Transformacja energetyczna i raportowanie ESG: wyzwania i perspektywy dla polskich firm

Sebastian Zientara, dyrektor Departamentu Aktywów Zielonych w mLeasing, w rozmowie z redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, Tymoteuszem Nowakiem, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, omawia tematy związane z ESG i transformacją energetyczną. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Czym są aktywa zielone?

Sebastian Zientara oznajmił, że w jego ocenie “aktywa zielone to po prostu aktywa, które pozwalają firmom na stopniową dekarbonizację”.

Czy transformacja energetyczna wymaga gigantycznego zasobu finansowego?

Sebastian Zientara oświadczył, że “transformacja energetyczna pochłonie gigantyczny zasób finansowy, co budzi obawy bardzo wielu przedsiębiorców, szczególnie tych należących do sektora małych i średnich firm”.

Czy w przyszłości przy udzielaniu kredytów będzie brany pod uwagę rating ESG firmy?

Sebastian Zientara przyznał, że “choć większość przedsiębiorców nie zdaje sobie dziś z tego sprawy, rating ESG będzie wpływał na to, czy firma będzie mogła pozyskać kredyt”.

Jak wypromować klienta, który bierze udział w finansowaniu zielonych produktów?

Sebastian Zientara podkreślił, że “klient, który bierze udział w finansowaniu zielonych produktów łatwiej będzie mógł uzyskać kredyt. Co więcej, będzie on wspierany w swoich działaniach mających na celu dekarbonizację”.

Sebastian Zientara o Zielonym Ładzie

Sebastian Zientara stwierdził, że “Zielony Ład to przykład źle przeprowadzonej transformacji energetycznej. Nie został on bowiem poprzedzony odpowiednią edukacją”.

Czy motywacja ekonomiczna jest kluczowa dla tego, żeby firmy chciały się dekarbonizować?

Sebastian Zientara zaznaczył, że “dziś bardzo duża część firm nie zamierza się dekarbonizować, jeśli nie będzie im się to opłacać ekonomicznie. W praktyce jednak, przy podjęciu odpowiednich działań przez przedsiębiorstwa, dekarbonizacja może się opłacać. Niezbędna do tego jest jednak odpowiednia edukacja”.

Sebastian Zientara ostrzegł, że “jeśli wsparcie edukacyjne w zakresie dostępu do finansów i finansowania sektorowego oraz wdrażania właściwych rozwiązań nie zostanie zapewnione, przedsiębiorcy zaczną protestować przeciwko regulacjom narzuconym przez Unię Europejską, które dotyczą dekarbonizacji”.

Dlaczego samo finansowanie nie wystarcza dla transformacji energetycznej?

Sebastian Zientara wskazał, że w dobie nowych regulacji, firma finansowa przestaje być dostarczycielem kapitału, podmiotem zajmującym się tylko finansowanie, a staje się prawdziwym hubem informacyjnym.

Jak zachęcić przedsiębiorców do uczestnictwa w transformacji energetycznej?

Sebastian Zientara oznajmił, że “kluczem do sukcesu jest odpowiednie edukowanie przedsiębiorców; wskazywanie im, że istnieją programy unijne zapewniające poważne pieniądze na przeprowadzenie transformacji; oraz pomoc w pozyskiwaniu tych środków”.

Czy rząd może przymusowo zmusić nas do korzystania z bardziej ekologicznych rozwiązań?

Absolutnie nie. Zmuszanie systemowe obywateli absolutnie się nie sprawdza. Zdaniem Sebastiana Zientary społeczeństwo musi natomiast być edukowane, że niektóre ekologiczne rozwiązania mogą być opłacalne ekonomicznie, a na dodatek nieekologiczne rozwiązania negatywnie wpływają na jakość powietrza i w konsekwencji – na nasze zdrowie.

Ponadto, Sebastian Zientara uważa, że rząd powinien nas zachęcać do aktywnego korzystania ze środków unijnych i innych programów publicznych dążących do transformacji energetycznej.

Zobacz więcej

Polecamy

Te spółki warto mieć w portfelu! Benefity dla akcjonariuszy - Marcin Tuszkiewicz

Zyskaj więcej dzięki akcjom tych spółek – benefity dla akcjonariuszy!

0
Na giełdzie można zarabiać na trzy sposoby - za pomocą zmiany ceny spółki, dzięki dywidendom oraz za pomocą benefitów dla akcjonariuszy! Ta trzecia forma...
Rynki w euforii. Jak to się skończy? - Inwestowanie (z) głową

Czy S&P 500 i Nasdaq 100 będą nadal rosnąć? Prognozy na 2025 rok

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...
Telewizja Biznesowa Logo
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.