Emitowana na antenie Telewizji Biznesowej audycja “Kawa z Agentem” prowadzona przez Piotra Ochnio – CEO Profesjonalne Finanse, to skoncentrowane spojrzenie na rynek nieruchomości. Ekspert, korzystając z własnego doświadczenia i wiedzy branżowej, analizuje różnorodne aspekty związane z kupnem, sprzedażą i zarządzaniem nieruchomościami.
W nowym odcinku programu Piotr Ochnio prezentuje najświeższe wiadomości związane z rynkiem kredytowym i mieszkaniowym w Polsce. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Kiedy będzie kolejna obniżka stóp procentowych NBP?
Piotr Ochnio poinformował, że “stopy procentowe NBP w maju zostały obniżone o 0,5 punktu procentowego. Był to zatem zdecydowany ruch Rady Polityki Pieniężnej. Co więcej, to prawdopodobnie jeszcze nie koniec obniżek stóp procentowych”.
Ekonomiści Banku Ochrony Środowiska szacują bowiem, że kolejne obniżki stóp procentowych, po majowym dostosowaniu poziomu stóp o 50 punktów bazowych mogą nastąpić w lipcu i wrześniu po 25 punktów bazowych.
Według ekspertów, kolejnym przełomowym momentem, dającym przestrzeń do obniżek stóp procentowych w lipcu, będzie spadek inflacji konsumenckiej CPI do około 3,5% w ujęciu rocznym.
Podwyżka ceny przez dewelopera w trakcie trwania umowy – jakie masz prawa jako kupujący?
Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji finansowych w życiu. Gdy już podpiszesz umowę, ustalasz budżet i planujesz koszty remontu, wydaje się, że wszystko jest pod kontrolą. Co jednak, gdy deweloper niespodziewanie informuje o podwyżce ceny?
Okazuje się, że deweloper ma prawo zmienić cenę mieszkania w dwóch sytuacjach: zmiana stawki VAT lub różnica w powierzchni mieszkania. Pierwszy przypadek może wystąpić, gdy zgodnie z wprowadzonymi przez rząd regulacjami zmianie ulegnie stawka podatkowa.
Druga sytuacja może mieć miejsce, jeśli po zakończeniu budowy i dokonaniu pomiarów okaże się, że nieruchomość ma większy metraż niż pierwotnie zakładano. Należy przy tym zaznaczyć, że jednostronne podwyżki ceny bez zapisów w umowie są niezgodne z prawem, nawet w przypadku wzrostu kosztów czy wynagrodzeń.
Warto również dodać, że klauzule waloryzacyjne w umowach umożliwiają podwyżki cen, ale ich warunki powinny być precyzyjnie określone. Nabywca w takiej sytuacji ma prawo do pełnego uzasadnienia podwyżki, dostępu do dokumentów i może konsultować umowę z prawnikiem.
Piotr Ochnio zaznaczył przy tym, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących podwyższania ceny przez dewelopera zawsze warto skonsultować się z doradcą prawnym specjalizującym się w rynku nieruchomości. Profesjonalna porada może uchronić nas przed przykrymi niespodziankami i znaczącymi stratami finansowymi.
Podatek katastralny nadchodzi?
Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wskazuje na konieczność wprowadzenia podatku katastralnego od posiadania trzeciego mieszkania. Zaznacza jednak, że propozycja zakłada wyjątki, których celem jest uwzględnienie liczby dzieci posiadanych przez właścicieli nieruchomości.
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przekonuje, że pomysł ten dotyczyć będzie niewielkiej części mieszkańców Polski – mniej niż 1% społeczeństwa. Minister Funduszy i Polityki Regionalnej zwróciła uwagę, że dzięki nowemu podatkowi można będzie zniechęcić do inwestycji w nieruchomości w celach spekulacyjnych.
Minister Pełczyńska-Nałęcz zauważyła, duża część kapitału “siedzi w betonie” i może być lepiej wykorzystana w innych sektorach gospodarki. Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej podkreśliła, że takie działanie uwolni środki potrzebne na rozwój startupów czy innowacyjnych przedsięwzięć.