, że chce Europy zjednoczonej – o ile będzie to zjednoczenie wokół Paryża. Co istotne, istotą doktryny prezydenta Francji jest “strategiczna autonomia” – czyli suwerenność i samowystarczalność militarna, dyplomatyczna, technologiczna i gospodarcza.

W praktyce oznacza to posiadanie własnej broni atomowej, silnego i ekspansywnego sektora zbrojeniowego, armii gotowych do interwencji w każdej części świata, a także protekcjonizm w gospodarce, ochronę narodowej kultury przed presją obcej popkultury, rozwój własnego know-how w miejsce kupowania zagranicznych licencji oraz hiperaktywne Ministerstwo Spraw Zagranicznych z budżetem 7 miliardów euro, zdolne odrzucić logikę bloków i robić interesy z każdym.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...