Tydzień, w którym ECB obetnie stopy procentowe! – PULS RYNKÓW

W najnowszym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “PULS RYNKÓW”, Marcin Kiepas, Analityk Tickmill przedstawia prognozy dla cen złota, srebra oraz par walutowych USD/PLN i EUR/USD. Na jakie dane makroekonomiczne warto zwrócić uwagę w tym tygodniu? Przekonamy się poniżej:

Analiza pary EUR/USD

Na parze EUR/USD obserwujemy obecnie lekki spadek. Zdaniem Marcina Kiepasa “sytuacja ta jest daleka od wyjaśnienia. W połowie maja mieliśmy bowiem wybicie górą z wielomiesięcznego kanału spadkowego. Na pierwszym nadarzającym się oporze nastąpiło zaś zatrzymanie wzrostów, co doprowadziło do cofnięcia do górnego ograniczenia kanału”.

Analityk uważa, że teraz inwestorzy czekają na kursie euro wobec dolara na nowe impulsy, które pozwolą stwierdzić, czy to wybicie górą z kanału spadkowego będzie kontynuowane, czy może jednak zostanie zanegowane.

Analiza cen srebra

Na wykresie srebra trwa obecnie walka o utworzenie formacji podwójnego szczytu. Według Marcina Kiepasa utworzenie tej formacji mocno skomplikowałoby sytuację, gdyż otworzyłoby to drogę do spadku w rejon linii trendu wzrostowego i wsparcia tworzonego przez 50-dniową średnią kroczącą.

Analityk zaznaczył jednak, że mimo wszystko takie zejście w długim terminie nie zanegowałoby trendu wzrostowego.

Analiza cen złota

Kurs złota w ostatnim czas zdołał wybić powyżej szczytów z połowy kwietnia, a następnie powrócił do spadków. Marcin Kiepas podkreślił, że “nieudana próba trwałego wybicia powyżej kwietniowego szczytu była mocnym sygnałem podażowym. Teraz, jeśli kurs pokona 50-dniową średnią, otrzymamy mocny sygnał do dalszych spadków”.

Na jakie dane makroekonomiczne warto zwrócić uwagę w tym tygodniu?

W czwartek, 6 czerwca Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie zmiany stóp procentowych. Rynek jest przekonany, że Europejski Bank Centralny rozpocznie wtedy cykl obniżek stóp procentowych o 25 punktów bazowych.

Nie ma jednak pewności, jakie będą kolejne ruchy Europejskiego Banku Centralnego, dlatego inwestorzy będą wyczekiwać konferencji EBC, która nastąpi bezpośrednio po ogłoszeniu decyzji w sprawie stóp procentowych.

W środę decyzje w sprawie stóp procentowych podejmą również Bank Kanady oraz Rada Polityki Pieniężnej. W przypadku Banku Kanady, ekonomiści również spodziewają się obniżki stóp, natomiast Rada Polityki Pieniężnej na pewno pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Ponadto, w środę opublikowany zostanie raport ADP dotyczący zatrudnienia w sektorze prywatnym w Stanach Zjednoczonych w maju. W piątek zaś opublikowane zostaną dane z amerykańskiego rynku pracy, takie jak stopa bezrobocia czy zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.

Analiza pary USD/PLN

Marcin Kiepas zwrócił uwagę, że “pomimo ostatniej słabości do dolara, złoty nadal pozostaje mocny. Wpływ na parę walutową USD/PLN w najbliższym czasie powinny mieć jednak przede wszystkim nastroje na rynkach globalnych i informacje ze światowej gospodarki”.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...