Ustawa frankowa – będą szybsze wyroki dla kredytobiorców

W najnowszym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu „Biznes Focus” Cezary Andrzejczyk – partner zarządzający w Qualia Advisory i Mikołaj Badziąg, adwokat z kancelarii Graś i Wspólnicy rozmawiają o kwestiach frankowych, które wciąż budzą wiele emocji i dotykają setek tysięcy kredytobiorców w Polsce.

Jakie korzyści mogą przynieść nowe rozwiązania, w tym przyspieszenie postępowań czy możliwość przesłuchań na piśmie? Czy zapowiadane zmiany okażą się przełomowe? Przekonamy się poniżej:

Co zmieni zapowiedziana “Ustawa Frankowa”?

Mikołaj Badziąg oznajmił, że “zmiany zapowiedziane w “Ustawie Frankowej” wychodzą głównie od sędziów zajmujących się sprawami kredytów walutowych. W efekcie, ustawa ta doprowadziłaby do przyspieszenia postępowań, gdyż byłoby mniej terminów rozpraw, a więcej działania sędziów podczas posiedzeń niejawnych”.

Ponadto, ustawa ta ma wprowadzić możliwość przesłuchiwania stron postępowania na piśmie. Co więcej, wnioski o zabezpieczenie roszczeń mają przebiegać z automatu. Zmiany te należy zatem rozpatrywać pozytywnie.

Czy “Ustawa Frankowa” może wejść w życie już w 2025 roku?

Mikołaj Badziąg oświadczył, że “na wejście “Ustawy Frankowej” w życie należy dać co najmniej pół roku i mieć nadzieję, iż rzeczywiście wejdą one w życie, gdyż w przeszłości rząd obiecywał już wiele podobnych zmian”.

Jaka była przyczyna lawiny spraw frankowych?

Mikołaj Badziąg wyjaśnił, że “umowy kredytowe w walutach obcych zawierały zapisy abuzywne dotyczące wypłaty i wpłaty poszczególnych rat przy użyciu kursów ustalanych przez banki”.

Dzięki temu kredytobiorcy mogą pozywać banki i uzyskać ustalenie umowy za nieważną i w konsekwencji zasądzenie rat kapitałowych i odsetkowych od banku na rzecz konsumenta. Dziś w polskich sądach w ponad 95% spraw frankowych wygrywają konsumenci.

Czy na rynku nadal mamy kredyty walutowe?

Mikołaj Badziąg poinformował, że “po 2011 roku na rynku nie spotyka się raczej ofert kredytów opartych o walutę obcą – a nawet, jeśli taką znajdziemy, to najprawdopodobniej taki kredyt będzie nie do podważenia, gdyż nie będzie on już zawierał klauzul abuzywnych”.

Jak wiele spraw frankowych kończy się ugodą?

Mikołaj Badziąg ocenił, że “niecałe 10% spraw kończy się ugodami. Wbrew pozorom warto takie oferty przemyśleć, aby uniknąć dodatkowych nerwów i zaoszczędzić czas – o ile bank oferuje zwrot części nadpłaty kapitału kredytu klientowi”.

Ile średnio trwają dziś sprawy frankowe?

Mikołaj Badziąg poinformował, że “sprawy frankowe w Warszawie trwają nawet ponad 6 lat. W mniejszych sądach okręgowych sprawy frankowe trwają jednak maksymalnie cztery lata”.

Następnie bank zwraca całą kwotę, co konsument wygrał w sprawie sądowej, a konsument składa wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej, co może potrwać pół roku w mniejszych sądach i około rok w Warszawie.

Czy można złożyć pozew sądowy w mieście, które nie jest siedzibą banku?

Mikołaj Badziąg oznajmił, że “nie musimy składać pozwu w mieście będącym siedzibą banku. Początkowo, większość konsumentów wychodziło z założenia, że jest to konieczne, co skutecznie zapchało warszawskie sądy. Okazuje się jednak, że konsument może złożyć w swoim miejscu zamieszkania, miejscu zameldowania lub aktualnym miejscu pobytu”.

Na co zwrócić uwagę w swoich umowach kredytowych?

Mikołaj Badziąg stwierdził, że “świadomość konsumentów w dzisiejszych czasach jest coraz większa. Należy jednak spokojnie podchodzić do tematu pozywania banków. Przede wszystkim należy przeanalizować swoją umowę z profesjonalną kancelarią prawną”.

Mikołaj Badziąg radzi również, aby analizować umowy kredytowe z prawnikiem jeszcze przed ich zawarciem, gdyż banki są coraz bardziej świadome tego, że konsumenci nie boją się już podważać umów.

Zobacz więcej

Polecamy

Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...
Prognozy rynkowe 2025 - Inwestowanie (z) głową

Rynki w 2025! Co nas czeka po zaprzysiężeniu Trumpa?

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...
Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....