Transformacja sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce

W najnowszym wywiadzie Marek Klapa, redaktor Telewizji Biznesowej, porozmawiał z Dariuszem Kubackim, wiceprezesem ABSL, na temat sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Jakie są przyczyny zwolnień w sektorze nowoczesnych usług biznesowych?

Dariusz Kubacki oznajmił, że niektóre firmy w sektorze nowoczesnych usług biznesowych zdecydowały się na redukcję zatrudnienia czy nawet na zamknięcie lokalizacji w Polsce, co jest wynikiem transformacji globalnej.

Po kryzysie covidowym i energetycznym biznes po prostu się zmienia. Wspomniane zwolnienia w tym sektorze to jednak pojedyncze przypadki i stanowią one korekty zatrudnienia po znaczących wzrostach zatrudnienia w latach 2021-2022. Z punktu widzenia całego sektora nadal zaś widzimy wzrost zatrudnienia.

Jaki obraz sektora wyłania się po lekturze ostatniego raportu ABSL o sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Polsce?

Dariusz Kubacki wyjaśnił, że z 15. edycji raportu ABSL o sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Polsce wynika, iż znaczenie tego sektora dla gospodarki rośnie – stanowi on już 5,3% PKB Polski.

Obecnie w tym sektorze w naszym kraju pracuje już około 457 tysięcy pracowników, co stanowi wzrost o 3,7% rok do roku i aż 7% ogólnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w Polsce.

Co więcej, jest to sektor wysoce zinternalizowany i jego wartość eksportu wzrosła w ujęciu rocznym o 20%, do poziomu 36 miliardów dolarów. Mało tego, 55% usług wykonywanych w tym sektorze to usługi wysoce wyspecjalizowane i zaawansowane.

Jakie mamy trendy w polskim sektorze nowoczesnych usług biznesowych w 2024 roku?

Dariusz Kubacki zaznaczył, że “praktycznie wszystkie trendy dotyczą wzrostu efektywności, czyli zwiększania się wartości pracy, która jest wytwarzana. Praca ta jest coraz mniej transakcyjna, a coraz bardziej produktywna. Warto dodać, że ten wzrost jest odpowiedzią na wzrost kosztów pracy”.

Kolejnym widocznym trendem jest wzrost wartości eksportu w przeliczeniu na jednego pracownika. Okazuje się bowiem, że wzrost ilości pracowników był znacznie mniejszy niż w latach poprzednich, ale jednocześnie sektor jest w stanie dostarczać dużo więcej wartości dla polskiej gospodarki, a sami pracownicy – dla firm, w których są zatrudnieni”.

Trend ten wynika z większej specjalizacji pracowników oraz inwestycji w sektorze opartych na technologii. W efekcie, firmy zaczęły już się koncentrować na podnoszeniu umiejętności obecnie zatrudnionych pracowników, a nie na zatrudnianiu nowych.

Gdzie jesteśmy w procesie transformacji sektora nowoczesnych usług biznesowych?

Dariusz Kubacki stwierdził, że transformacja sektora nowoczesnych usług biznesowych, czyli ich zmiana ich charakterystyki z centrów usług finansowych w stronę nowych technologii odbywa się na bazie, która była budowana przez 15 lat. Nie jest to zatem transformacja gwałtowna.

Warto podkreślić, że jeszcze 10-15 lat temu konkurencja dla Polski wynikała z niskich kosztów pracy, która jest w naszym kraju dostarczana. Dziś zaś konkurencję stanowi centrala firmy, która wynika z unikalnych umiejętności i wysokiego wykształcenia oraz doświadczenia pracowników, a nie niskich kosztów pracy.

Polska w sektorze nowoczesnych usług biznesowych konkuruje dziś zatem w droższymi, bardziej rozwiniętymi krajami.

Jak AI i ESG wpływają na transformację sektora nowoczesnych usług biznesowych w 2024 roku?

Dariusz Kubacki zwrócił uwagę, że na “rewolucję AI należy spojrzeć bardziej długoterminowo. Pierwszym etapem transformacji sektora nowoczesnych usług biznesowych była bowiem globalizacja. Następnie głównym trendem była automatyzacja, po której nastąpiła robotyzacja”.

Sztuczna inteligencja jest zaś kolejnym krokiem w rozwoju. Sektor pracuje zaś teraz nad tym, aby wpływ AI na jego transformację był dużo większy niż wpływ z automatyzacji czy robotyzacji. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak się zdarzy, ponieważ inwestycje w ten sektor są dużo większe.

Należy jednak zaznaczyć, że sztuczna inteligencja na chwilę obecną jest narzędziem – i przez dłuższy okres nie ulegnie to zmianie. Dla pracowników sektora nowoczesnych usług biznesowych wykorzystywanie AI jest zaś czymś całkowicie naturalnym. Potencjał do rozwoju transformacji sektora w oparciu o AI w Polsce jest więc ogromny.

Dariusz Kubacki wskazał ponadto, że “ponad 70% firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce posiada już strategię ESG, która najczęściej jest częścią strategii globalnej danej firmy. W firmach pojawiają się już jednostki, które opracowują metryki do raportowania ESG i wykonują takie raporty”.

Czego polski sektor nowoczesnych usług biznesowych oczekuje od otoczenia biznesowego, myśląc o dalszym rozwoju?

Dariusz Kubacki poinformował, że “polski sektor usług biznesowych oczekuje od otoczenia biznesowego przede wszystkim zaufania i współpracy. Otoczenie biznesowe musi nadal wierzyć, że Polska jest właściwym miejscem do inwestowania o dużym potencjale ludzkim”.

Aby jednak potencjał polskiego sektora usług biznesowych mógł się w pełni zrealizować, potrzebne są również działania ze strony prawodawców. Dotyczą one takich działań, jak zmiana systemu edukacji w stronę mniej kształcącego urzędników, a bardziej kształcącego innowatorów i liderów.

Niezbędna jest również stabilność prawa i regulacji. Biznes nie lubi bowiem nieprzewidywalności. Kolejnym istotnym elementem jest uproszczenie procesów migracyjnych. Ponadto, sektor ten nadal potrzebuje również zachęt inwestycyjnych.

Zobacz więcej

Polecamy

Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...