W emitowanym na antenie Telewizji Biznesowej programie “Pogromcy Absurdów” Marcin Zarzycki oraz Artur Kuczmowski komentują, rozbijają młotkiem absurdy życia i prowadzenia biznesu w Polsce.
Z sarkazmem rozbierają na czynniki pierwsze otaczającą nas rzeczywistość, wyśmiewają realia prowadzenia firm, współczują przedsiębiorcom, szydzą z polityków i zastanawiają się czy kiedyś będzie normalnie.
Marcin to fan liczb, statystyk i podatków od ponad 10 lat mierzący się z prowadzeniem działalności nad Wisłą. Artur to idealista, do szpiku kości przesiąknięty estońską prostotą w prowadzeniu firmy.
Ci dwaj Pogromcy Absurdów mając do wyboru śmiać się lub płakać, wybierają to pierwsze, nie załamują rąk i starają się walczyć z głupotą. W kolejnym odcinku Marcin Zarzycki oraz Artur Kuczmowski poruszyli takie tematy, jak rozporządzenie MiCA, legislacyjny chaos czy zakaz produkcji pelletu. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Polska nie wdrożyła regulacji MiCA na czas
Artur Kuczmowski poinformował, że “30 grudnia w Unii Europejskiej rozpoczęło się stosowanie rozporządzenia MiCA, które dotyczy kryptoaktywów. Do tego dnia Polska miała czas, aby przygotować i zaimplementować do porządku prawnego swoje własne przepisy wdrażające to rozporządzenie”.
Projekt ustawy zapewniającej stosowanie rozporządzenia MiCA w prawie krajowym jest natomiast nadal w trakcie procedury legislacyjnej. W takiej sytuacji rozporządzenie MiCA należy stosować bezpośrednio.
Z kolei Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, publikując oficjalny komunikat do przedsiębiorców dotyczący rozporządzenia MiCA, odwołuje się do… projektu ustawy zapewniającej stosowanie tego rozporządzenia. A przecież na dziś nie wiemy czy ta ustawa zostanie uchwalona i zaimplementowana do porządku prawnego w obecnym kształcie.
Jak dwa zespoły w Ministerstwie Finansów stworzyły legislacyjny chaos?
Marcin Zarzycki wskazał, że “w ubiegłym roku w Ministerstwie Finansów toczone były prace nad wdrożeniem podatku wyrównawczego oraz nad wprowadzeniem zwolnienia z podatku VAT w różnych krajach Unii Europejskiej. Nad tymi przepisami pracowały dwa oddzielne zespoły”.
Pierwsza z tych dwóch ustaw weszła w życie 6 grudnia, a druga – dwa dni później. Niestety, okazało się, że zakresy prac obu tych zespołów się ostatecznie pokryły w zakresie przepisów z obszaru Kodeksu karno-skarbowego.
W efekcie, jeden przepis Kodeksu karno-skarbowego zaczął mieć dwa zupełnie różne brzmienia i… nikt w całym procesie legislacyjnym tego nie zauważył. Ustawy weszły w życie 1 stycznia tego przepisu Kodeksu karno-skarbowego nie da się zastosować w praktyce.
Ostatecznie zmianę w przepisach Kodeksu karno-skarbowego Ministerstwo Finansów dodało do… nowelizacji ustawy Prawo lotnicze.
Resort klimatu zakaże używania drewna, wiórów, trocin i zrębków do celów energetycznych?
Artur Kuczmowski oznajmił, że “zgodnie z nową dyrektywą, zakazuje się spalanie surowca drzewnego, który może być wykorzystywany przez przemysł. Za drewno energetyczne może zaś być uznany surowiec drzewny o obniżonej wartości i cechach uniemożliwiających jego ponowne przetworzenie”.
W efekcie, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, tworząc własną definicję prawną drewna energetycznego, zakazało do używania do celów energetycznych nie tylko pełnowartościowego drewna… ale także wiórów, trocin i zrębków.
Taki zakaz objąłby zatem również produkcję pelletu, ponieważ nie da się go wyprodukować bez zrębków i trocin. Warto przy tym dodać, że w ramach programu Czyste Powietrze aż 53% beneficjentów wymieniło swoje stare piece na… kotły na pellet.
W rezultacie, Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie wyklucza, że już wkrótce kotły na pellet będą musiały zostać zastąpione kotłami na bardziej ekologiczną, lecz droższą biomasę rolniczą, gdyż pellet nie będzie mógł być produkowany w Polsce.