W najnowszym odcinku „Biznes Focus” Cezary Andrzejczyk – redaktor Telewizji Biznesowej i partner zarządzający w Qualia Advisory oraz Katarzyna Tobiasz – radca prawny w Kancelarii Graś i Wspólnicy, rozmawiają o tym, jak skutecznie ubiegać się o odszkodowanie po powodzi. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Jak zgłosić szkodę po powodzi?
Katarzyna Tobiasz wyjaśniła, że “w pierwszej kolejności należy skontaktować się z ubezpieczycielem, aby zweryfikować czy powódź była zawarta w wykupionym przez nas wariancie polisy. Podstawowy wariant zawiera bowiem tylko zalanie, a powódź – jedynie wariant rozszerzony”.
Gdy już uzyskamy pewność, że przysługuje nam możliwość uzyskania odszkodowania, należy niezwłocznie zgłosić szkodę. W tym celu trzeba przygotować numery polisy i dane osobowe. Przedstawiciel ubezpieczyciela wyszukuje zaś naszą polisę i dokonuje zgłoszenia szkody.
Jak oszacować wartość szkód po powodzi?
Katarzyna Tobiasz oznajmiła, że “w celu oszacowania wartości szkód po powodzi należy wskazać wszystkie ruchomości, które znajdowały się w domu i uległy uszkodzeniu, a następnie poczekać na ubezpieczyciela”.
Co istotne, wszystkie rzeczy, które uległy uszkodzeniu należy zostawić w mieszkaniu, aby ubezpieczyciel, wysyłając rzeczoznawcę, miał możliwość weryfikacji czy faktycznie doszło do uszkodzenia tych przedmiotów.
Jakie uszkodzenia mogą być objęte ubezpieczeniem od powodzi?
Katarzyna Tobiasz wytłumaczyła, że “przy rozszerzonym zakresie polisy ubezpieczyciel zwróci nam koszt wszystkich uszkodzonych ruchomości, które znajdowały się w mieszkaniu. Mowa tu więc o sprzęcie RTV i AGD czy meblach”.
Jak odwołać się od decyzji ubezpieczyciela w przypadku zaniżonej wyceny szkody?
Katarzyna Tobiasz wskazała, że “jeśli ubezpieczyciel zweryfikował wysokość szkody i uznajemy, iż jest ona zaniżona, powinniśmy złożyć bezpośrednio u niego odwołanie. Ponadto, możemy zlecić sporządzenie wyceny dodatkowej, lecz działanie to stanowi koszt, który musimy pokryć z własnej kieszeni”.
Jeśli otrzymamy od ubezpieczyciela decyzję odmowną lub wysokość szkody nadal nie będzie dla nas satysfakcjonująca, przysługuje nam prawo złożenia odwołania do sądu.
Czy ubezpieczyciele często zaniżają wyceny szkód po powodzi?
Katarzyna Tobiasz poinformowała, że “kosztorysy w przypadku powodzi często są oderwane od rzeczywistości. Ubezpieczyciele wydają się nie mieć wiedzy, ile faktycznie kosztuje remont. W praktyce, pierwsza wycena bardzo często jest zaniżona, a po złożeniu odwołania w zasadzie zawsze otrzymujemy jakąś dopłatę do odszkodowania”.
Czy warto rozszerzyć ubezpieczenie o ruchomości wewnątrz domu?
Katarzyna Tobiasz stwierdziła, iż “jeśli wiemy, że nasza nieruchomość może zostać zalana przez powódź, warto rozszerzyć ubezpieczenie przynajmniej o ruchomości znajdujące się wewnątrz domu. Ponadto, należy sprawdzić również definicje znajdujące się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, ponieważ mogą one odbiegać od tego, co sądzimy”.
Jak prawidłowo wycenić nieruchomość przed zawarciem polisy ubezpieczeniowej?
Katarzyna Tobiasz przekazała, że “podpisując umowę ubezpieczenia, na ogół ponosimy koszty wyceny wartości nieruchomości. Wynoszą one około 400-500 złotych. Nasza nieruchomość jest zatem wyceniona przed podpisaniem umowy, możemy zatem tę wartość zweryfikować”.
Należy również pamiętać, że jeśli dojdzie do szkody, to ubezpieczyciel wypłaca nam odszkodowanie tylko do wysokości wskazanej w polisie sumy ubezpieczenia.
Jak uzyskać wyższe odszkodowanie z ubezpieczenia?
Katarzyna Tobiasz uważa, że “zawsze należy udać się do fachowca, który pomoże zweryfikować kosztorys czy prawidłowo sporządzić odwołanie, zwracając uwagę na wszystkie elementy podważone przez ubezpieczyciela, co skutkowało odmową wypłaty odszkodowania w konkretnym zakresie”.