Ukryte zagrożenia sztucznej inteligencji – jak AI namiesza nam w głowie?

Emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program „Rynki na papierze” to cotygodniowy przegląd prasy papierowej. Prowadzący Ludwik Sobolewski oraz Jan Szpetulski-Łazarowicz przedstawiają najciekawsze i najważniejsze bieżące informacje ze świata biznesu i finansów.

W najnowszym odcinku programu omówione zostały między innymi takie kwestie, jak sztuczna inteligencja, ucieczka spółki Ovostar z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie czy polska piłka nożna. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Ukraińska spółka Ovostar ucieka z GPW

Ovostar – ukraiński potentat, jeśli chodzi o produkcję jaj – ogłosił wezwanie do sprzedaży akcji. Spółka zamierza zdjąć swoje notowania z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Warto zaznaczyć, że Ovostar, w warunkach toczącej się wojny w Ukrainie, przeżywa okres prosperity.

Jak kulminacja premier wpłynie na kurs akcji 11 bit studios?

Przed 11 bit studios obecnie prawdziwa kulminacja premier. Analitycy oczekują więc, że jej wyniki finansowe będą się poprawiać, a kurs akcji będzie rósł.

Ile można było zarobić na WIG-banki, WIG-budownictwo, WIG-odzież w ciągu ostatnich 12 miesięcy?

W ciągu ostatnich dwanaście miesięcy indeksy WIG-banki, WIG-budownictwo, WIG-odzież zanotowały wzrosty od 60% do 80%. Z kolei indeks WIG-Górnictwo w tym okresie urósł o 35%. Dla porównania, indeks WIG-Games poniósł zaś stratę.

Dlaczego sztuczna inteligencja będzie negatywnie wpływać na środowisko?

Sztuczna inteligencja nie może funkcjonować bez hardware’u, do którego produkcji niezbędne są liczne surowce przemysłowe. Stanowi więc ona zagrożenie dla środowiska, ponieważ przez AI jeszcze mocniej je zanieczyszczamy.

Sztuczna inteligencja a wyzwania epistemologiczne

Przez sztuczną inteligencję wszyscy będziemy mieli indywidualny, spersonalizowany dostęp do wiedzy. Oznacza to, że każdy z nas otrzyma nieco inną odpowiedź na zadane pytanie. Do dziś nie wiadomo do czego to doprowadzi w przyszłości.

Jak generatywna AI może być wykorzystywana na rynkach finansowych?

Modele generatywnej sztucznej inteligencji będą już niebawem wykorzystywane do wieloaspektowego interpretowania wystąpień prezesów, którzy będą przedstawiać wyniki finansowe.

Jagiellonia Białystok została mistrzem Polski w 2024 roku

Jagiellonia Białystok bardzo nieoczekiwanie została mistrzem Polski w piłce nożnej w 2024 roku, choć najwyższy budżet w tym dopiero co zakończonym sezonie – w wysokości 180 milionów złotych – miała Legia Warszawa. Dla porównania, budżet Jagiellonii Białystok wyniósł zaledwie 35 milionów PLN.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...