Trump wyprzedza Bidena w drodze o fotel Prezydenta USA!

W najnowszym odcinku programu “Rynki z EXANTE”, analityk, inwestor giełdowy i redaktor Telewizji Biznesowej Marcin Podlacki analizuje sytuację na rynkach finansowych w połowie maja. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Co dzieje się na rynkach światowych?

W ostatnim tygodniu zmienność na największych światowych rynkach finansowych nieco wyhamowała. Co istotne, popularny Indeks strachu i chciwości znajduje się obecnie na neutralnym poziomie, choć amerykański indeks S&P 500 znajduje się już bardzo blisko historycznych maksimów.

Warto przy tym dodać, że Indeks strachu i chciwości jeszcze nieco ponad miesiąc temu znajdował się w rejonie ekstremalnej chciwości, a następnie bardzo szybko spadł do poziomu strachu.

Wybory w USA: Donald Trump z przewagą nad Joe Bidenem

Z opublikowanego w poniedziałek sondażu Siena College i “The New York Times” wynika, że Donald Trump prowadzi z Joe Bidenem ze znaczącą przewagą w pięciu z sześciu kluczowych stanach, gdzie Biden wygrał w 2020 roku.

Badanie wskazuje na dwucyfrową przewagę Trumpa w Nevadzie i Georgii, siedmiopunktową w Arizonie i Michigan oraz trzypunktową w Pensylwanii. Jak notuje “The New York Times”, za słabszymi wynikami w Arizonie, Georgii i Nevadzie stoi zmniejszające się poparcie Bidena wśród grup wyborców, dzięki którym wygrał tam w 2020 roku.

Mowa tu o najmłodszych wyborcach (do 29. roku życia), Latynosach i Afroamerykanach. W tych dwóch pierwszych grupach obaj kandydaci mają mniej więcej to samo poparcie, podczas gdy cztery lata temu ci wyborcy zdecydowanie preferowali Bidena.

Co w tym tygodniu znajdziemy w kalendarzu makroekonomicznym?

Marcin Podlacki zaznaczył, że najważniejsze publikacje będą miały miejsce w środę, o godzinie 14:30. Mowa tu o odczycie inflacji CPI ze Stanów Zjednoczonych. Te dane, zdaniem Marcina Podlackiego, napędzą zmienność na rynkach w tym tygodniu.

Notowania S&P 500, DAX 40 i NASDAQ 100 okiem Marcina Podlackiego

W ostatnim tygodniu zmienność na największych światowych giełdach znacząco wyhamowała. W opinii Marcina Podlackiego, “mamy do czynienia ze stagnacją na rynkach w końcówce sezonu wynikowego. Skokowej zmienności nie powinniśmy się zatem spodziewać aż do 22 maja, kiedy to wyniki kwartalne opublikuje NVIDIA”.

Warto zauważyć, że na indeksie NASDAQ 100 w ostatnim miesiącu wróciliśmy z okolic 17 000 punktów na poziom 18 200, co oznacza, że jesteśmy już bardzo blisko historycznego szczytu.

Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia na indeksie S&P 500. Marcin Podlacki przewiduje, że rynek może nawet podejść pod historyczne maksimum jeszcze przed środowym odczytem inflacji. Następnie zaś dojdzie do silniejszego ruchu w jedną lub drugą stronę, w zależności od tego, jaki będzie odczyt.

Marcin Podlacki ostrzegł, że “wyższy od prognoz ekonomistów odczyt inflacji sprawiłby, że na wykresie S&P 500 wyrysowana zostanie formacja podwójnego szczytu, co stanowiłoby silny impuls podażowy. W efekcie, mogłoby dojść do korekty nawet rzędu 6%, co oznaczało spadek kursu indeksu poniżej 5000 punktów”.

Z kolei indeks DAX 40 już pod koniec ubiegłego tygodnia ustanowił nowy historyczny szczyt, co pokazuje jak dobre nastroje panują na europejskim rynku – i to pomimo rozczarowujących odczytów makroekonomicznych na Starym Kontynencie.

Zdaniem Marcina Podlackiego, “inwestorzy po prostu zakładają rychłe podwyżki stóp procentowych i napędzenie gospodarki w przyszłości”.

Analiza spółki NVIDIA

Marcin Podlacki zwrócił uwagę, że “kurs akcji spółki NVIDIA wrócił do okolic 900 dolarów, lecz w tym momencie brakuje paliwa, aby cena znów znalazła się w okolicach historycznego szczytu z pierwszej połowy marca, znajdującego się w okolicach 970 USD”.

W opinii Marcina Podlackiego “w oczekiwaniu na satysfakcjonujące wyniki finansowe, kurs spółki NVIDIA jeszcze przed raportem będzie próbował podejść w okolice historycznego szczytu. Następnie może jednak nie dojść do kontynuacji rajdu wzrostowego, jeśli raport finansowy będzie zgodny z oczekiwaniami analityków”.

Z drugiej strony, jeżeli raport finansowy będzie znacząco wyższy od rynkowego konsensusu, a perspektywy na przyszłość będą lepsze od wcześniejszych projekcji, to według Marcina Podlackiego, NVIDIA będzie kontynuować swoją passę wzrostową, a poziom 1000 dolarów za akcję szybko zostanie pokonany.

Analiza Bitcoina

Kurs Bitcoina notuje coraz głębsze dołki. Na ten moment nie widać jeszcze odwrócenia trendu. Marcin Podlacki spodziewa się jednak, że “jak tylko wrócimy do wzrostów, to czeka nas kilka bardzo mocnych sesji, nowy historyczny szczyt i przekroczenie poziomu 70 tysięcy dolarów”.

Analiza złota

Marcin Podlacki zauważył, że ostatnie sesje na rynku złota przyniosły dynamiczny wzrost. Kurs ponownie zdołał wyłamać opór znajdujący się na poziomie 2300 dolarów za uncję, co według Marcina Podlackiego oznacza, że “inwestorzy ponownie wierzą w ruch wzrostowy na rynku złota, dzięki czemu kurs może w najbliższym czasie wrócić powyżej 2400 USD”.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...