Tenisowa kariera Katarzyny Nowak w czasach PRL-u – Część #1

W pierwszej części wywiadu redaktora naczelnego Telewizji Biznesowej, Tymoteusza Nowaka, z Katarzyną Nowak, prekursorką tenisa zawodowego w Polsce, cofamy się do czasów PRL-u, aby odkryć początki tenisa w naszym kraju. Katarzyna Nowak dzieli się swoimi doświadczeniami i trudnościami, z jakimi zmagała się jako młoda zawodniczka.

Jakie wyzwania musiały pokonywać polskie tenisistki w latach osiemdziesiątych? Przekonamy się poniżej:

Jakie było postrzeganie tenisa w czasach PRL-u?

Katarzyna Nowak oznajmiła, że “okres Polskiej Republiki Ludowej – a zwłaszcza stan wojenny i lata po nim – był trudnym momentem dla całego społeczeństwa. Ludzie mieli problemy z zakupem podstawowych produktów, a tenis absolutnie nie wpisywał się w ideologię ówczesnego systemu, dlatego wrzucono go do ostatniej szuflady zainteresowań”.

Warto również dodać, że po stanie wojennym Katarzyna Nowak, choć była jedną z najlepszych juniorek na świecie, to jako obywatelka Polski nie mogła latać do pewnych państw, takich jak Stany Zjednoczone. W praktyce, Katarzyna Nowak miała o 60% mniej startów od swoich rywalek, jej rozwój był więc wyraźnie hamowany.

Mało tego, w Polsce w tenisa trenowało się większymi piłkami lokalnej produkcji o zupełnie innej specyfice, gdyż w naszym kraju nie można było wtedy kupić sprzętu używanego na całym świecie. Ostatecznie tenis w Polsce w okresie Polskiej Republiki Ludowej udało się jednak uratować dzięki niesamowitej determinacji osób, które kochały ten sport.

Jakie problemy napotkała najlepsza polska tenisistka po upadku PRL-u?

Katarzyna Nowak wyjaśniła, że okres transformacji również był trudny, ponieważ Polska nie miała żadnych struktur tenisowych. W naszym kraju była zaledwie jedna hala tenisowa, nie było również pieniędzy na jakiekolwiek wspieranie tego sportu.

Następnie profesjonalizacja tenisa w Polsce rozpoczęła się z początkiem lat dziewięćdziesiątych, w Polsce zaczęto organizować międzynarodowe turnieje, a Polski Związek Tenisowy dynamicznie się rozwijał, wpompowano w niego duże kwoty. W efekcie, w okresie ostatnich 25 lat Polska zrobiła kolosalny skok pod względem infrastruktury.

Jakie były różnice między turniejami tenisowymi w Polsce a za granicą w tamtym okresie?

Katarzyna Nowak wskazała, że w okresie Polskiej Republiki Ludowej Polski Związek Tenisowy po prostu nie miał pieniędzy, gdyż władza miała dyskryminacyjne podejście wobec tego sportu. Z kolei, na przykład we Włoszech zawodnicy z całego kraju biorący udział w lokalnych, prestiżowych turniejach byli opłacani przez organizatorów.

Co gorsza, Katarzyna Nowak nie mogła wziąć udziału w półfinale międzynarodowego turnieju wysokiej rangi w Mediolanie, ponieważ musiała wrócić na Spartakiadę młodzieży w Polsce. Zawody w kraju dla władz Polskiej Republiki Ludowej były zatem ważniejsze od kariery międzynarodowej zawodników.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...