Uważaj na nielegalne biura podróży! Jak zapewnić sobie bezpieczne wakacje?

Zanim zaplanujesz wakacje, warto przypomnieć sobie, że bezpieczeństwo to nie tylko kwestia zdrowia, ale także finansów.

Jak sprawdzić, czy twoje biuro podróży działa legalnie? Gdzie znaleźć legalnych przedsiębiorców turystycznych? Jak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może pomóc, gdy legalne biuro podróży ogłosi niewypłacalność albo stanie się nam krzywda?

Na te pytania w najnowszym wywiadzie przeprowadzonym przez redaktora Telewizji Biznesowej, Marka Klapę, odpowiada Damian Ziąber – rzecznik prasowy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Czym jest Turystyczny Fundusz Gwarancyjny?

Damian Ziąber wyjaśnił, że “w ramach posiadającej osobowość prawną instytucji o nazwie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, są dwa wydzielone fundusze turystyczne obsługiwane przez UFG. Pierwszy z nich to Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, a drugi – Turystyczny Fundusz Pomocowy”.

Kiedy mamy do czynienia z legalnym przedsiębiorcą turystycznym?

Damian Ziąber poinformował, że “legalnym przedsiębiorcą turystycznym jest ujęty w ewidencji przedsiębiorca organizujący imprezę turystyczną. Taką ewidencję przedsiębiorców turystycznych prowadzi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Oznacza to, że na stronie UFG możemy tę ewidencję znaleźć”.

Co istotne, interesującego nas przedsiębiorcę turystycznego w tej ewidencji możemy wyszukać po nazwie lub numerze NIP. Należy przy tym wiedzieć, że przede wszystkim powinien nas interesować status przedsiębiorcy. Jeśli jest on zawieszony lub wykreślony, powinniśmy się poważnie zastanowić czy powinniśmy skorzystać z jego usług.

Warto również wiedzieć, że gwarancje danego przedsiębiorcy ujęte w ewidencji przedsiębiorców turystycznych są przeznaczone do określonych krajów. Trzeba zatem zwrócić uwagę czy interesująca nas wycieczka oferowanego u danego przedsiębiorcy jest objęta taką gwarancją.

Dlaczego warto decydować się na usługi legalnie działających przedsiębiorców?

Damian Ziąber wytłumaczył, że “jeśli legalnie działający przedsiębiorca ogłosi niewypłacalność, to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje podróżnym wsparcie finansowe – w tym zwrot środków”.

W jakich sytuacjach zadziałał Turystyczny Fundusz Gwarancyjny?

Damian Ziąber wskazał, że “Turystyczny Fundusz Gwarancyjny już kilkanaście razy zadziałał w przypadku ogłoszenia przez przedsiębiorstwa turystyczne – zarówno te większe, jak i mniejsze – niewypłacalności”.

W takiej sytuacji dane przedsiębiorstwo zgłasza się do marszałka województwo, który następnie uruchamia gwarancję ubezpieczeniową danego przedsiębiorcy – można ją sprawdzić w ewidencji przedsiębiorców turystycznych. Jeśli środków nie wystarczy na zwrot kosztów klientom, to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca pozostałą część.

W jakich sytuacjach zadziałał Turystyczny Fundusz Pomocowy?

Damian Ziąber oznajmił, że “Turystyczny Fundusz Pomocowy był kilka razy uruchamiany, gdy zadziały się niezależne od biur podróży, państwa polskiego, ani samych podróżnych okoliczności, które wykluczyły organizację imprezy turystyczne. Takimi przykładami były wojna w Ukrainie czy działania wojenne w Izraelu”.

Zobacz więcej

Polecamy

Stracili oszczędności życia - Kawa z Agentem

Afera! Deweloper nie oddaje mieszkań ani pieniędzy

0
Emitowana na antenie Telewizji Biznesowej audycja “Kawa z Agentem” prowadzona przez Piotra Ochnio - CEO Profesjonalne Finanse, to skoncentrowane spojrzenie na rynek nieruchomości. Ekspert,...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...
Co planuje Fed na 2025 rok? - Przegląd Rynków z Darkiem Dargo

Prognozy na 2025 rok: Co z rynkami po decyzji Fed?

0
W najnowszym odcinku “Przeglądu Rynków”, Dariusz Dargo, redaktor Telewizji Biznesowej, przedstawia prognozy dla rynków finansowych na 2025 rok. Jaki wpływ na przyszłe ruchy na...