Tak się robiło biznes w latach 90. | Biznes Rodzinny w burzliwych czasach

“Biznes Rodzinny w burzliwych czasach” to nowy program o przedsiębiorstwach rodzinnych w Polsce. Gośćmi programu będą zarówno nestorzy, jak i sukcesorzy firm, a także eksperci rynkowi. Firmy rodzinne to nie tylko biznesy tradycyjne, ale też innowacyjne, które próbują swoich sił na rynkach międzynarodowych.

Prowadzący program Rafał Kunaszyk z Inicjatywy Firm Rodzinnych wspólnie z gośćmi będzie zastanawiać się, jak firmy rodzinne powinny się zachować w dzisiejszych czasach, jak przetrwać turbulencje związane z wojnami handlowymi i niepewną przyszłością związaną z sytuacją geopolityczną.

Gośćmi szóstego odcinka programu “Biznes Rodzinny w burzliwych czasach” są Stefan Życzkowski, współwłaściciel i przewodniczący Rady Strategicznej Astor oraz Andrzej Barański, Prezes Herbewo International SA. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Jak powstała firma Astor?

Stefan Życzkowski ujawnił, że w liceum pisał gry komputerowe. We wrześniu 1987 roku udało mu się jedną z tych produkcji skomercjalizować i sprzedać. Miesiąc później, za pieniądze, które zarobił na sprzedaży tej gry, założył Stefan Życzkowski firmę Astor. Rok później otworzyli oni sklep komputerowy.

Sklep ten dość szybko jednak upadł, ale ich firma, która świadczyła usługi informatyczne, cały czas nie przynosiła strat. Na początku września 1991 roku Stefan Życzkowski doprowadził do profesjonalizacji firmy Astor. Co więcej, zaczęła ona wtedy działać w zupełnie innej dziedzinie – automatyce przemysłowej.

Jak Stefan Życzkowski z perspektywy czasu postrzega budowanie swojego biznesu?

Stefan Życzkowski stwierdził, że budowanie biznesu w latach dziewięćdziesiątych z jednej strony było bardzo trudne – ponieważ brakowało kapitału i doświadczenia, a z drugiej strony przedsiębiorcy mieli przed sobą wielki ocean możliwości. Wolnych przestrzeni było tyle, że jeśli robiło się coś porządnie, to sukces był gwarantowany.

Stefan Życzkowski o sukcesji w firmie Astor

Stefan Życzkowski oznajmił, że prezesem firmy Astor został 1 września 1991 roku. Następnie, po 27 latach bycia prezesem stwierdził, że powinien dać młodszym szansę. Wtedy rozpoczął się trzyletni proces profesjonalnej sukcesji. Okazała się ona w pełni udana.

Stefan Życzkowski oświadczył przy tym, że “aby dobrze przeprowadzić sukcesję, trzeba być na nią samemu gotowym. To sam prezes musi poczuć, że ciągnie firmę w dół. Do sukcesji nie można zatem nikogo przymusić”.

Czy w procesie sukcesji potrzebni są eksperci?

Stefan Życzkowski wskazał, że w jego przypadku skorzystanie z pomocy eksperta od sukcesji okazało się przydatne.

Jakie wyzwania stoją dziś przed firmą Astor?

Stefan Życzkowski poinformował, że “Astor aktualnie zamierza wyjść na Europę Środkowo-Wschodnią i zostać najbardziej zaufanym dostawcą technologii dla tego regionu. Ponadto, Astor zaczął w ostatnim czasie eksportować do Stanów Zjednoczonych”.

Kiedy Andrzej Barański postanowił przejąć firmę Herbewo?

Andrzej Barański oznajmił, że decyzja o przejęciu firmy rodzinnej Herbewo pojawiła się dość spontanicznie w 1987 roku. Chciał on zostać przedsiębiorcą, gdyż uważał, że praca na swoim jest lepsza. W efekcie, zdecydował się on wykupić akcje firmy Herbewo od swojej mamy.

Na początku chciał on zacząć działalność handlową. W tym celu wykupywał on upadające państwowe sklepy, wraz z personelem.

Jak Andrzej Barański rozwijał się jako przedsiębiorca na przestrzeni lat?

Andrzej Barański wyjawił, że jako przedsiębiorca rozwijał się na bardzo prostych zdarzeniach. Najpierw, prowadząc warsztat, nauczył się delegowania zadań.

Następnie, na wykładach dla młodych przedsiębiorców w Krakowskim Towarzystwie Przemysłowym, Andrzejowi Barańskiemu wytłumaczono na czym polega kredyt. Dzięki temu przestał się on bać kredytów i zaczął z nich korzystać. Od tego czasu do dziś jego biznes opiera się na kredycie.

Jakie w latach 90. były największe wyzwania w budowaniu biznesu?

Andrzej Barański zaznaczył, że największym wyzwaniem w latach dziewięćdziesiątych było dostanie kredytu. Było to praktycznie niemożliwe. Ostatecznie udało mu się uzyskać kredyt przez zbudowane wcześniej relacje.

W jaki sposób firma rodzinna może budować relacje biznesowe?

Andrzej Barański stwierdził, że najłatwiej jest być członkiem różnych organizacji, przede wszystkim tych gospodarczych. W ten sposób można poznać ludzi z rozmaitych środowisk, a każde środowisko potrafi wiele wnieść i nauczyć.

Jaką pasję ma Andrzej Barański?

Andrzej Barański przyznał, że jego pasją jest wino. Dawniej jeździł on po świecie i zwiedzał winnice. Następnie zaczął uprawiać on własną winnicę i tworzyć wina musujące.

Czy dziś w Polsce mamy burzliwe czasy?

Andrzej Barański oświadczył, że “abstrahując od wojny na Ukrainie, dziś w Polsce nie ma żadnej realnej burzliwości. W porównaniu do okresu komunizmu w naszym kraju, obecne czasy są łagodne jak baranek”.

Jakie wyzwania stoją dziś przed firmą Herbewo?

Andrzej Barański ujawnił, że dziś przede wszystkim liczy się to, iż jego starsza córka przejmie zarządzanie firmą Herbewo. Prawnie ta “zmiana warty” jest już przygotowana. Co istotne, władza w firmie jest przez Andrzeja Barańskiego przekazywana stopniowo.

Zobacz więcej

Polecamy

Te spółki warto mieć w portfelu! Benefity dla akcjonariuszy - Marcin Tuszkiewicz

Zyskaj więcej dzięki akcjom tych spółek – benefity dla akcjonariuszy!

0
Na giełdzie można zarabiać na trzy sposoby - za pomocą zmiany ceny spółki, dzięki dywidendom oraz za pomocą benefitów dla akcjonariuszy! Ta trzecia forma...
Rynki w euforii. Jak to się skończy? - Inwestowanie (z) głową

Czy S&P 500 i Nasdaq 100 będą nadal rosnąć? Prognozy na 2025 rok

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...
Telewizja Biznesowa Logo
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.