W kolejnym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu Inside Solution One, redaktor Telewizji Biznesowej i zarządzający w funduszu Solution One Tomasz Piwoński, jak co tydzień, przygląda się bliżej aktualnej sytuacji na rynkach kapitałowych oraz podsumowuje najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia:
Analiza kursu Bitcoina przed halvingiem
Tomasz Piwoński przyznał, że w ujęciu długoterminowym zgodnie z oczekiwaniami kurs Bitcoina przed halvingiem znajdował się w silnym trendzie wzrostowym.
Teraz zaś zarządzający w funduszu Solution One spodziewa się, że hossa w ciągu pierwszych dwóch tygodni po halvingu dobiegnie końca, dlatego aktualnie mamy najlepszy moment do realizacji zysków.
Wielu analityków twierdzi inaczej – oczekują oni wzrostów na rynku Bitcoina po halvingu, gdyż z takim scenariuszem mieliśmy do czynienia w przeszłości. Tomasz Piwoński zwrócił jednak uwagę, że bezpośrednio przed poprzednimi halvingami nie było trendu wzrostowego. Co więcej, cena Bitcoina wtedy powoli spadała.
Zdaniem Tomasza Piwońskiego wynika to z faktu, że teraz – zwłaszcza po zatwierdzeniu funduszy ETF na Bitcoina przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd – rynek Bitcoina coraz bardziej przypomina rynek akcji w USA, a za wzrost jego kursu odpowiadają przede wszystkim wielkie fundusze inwestycyjne.
Tomasz Piwoński o inflacji w USA
Tomasz Piwoński oczekuje, że ścieżka inflacyjna z lat siedemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych powtórzy się. To oznacza, że już w najbliższych miesiącach powinien nas czekać kolejny wystrzał inflacji, a hossa na Wall Street – podobnie jak na rynku kryptowalut – dobiega już końca.
Cykl Kitchina a Wall Street i trend wzrostowy na surowcach
Zdaniem Tomasza Piwońskiego obecnie znajdujemy się w ostatnim etapie hossy na Wall Street lub pierwszej fazie spadków, co wynika z Cyklu Kitchina.
W efekcie, w obecnej sytuacji w ujęciu długoterminowym należy oczekiwać dalszych spadków na amerykańskim rynku obligacji, a także wzrostu – lecz obarczonego dużym ryzykiem i zmiennością – cen surowców (zwłaszcza miedzi) i gwałtownego przyspieszenia inflacji.
Z tego powodu najlepiej obecnie zachować szczególną ostrożność handlując na rynku akcji i ograniczać ryzyko, jako że na ten moment nie wiemy jeszcze czy tendencja wzrostowa już się zakończyła.