Sektor odnawialnych źródeł energii w Polsce przeżywa prawdziwy rozkwit. Piotr Świecki, Prezes Zarządu BXF Energia opowiada o stanie infrastruktury przesyłowej, a także o wyborze między wiatrakami a fotowoltaiką. Jak najnowsze zmiany w prawie wpływają na rozwój energetyki? Przekonamy się poniżej:
Jak wygląda rozwój OZE w Polsce w 2024 roku?
Piotr Świecki stwierdził, że “sektor OZE rozwija się dynamicznie, w zakresie fotowoltaiki powstaje bardzo dużo inwestycji, a w zakresie farm wiatrowych na lądzie mamy nowe otwarcie”.
Prezes BXF Energia wskazał, że ustawa odległościowa zliberalizowała ten rynek, a plany zredukowania minimalnej odległości wiatraków od gospodarstw domowych z 700 do 500 metrów mogą ten rynek jeszcze bardziej zliberalizować.
Prawdziwą bolączką, zdaniem Piotr Świeckiego, jest zaś okres rozwijania projektów wiatrowych. Trwają one po 5-6 lat, ponieważ procedury są bardzo skomplikowane. Problem ten dotyczy również fotowoltaiki, gdzie okres rozwoju projektu trwa około dwa lata.
W efekcie, prezes BXF Energia spodziewa się, że pierwsze projekty farm wiatrowych zostaną ukończone w latach 2026-2028. Warto przy tym dodać, że równocześnie w Polsce trwa program budowy farm wiatrowych na morzu. Pierwszy program jest już realizowany, a kolejne koncesje zostały rozdane dla Orlenu i PGE.
Piotr Świecki przypuszcza ponadto, że prywatni inwestorzy zostaną zaproszeni do współfinansowania inwestycji w farmy wiatrowe na morzu. Podsumowując, polską energetykę czeka bardzo wiele nowych inwestycji.
Czy Polska nadal cierpi na odmowy przyłączeniowe?
Piotr Świecki przyznał, że Polska nadal ma dość stare sieci energetyczne, lecz nie tylko nasz kraj zmaga się z problemami z przyłączami. Bardzo dużą liczbę odmów mamy praktycznie w każdym kraju Unii Europejskiej.
Wszystko dlatego, że rynek ten jest dziś spekulacyjny – deweloperzy zabiegają o warunki przyłączeniowe, chcą szybko rozwijać swoje projekty, a następnie sprzedawać je inwestorom. BXF Energia patrzy zaś na to szerzej i chce realizować te projekty od początku do końca.
Prezes BXF Energia zapowiedział ponadto, że “inwestycje w sieci przesyłowe będą następowały, Polskie Sieci Elektroenergetyczne zapowiedziały już program. W końcu nastał więc czas, by dynamicznie inwestować w sieć przesyłową”.
Wiatraki czy fotowoltaika – jaki będzie nasz krajobraz?
Piotr Świecki oznajmił, że należy znaleźć złoty środek, aby oba te źródła skutecznie funkcjonowały. Nie zmienia to jednak faktu, że w polskich warunkach znacznie większą efektywność energetyczną mają wiatraki.
Jakie są bieżące i przyszłe inwestycje BXF Energia?
Piotr Świecki oświadczył, że “BXF Energia ma za sobą bardzo dobre pół roku. Spółka skupiła się na rozwoju zielonych projektów od zera. W tej chwili BXF Energia jest zaangażowana w ponad 1100 megawatów potencjalnych lokalizacji, z czego ponad połowa dotyczy energii wiatrowej lub hybrydy energii wiatrowej i paneli słonecznych”.
Ponadto, BXF Energia dokonała akwizycji. Kupiony został projekt fotowoltaiczny pod Rzeszowem o mocy 60 megawatów. Budowa rozpoczęła się w maju, od razu po zakupie. Tę inwestycję realizuje Budimex.
Dodatkowo, w tej chwili spółka skupia się na umowie sprzedaży energii elektrycznej do klienta zewnętrznego (umowie PPA). W efekcie, BXF Energia poszukuje teraz dużych, silnych podmiotów, które byłyby zainteresowane 60 gigawatogodzin zielonej energii elektrycznej. Firma prowadzi już pierwsze rozmowy w tym zakresie.
Czy Budimex będzie w 100% korzystał z własnej wytworzonej energii?
Piotr Świecki odpowiedział, że “jest to jednym z celów ESG firmy Budimex. Co więcej, 100% wolumenu tej spółki ma zostać zabezpieczone z projektu Kamelia, który ma zostać ukończony jeszcze w 2024 roku. W efekcie, według planu, Budimex na swoich budowach już wkrótce będzie konsumował wyłącznie własną zieloną energię elektryczną”.