Te banki centralne obniżą stopy procentowe już w tym tygodniu

W 17. odcinku programu „Rynki z Axi” Arkadiusz Jóźwiak – redaktor Telewizji Biznesowej, omawia bieżącą sytuację na rynkach finansowych. Czym żyły rynki na przestrzeni minionego tygodnia i jakie trendy mogą dominować w przyszłości? Przekonamy się poniżej:

Prognoza cen złota

Jeszcze niedawno złoto kosztowało ponad 2400 dolarów za uncję. Dzisiaj już jego cena nieznacznie przekracza 2300 USD.

Zdaniem Arkadiusza Jóźwiaka “z technicznego punktu widzenia wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie ta tendencja spadkowa będzie kontynuowana. Najbliższe wsparcie jest bowiem zlokalizowane w rejonie 2290 dolarów za uncję. Spadek złota poniżej tego zakresu mógłby zaś sygnalizować potencjalną zmianę tendencji”.

Kiedy nadejdzie korekta na srebrze?

Na rynku srebra już dwa tygodnie temu ruch wzrostowy się zatrzymał. Obecnie zaś mamy do czynienia z kontynuacją rajdu spadkowego. W ocenie Arkadiusza Jóźwiaka “w grę wchodzi tutaj nawet osunięcie się ceny srebra do technicznego wsparcia zlokalizowanego na poziomie 28,8 USD”.

Ekspert podkreślił jednak, iż nie można wykluczać, że aktualny ruch spadkowy jest tylko formą chwilowej korekty, która doprowadzi do retestu pokonanego wcześniej oporu. Co więcej, odbicie od tego poziomu, mogłoby zainicjować rajd wzrostowy nawet w kierunku 34,50 USD za uncję.

Notowania ropy WTI w trendzie bocznym?

Notowania ropy WTI od pewnego czasu utrzymują się w trendzie bocznym. Według Arkadiusza Jóźwiaka jest to typowa konsolidacja, której dolnej ograniczenie wyznacza wsparcie w rejonie 76 dolarów za baryłkę, a górne ograniczenie – opór w wysokości 80,40 USD.

Arkadiusz Jóźwiak zaznaczył, iż “uwzględniając, że wcześniejsza tendencja była spadkowa, to wybicie dołem z konsolidacji jest bardziej prawdopodobne. W takim przypadku notowania ropy WTI mogłyby zmierzać w kierunku 72 dolarów za baryłkę”.

Analiza techniczna indeksu Dow Jones

Indeks Dow Jones na przestrzeni ostatnich dni doświadczył silnego rajdu spadkowego. Doszło bowiem do wybicia dwóch istotnych stref wsparcia. Przecena zatrzymała się jednak w okolicy linii tendencji wzrostowej.

Co więcej, w miniony piątek pojawiła się presja popytowa – na tyle silna, że doprowadziła ona do powrotu amerykańskiego indeksu nad poziom 38 500 punktów. Arkadiusz Jóźwiak oznajmił, że “jeżeli zwyżka dalej będzie kontynuowana, to w grę wchodzi nie tylko testowanie kolejnych oporów, lecz nawet wybicie nowego historycznego maksimum”.

Bitcoin w zawieszeniu – scenariusze dla rynku kryptowalut

Po imponującym rajdzie wzrostowym, Bitcoin w ostatnim czasie doświadczył korekty spadkowej. Nie była ona jednak szczególnie głęboka – ograniczyła się jedynie do retestu ostatnio pokonanego oporu, który teraz stanowi wsparcie przyjmujące wartość 67 000 dolarów.

Warto podkreślić, że podobna reakcja w tym samym momencie pojawiła się w przypadku wielu altcoinów, które również dotarły w ostatnim czasie w rejony technicznych stref wsparcia.

Zdaniem Arkadiusza Jóźwiaka wszystko to sygnalizuje odbicie na rynku kryptowalut i powrót na ścieżkę wzrostów. Jeśli tak się stanie, Bitcoin na przestrzeni kilku tygodni będzie mógł wybić nowy historyczny szczyt.

Analiza techniczna pary USD/CHF

Kurs dolara amerykańskiego wobec franka szwajcarskiego w drugiej połowie minionego tygodnia doświadczył wyraźnego spadku. W efekcie, para USD/CHF osunęła się poniżej istotnego wsparcia. W tym momencie przecena została zatrzymana w okolicach poziomu 0.90.

Arkadiusz Jóźwiak wskazał, że “jeśli ten poziom zostanie pokonany, notowania pary USD/CHF będą mogły zmierzać nawet w kierunku 0.889”.

Analiza techniczna pary USD/CAD

Kurs dolara amerykańskiego wobec dolara kanadyjskiego również znajduje się w rejonie technicznego, horyzontalnego wsparcia po silnych spadkach w drugiej połowie ubiegłego tygodnia. Mowa tutaj o poziomie 1.36. Co więcej, tuż pod tą wartością przebiega linia tendencji wzrostowej.

Na początku tego tygodnia doświadczamy zaś wzrostowego odbicia. Według Arkadiusza Jóźwiaka, na ten moment trudno jednak stwierdzić czy będzie w stanie się ono utrzymać, gdyż w tym tygodniu czeka nas wiele istotnych publikacji makroekonomicznych.

Bank Kanady planuje obniżyć stopy procentowe w tym tygodniu?

W środę Bank Kanady podejmie decyzję w sprawie zmiany stóp procentowych. Na ten moment ekonomiści spodziewają się obniżki o 25 punktów bazowych, co mogłoby doprowadzić do osłabienia dolara kanadyjskiego.

Co dalej ze stopami procentowymi EBC i NBP?

W tym tygodniu – w czwartek – decyzję w sprawie zmiany stóp procentowych podejmie również Europejski Bank Centralny. Ekonomiści szacują, że w tym przypadku również dojdzie do obniżki o 25 punktów bazowych.

W środę zaś decyzję w sprawie zmiany stóp procentowych podejmie Rada Polityki Pieniężnej. Praktycznie wszyscy analitycy spodziewają się jednak, że pozostaną one na niezmienionym poziomie.

Czego oczekiwać od piątkowego raportu NFP?

W piątek o godzinie 14:30 poznamy raport z amerykańskiego rynku pracy. Na ten moment ekonomiści szacują, że zmiana zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym wyniosła w maju 185 tysięcy na plusie. Stopa bezrobocia ma natomiast utrzymać się na poziomie 3,9%.

Jeśli zmiana zatrudnienia będzie niższa od 185 tysięcy, wzrosną oczekiwania, że Rezerwa Federalna USA obniży stopy procentowe we wrześniu, co napędziłoby spadek kursu dolara amerykańskiego i wzrost aktywów ryzykownych – takich, jak akcje czy kryptowaluty.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...