Ten jeden raport może ponownie zdołować kurs dolara

W 14. odcinku programu „Rynki z Axi” Arkadiusz Jóźwiak – redaktor Telewizji Biznesowej, omawia bieżącą sytuację na rynkach finansowych. Czym żyły rynki na przestrzeni minionego tygodnia i jakie trendy mogą dominować w przyszłości? Przekonamy się poniżej:

Niemiecki indeks DAX 40 pokonał historyczny szczyt

Indeks DAX 40 pod koniec ubiegłego tygodnia wybił nowe historyczne szczyty. Co więcej, w tym tygodniu niemiecki indeks poprawia te maksima, co jest jednoznacznym byczym sygnałem.

Optymizm na rynku jest bowiem bardzo duży, a na dodatek w dalszym ciągu wzrastają oczekiwania, które mogą windować notowania aktywów ryzykownych. Trudno jednak obecnie oszacować dokąd ta zwyżka może być kontynuowana.

Amerykańskie indeksy coraz bliżej historycznych maksimów?

Amerykańskie indeksy giełdowe w ostatnim czasie wybiły powyżej technicznych stref oporu. Do historycznych szczytów dzieli je jednak jeszcze pewien dystans. Zdaniem Arkadiusza Jóźwiaka to właśnie ich historyczne maksima będą zasięgami obecnego ruchu wzrostowego.

Co wpłynie na kurs dolara w tym tygodniu?

Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia jest publikacja raportu dotyczącego inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych. Będzie ona miała miejsce w środę o 14:30. Jeśli finalny odczyt nie pokryje się z oczekiwaniami, na rynku walutowym może dojść do drastycznych wahań kursów.

Prognozy wysokości stóp procentowych Fed

Konsensus rynkowy zakłada, że pierwsza obniżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych najwcześniej nastąpi dopiero w drugiej połowie września bieżącego roku. To, czy obniżka faktycznie będzie miała wtedy miejsce, zależy jednak w dużej mierze od danych dotyczących inflacji konsumenckiej.

Arkadiusz Jóźwiak przypomniał bowiem, że Rezerwa Federalna USA podwyższała drastycznie stopy procentowe, aby przeciwdziałać wzrostowi inflacji, co oczywiście przełożyło się na spadek dynamiki wzrostu cen. Ostatnie miesiące przyniosły jednak ponowny wzrost wskaźnika CPI.

Kiedy spadnie inflacja konsumencka w USA?

Inflacja konsumencka wzrastała w lutym i marcu. Teraz ekonomiści prognozują, że inflacja w kwietniu spowolniła z 3,5% do 3,4% w ujęciu rocznym. Analitycy przewidują jednocześnie, że inflacja konsumencka w ujęciu miesięcznym utrzymała się na poziomie 0,4%.

Zdaniem Arkadiusza Jóźwiaka, “byłby to dość wysoki odczyt, trudno więc w tych warunkach rynkowych oczekiwać zmian stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. To może się jednak zmienić, zależnie od tego, jak bardzo finalny odczyt inflacyjny będzie odbiegał od tych oczekiwań”.

Arkadiusz Jóźwiak podkreślił przy tym, że “większy od oczekiwań spadek inflacji w ujęciu rocznym mógłby nie tylko doprowadzić do rewizji oczekiwań rynku dotyczących terminu pierwszej obniżki stóp procentowych, ale również wspierałby spadek kursu dolara amerykańskiego oraz wzrost akcji i kryptowalut”.

USDCHF – analiza kursu

Kurs dolara amerykańskiego względem franka szwajcarskiego zaliczył na początku maja poważny spadek. Wyprzedaż ta doprowadziła do zejścia poniżej jednego lokalnego poziomu wsparcia.

Co istotne, przecena ta finalnie zatrzymała się na poziomie kolejnego lokalnego poziomu wsparcia. W minionym tygodniu dolar amerykański względem franka doświadczył zaś korekcyjnego odbicia. Zwyżka zatrzymała się już jednak w rejonie najbliższego możliwego oporu.

Teraz na tej parze walutowej znów pojawiła się presja podażowa, która może doprowadzić do ruchu spadkowego w kierunku ostatnich dołków lub nawet do wyprzedaży poniżej pułapu 0,89, gdzie znajduje się kolejne istotne wsparcie.

USDJPY – analiza kursu

Kurs dolara amerykańskiego do jena japońskiego doświadczył w ubiegłym tygodniu dość wyraźnego odbicia wzrostowego.

Momentum tego rajdu już jednak bardzo mocno wyhamowało, co, według Arkadiusza Jóźwiaka, “może być pierwszą przesłanką, że dolar nie będzie miał teraz wystarczająco siły, aby powrócić do niedawnych szczytów i ponownie sięgnąć pułapu 160 jenów”.

Arkadiusz Jóźwiak spodziewa się, że para walutowa USDJPY będzie się poruszać się w konsolidacji aż do środowego popołudnia. Następnie, po publikacji wskaźnika inflacji konsumenckiej w USA w kwietniu, albo dolar wybije jej górne ograniczenie, albo będzie zmierzać w kierunku istotnego wsparcia zlokalizowanego na poziomie 152 jenów.

USDPLN – analiza kursu

Poprzedni tydzień na parze walutowej USDPLN przyniósł nam spadek poniżej 4 złotych. W piątek doszło jednak do silnego odbicia. Do tej pory zwyżka ta nie spowodowała jednak powrotu dolara powyżej 4 złotych.

Zdaniem Arkadiusza Jóźwiaka osiągnięcie tego poziomu i odbicie od niego mogłoby nawet zainicjować spadek w kierunku 3,92 PLN, gdzie przebiega linia wieloletniej tendencji wzrostowej, która stanowi bardzo istotne wsparcie.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...